Santos ujawnił, jak będzie się komunikował z piłkarzami. Odważna deklaracja

Fernando Santos został selekcjonerem reprezentacji Polski. Przy okazji prezentacji Portugalczyka dowiedzieliśmy się, w jakim języku 68-latek zamierza komunikować się z piłkarzami. - Będę rozmawiał po angielsku, ale to jest odpowiedź na ten moment. Może w przyszłości, jeżeli uda mi się mówić po polsku, to będę próbował komunikować się właśnie w języku ojczystym reprezentacji - podkreślił.

Saga związana z wyborem nowego selekcjonera dobiegła końca. Cezary Kulesza już zadecydował, kto poprowadzi reprezentację Polski w eliminacjach do Euro 2024. Faworytami byli Paulo Bento oraz Vladimir Petković, ale ostatecznie wybór prezesa PZPN padł na Fernando Santosa, a więc byłego trenera reprezentacji Portugalii. 68-latek podpisał z Biało-Czerwonymi kontrakt do czerwca 2026 roku.

Zobacz wideo Krzynówek wskazał wzór dla Santosa. "Szatnia była razem z nim"

Fernando Santos nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Trener wyjawił, w jakim języku będzie porozumiewał się z kadrą

Santos został oficjalnie powitany w naszej kadrze na wtorkowej konferencji prasowej. Najpierw odebrał symboliczną koszulkę ze swoim nazwiskiem i zabrał głos. Przywitał się ze zgromadzonymi po polsku. - Dzień dobry - powiedział. Następnie, już po portugalsku, wyraził nadzieję, że współpraca będzie owocna. Później zaczął odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Kulesza zdradził, dlaczego wybrał Santosa. Jaśniej się nie da. Kulesza zdradził, dlaczego wybrał Santosa. Jaśniej się nie da. "Cel numer jeden"

Jedno z nich dotyczyło sposobu komunikacji z Biało-Czerwonymi. Przedstawiciele mediów byli ciekawi, w jakim języku Santos będzie porozumiewał się z kadrowiczami. Istniały dwie opcje. Trener mógł korzystać z pomocy tłumacza i mówić po portugalsku lub od razu po angielsku. Na jaką opcję zdecydował się szkoleniowiec?

- Oczywiście będę komunikował się z zawodnikami po angielsku. Będę używał tego języka zarówno na murawie, w szatni czy na odprawach. Do tej pory udało mi się nauczyć tylko kilku słów polskich, ale mam nadzieję, że w przyszłości poprawię się w tym aspekcie, tak jak zrobiłem to w Grecji. Natomiast komunikacja w trakcie treningu nie jest aż taka trudna. Zawodnicy rozumieją, co chce im przekazać. W trakcie odprawy te rozmowy z piłkarzami czasami są bardziej spersonalizowane i zrobimy wszystko, by jak najbardziej ułatwić taką komunikację - podkreślił Santos.

Trener wyjawił, że w przyszłości sposób porozumiewania się może ulec zmianie. Wszystko będzie zależało od szybkości, z jaką Santos będzie przyswajał język polski. 

- Komunikacja jest rzeczywiście niezwykle ważna. (...) Z zawodnikami będę się komunikował w języku angielskim, ale to jest odpowiedź na ten moment. Być może w przyszłości, jeżeli uda mi się mówić po polsku, to będę próbował komunikować się właśnie w języku ojczystym reprezentacji - zakończył.

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Fernando SantosSantos zdradził, co z jego sztabem. "Na pewno". Ważna deklaracja dotycząca Polaków

Santos będzie miał zaledwie dwa miesiące na zapoznanie się z kadrą. Już w marcu ruszają eliminacje do Euro 2024. Polacy rozpoczną zmagania od spotkania z Czechami. Ten mecz odbędzie się 24 marca 2023 roku. To będzie również debiut Portugalczyka na ławce trenerskiej Biało-Czerwonych.

Więcej o: