Tyle Polacy mogą "stracić" przez klęskę z Mołdawią. Gigantyczna kwota

Polacy przegrali 2:3 z trzecim meczu eliminacji do EURO 2024 i bardzo mocno skomplikowali sobie drogę do imprezy mistrzowskiej. Zawodników Fernando Santosa w przypadku braku awansu może ominąć duża kasa. Łączna pula nagród na przyszłorocznych mistrzostwach wyniesie ponad 1,5 miliarda złotych.

Reprezentacja Polski poniosła we wtorek drugą porażkę w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy w Niemczech. Zawodnicy Fernando Santosa przegrali 2:3 z Mołdawią. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski.

Zobacz wideo Marciniak sędziował w IV lidze. "Bałem się, że swoją osobowością zabije ten mecz"

Fatalna sytuacja Polski w eliminacjach do EURO 2024. Duże pieniądze mogą im przejść obok nosa

Polscy piłkarze walczą nie tylko o awans na kolejną imprezę mistrzowską, ale również o wielkie pieniądze. Jak ustalili dziennikarze WP SportowychFaktów, wywalczenie awansu w fazie grupowej będzie się wiązało z bonusem w wysokości 9,25 mln euro, czyli ponad 41 mln złotych. Piłkarze otrzymają do podziału 25 proc. tej kwoty, a więc 2,31 mln euro (ponad 10 mln złotych).

To kwota o milion mniejsza względem tego, na co mogli liczyć po wywalczeniu awansu na mundial. PZPN nie przewiduje dodatkowych premii dla zawodników.

Ogromne pieniądze do wywalczenia podczas EURO 2024

Wysokość premii wywalczonej przez dany zespół podczas mistrzostw Europy w Niemczech będzie zależeć od wyników rozegranych spotkań. Każde zwycięstwo w fazie grupowej przełoży się na zysk rzędu 1,5 mln euro, a remis to wzrost premii o 0,75 mln euro. Z każdą kolejną fazą kwoty te będą wzrastać, a łączna pula nagród wyniesie 371 mln euro, czyli niespełna 1,65 mld złotych.

  • awans do 1/8 finału - 2 mln euro
  • awans do ćwierćfinału - 3,25 mln euro
  • awans do półfinału - 5 mln euro
  • awans do finału - 7 mln euro
  • zwycięstwo - 10 mln euro

Mistrz Europy, w przypadku odniesienia kompletu zwycięstw, może się więc wzbogacić o 34 mln euro, czyli ponad 151,1 mln złotych.

Sytuacja Polski po porażce z Mołdawią znacznie się pogorszyła. Zawodnicy Santosa spadli na czwarte miejsce w tabeli grupy E, a dzisiejsi rywale awansowali na trzecią lokatę. Prowadzenie utrzymali Czesi, a na drugą pozycję wskoczyli Albańczycy.

Więcej o: