Rząd obiecał fortunę dla piłkarzy za awans do 1/8 finału. A teraz milczy

Mateusz Morawiecki miał obiecać 30 milionów złotych premii za awans do fazy pucharowej mistrzostw świata w Katarze - przekonuje WP SportoweFakty. Informacje potwierdzono w kilku źródłach, ale rzecznik rządu nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Pieniądze mają trafić bezpośrednio do piłkarzy, a nie do PZPN.

Polacy czekali na ten awans od 1986 roku. Wówczas po raz ostatni - nie licząc mundialu w Katarze - zagraliśmy w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostw świata. Na kolejne turnieje albo się nie kwalifikowaliśmy, albo kończyliśmy zmagania na fazie grupowej. W tym roku nastąpiło przełamanie. Reprezentacja Polski zremisowała 0:0 z Meksykiem, wygrała 2:0 z Arabią Saudyjską i przegrała 0:2 z Argentyną. Zajęła 2. miejsce w grupie i w 1/8 finału zmierzyła się z Francją. Na tym jednak marzenia o sukcesie w Katarze się skończyły.

Zobacz wideo Czy Michniewicz powinien dalej prowadzić kadrę?

Rząd da piłkarzom 30 mln złotych? Olbrzymia premia za awans w Katarze

Reprezentacja Polski dobrze weszła w mecz, ale nie dała rady lepszym Francuzom. Przegraliśmy 1:3 po bramkach Oliviera Girouda i dwóch Kyliana Mbappe. Gola honorowego w ostatnich sekundach strzelił Robert Lewandowski. Teraz przyszedł czas na pakowanie i powrót do kraju, a także odbiór nagród finansowych płynących z wyjścia z grupy na mundialu.

I te mają przypłynąć nie tylko ze strony FIFA, ale także polskiego rządu. Według ustaleń dziennikarzy WP SportoweFakty kadrowiczom obiecano premie za awans do fazy pucharowej mistrzostw świata w Katarze. Ma ona wynieść co najmniej 30 milionów złotych. "Pieniądze najprawdopodobniej mają trafić nie do PZPN, a bezpośrednio do członków drużyny, tj. piłkarzy, selekcjonera i całego sztabu" - czytamy w źródle. 

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Informację tę potwierdzono w kilku źródłach. Cezary Kulesza, prezes PZPN przyznał, że wiedział o premii, ale nie znał szczegółów obietnic premiera Mateusza Morawieckiego. Dziennikarze zwrócili się więc do rzecznika rządu, Piotra Muellera. Ten odpisał: "Wierzymy w sukces polskiej reprezentacji. Jeżeli będą podjęte decyzje co do nagród, to będziemy o nich informować. Teraz czas na kibicowanie polskiej drużynie". Ze strony rządu nie padły żadne konkretne odpowiedzi. Dziennikarze zapytali o premię raz jeszcze po meczu z Francją, ale nie uzyskali odpowiedzi. 

Zanim zaczęły się mistrzostwa świata, wiadomo było, że za sam awans PZPN otrzymał od FIFA dziewięć milionów dolarów. Awans do fazy pucharowej wiązał się z "podwyżką" o kolejne cztery miliony. I tak się stało. PZPN za grę naszych kadrowiczów w 1/8 finału otrzyma w sumie 13 milionów dolarów. Przy obecnym kursie jest to kwota około 58 milionów złotych. Część pieniędzy trafi do kasy związku, a równie duża suma zostanie podzielona na premie dla zespołu.

Pełna lista zarobków uczestników mistrzostw świata w Katarze:

  • Faza grupowa – 9 mln dolarów (ok. 40 mln zł),
  • Faza pucharowa – 13 mln dolarów (ok. 58 mln zł),
  • Ćwierćfinały – 17 mln dolarów (ok. 76 mln zł),
  • Czwarte miejsce – 25 mln dolarów (ok. 112 mln zł),
  • 3. miejsce – 27 mln dolarów (ok. 121 mln zł),
  • Finalista - 30 mln dolarów (ok. 135 mln zł),
  • Zwycięzca finału – 42 mln dolarów (ok. 189 mln zł).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.