Polska pod ścianą. Ile zespołów z grupy awansuje na Euro 2024? Wyjaśniamy zasady

Reprezentacja Polski pokonała Wyspy Owcze 2:0 i awansowała na trzecie miejsce w tabeli grupy E. Gdyby taki stan się utrzymał do końca eliminacji, piłkarze Fernando Santosa byliby zmuszeni grać w barażach. Wyjaśniamy, jak wyglądałaby droga naszego zespołu na Euro 2024.

Reprezentacja Polski wygrała po dwóch bramkach Roberta Lewandowskiego, ale nie było to dobre spotkanie w wykonaniu naszej kadry. Najważniejsze jednak, że dopisujemy kolejne trzy punkty w tabeli grupy E. Pomimo zwycięstwa sytuacja piłkarzy Fernando Santosa nie jest dobra. Możemy nadal awansować na ME, jeśli zajmiemy pierwsze lub drugie miejsce. Ale jeśli to się nie uda, wciąż jest szansa na promocję dzięki barażom.

Zobacz wideo Kryszałowicz: Problemy rozwiązywaliśmy w szatni. Inaczej z niczego robi się bałagan

Reprezentacja Polski pozostaje pod ścianą. Niepewna kwestia awansu

W przyszłorocznych mistrzostwach Europy w Niemczech wezmą udział 24 zespoły. 20 z nich wywalczy awans w eliminacjach, natomiast pozostałe trzy zostaną wyłonione w barażach, które odbędą się w marcu 2024 roku. Gospodarze imprezy mają zagwarantowane miejsce w turnieju.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Po zwycięstwie nad Wyspami Owczymi Polacy zajmują trzecie miejsce w grupie E. Gdyby taki stan utrzymał się do końca eliminacji, piłkarze Santosa byliby zmuszeni walczyć o awans na Euro w barażach.

Tabela grupy E:

  • 1. Czechy - 4 mecze, 8 punktów
  • 2. Albania - 4 mecze, 7 pkt
  • 3. Polska - 4 mecze, 6 pkt
  • 4. Mołdawia - 4 mecze, 5 pkt
  • 5. Wyspy Owcze - 4 mecze, 1 pkt

Zasady baraży. Z kim może zagrać reprezentacja Polski?

12 drużyn zostanie wybranych na podstawie ich wyników w Lidze Narodów UEFA w sezonie 2022/23. Utworzone zostaną trzy ścieżki (dla dywizji A, B oraz C), a w każdej z nich zagrają po cztery drużyny, z których tylko jedna awansuje na ME. W ścieżce A zagrają cztery najwyżej klasyfikowane drużyny dywizji A, które wcześniej nie wywalczyły awansu w grupie. 

Zwycięzcy grup Lig Narodów A, B i C automatycznie zakwalifikują się do ścieżki play-off swojej dywizji. Jeśli zwycięzca grupy LN awansował do turnieju finałowego, to zostanie zastąpiony przez kolejną najlepiej sklasyfikowaną drużynę w tej samej dywizji. Polska w LN zajęła 11. miejsce, ale jako że Niemcy są gospodarzami i mają zapewniony awans, to jesteśmy na 10. miejscu. To oznacza, że co najmniej pięć wyżej sklasyfikowanych drużyn musiałoby zająć w swojej grupie trzecie lub niższe miejsce, byśmy nie dostali się do baraży. Jeśli nadal będzie brakowało drużyny z dywizji A, to turniej uzupełnią zespoły z najwyższym rankingiem Ligi Narodów UEFA, które nie wywalczyły awansu bezpośrednio z eliminacji. Zwycięzcy grup z lig B i C nie mogą jednak zmierzyć się z drużynami z wyższej dywizji.

Każda z trzech ścieżek play-off obejmuje dwa półfinały (po jednym meczu, bez rewanżów) i jedno spotkanie w finale. W półfinale zespół mający najwyższe miejsce w rankingu będzie gościł drużynę z czwartego miejsca, a ta z drugiego będzie gościła zespół z trzeciego. Gospodarz finału zostanie wylosowany pomiędzy zwycięzcami par półfinałowych. Baraże zaplanowano na 21 marca, a finał odbędzie się pięć dni później. W przypadku meczu finałowego, jego gospodarz będzie losowany.

Więcej o: