Odmówił Kuleszy. Jeden z faworytów nie będzie selekcjonerem!

Jakub Seweryn
Maciej Skorża nie zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski. Jak się dowiedzieliśmy, szkoleniowiec japońskiego Urawa Red Diamonds rozmawiał na ten temat z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą, ale grzecznie odmówił. Chodzi tylko o okoliczności - Skorża nie chciałby opuszczać japońskiej drużyny z dnia na dzień tuż przed rozpoczęciem zmagań w Azjatyckiej Lidze Mistrzów, choć prawdopodobne jest, że w styczniu nie przedłuży kontraktu z Urawą.

Po zwolnieniu Fernando Santosa za fatalny początek eliminacji do Euro 2024 (trzy porażki w pięciu meczach), prezes PZPN Cezary Kulesza musi w ekspresowym tempie wybrać nowego selekcjonera. W sobotę Kulesza poinformował na Twitterze, że zakończył rozmowy z potencjalnymi kandydatami na to stanowisko. Jest praktycznie przesądzone, że nowym selekcjonerem reprezentacji Polski zostanie Polak, a wśród faworytów są Michał Probierz, Marek Papszun oraz Jan Urban.

Zobacz wideo Brutalna prawda o Fernando Santosie. Śmiech na sali

Skorża odmówił Kuleszy. I ma ku temu powody. Azjatycka LM i Klubowe MŚ w tle

W tym gronie z pewnością znalazłby się też Maciej Skorża, który aktualnie prowadzi japoński klub Urawa Red Diamonds, z którym zdołał w tym roku wygrać Azjatycką Ligę Mistrzów. Wcześniej Skorża w efektowny sposób zdobył mistrzostwo Polski z Lechem Poznań w 2022 roku.

I faktycznie - jak udało nam się dowiedzieć, Cezary Kulesza z Maciejem Skorżą rozmawiał na temat reprezentacji. Skorża selekcjonerem jednak nie zostanie. 51-letni trener w normalnych okolicznościach byłby bardzo chętny poprowadzić kadrę, ale obecnie nie chce z dnia na dzień porzucać swojego japońskiego pracodawcy. Według niego wyglądałoby to niepoważnie z jego strony i wpłynęłoby na wizerunek nie tylko jego, ale ogólnie polskich trenerów.

Urawa Red Diamonds lada moment rozpoczyna obronę tytułu w Azjatyckiej LM - w środę zmierzy się na wyjeździe z chińskim Wuhan Three Towns. W tabeli ligi japońskiej klub Skorży zajmuje czwarte miejsce, ale wciąż jest w grze o podium, a nawet mistrzostwo Japonii - na siedem kolejek przed końcem sezonu traci sześć punktów do prowadzącego Vissel Kobe. Do tego nie należy zapominać, że jako mistrz Azji Urawa wystąpi także w Klubowych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w grudniu.

Kontrakt Macieja Skorży z Urawą Red Diamonds kończy się z końcem stycznia 2024 roku i jest bardzo prawdopodobne, że Polak nie zdecyduje się na jego przedłużenie, nawet gdy pojawi się taka możliwość. Wszystko za sprawą bardzo specyficznego stylu pracy w Japonii, który nawet dla tak ambitnego trenera jak Skorża jest niezwykle wyczerpujący.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski powinien zostać wybrany do środy 20 września, gdy zbierze się zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej o: