Polacy powinni wygrać z Francją. Liczby nie pozostawiają złudzeń

Statystyka expected goals, czyli bramek oczekiwanych, była tym razem po stronie reprezentacji Polski. Polacy powinni zdobyć 1,81 bramki, a Francuzi "tylko" 1,22. Jednak realia boiskowe były brutalne i skończyło się na 3:1 dla mistrzów świata.

Koniec mistrzostw, do widzenia - jak głosi słynny mem. Reprezentacja Polski przegrała 1:3 z Francją i pożegnała się z mundialem w Katarze. Biało-Czerwoni wreszcie zagrali ofensywnie i potrafili postraszyć mistrzów świata, którzy jednak mieli w składzie wybitnego Kyliana Mbappe. To on po raz kolejny zrobił różnicę na korzyść Francuzów.

Zobacz wideo Olivier Janiak przyjechał pokazać mundial synowi. "Takich piłkarzy nie będziemy mieć przez kolejne 36 lat"

Statystyki po stronie reprezentacji Polski, ale Francuzi mieli Mbappe

W meczu z reprezentacją Francją Polacy oddali 11 strzałów, z czego dwa były celne. Z kolei mistrzowie świata uderzali 17-krotnie i osiem razy w światło bramki Wojciech Szczęsnego. Z przytaczanej w ostatnich czasach statystyki xG (expected goals - oczekiwane gole - tłum. red), która wylicza jakość okazji, obliczając prawdopodobieństwo, że zostanie ona zdobyta z określonej pozycji na boisku, wynika, że to Polacy wykreowali więcej dogodnych okazji. xG Polaków wyniosło 1,81, a Francuzów 1,22.

Mark Twain pisał jednak, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. I tak było w tym przypadku Gdy przeanalizuje się powyższą statystykę bardziej szczegółowy, widać, że 1 z 1,81 xG Polaków stanowił rzut karny wykorzystany przez Roberta Lewandowskiego. Ogromny wpływ na tak wysoki wskaźnik reprezentacji Polski miało także uderzenie Piotra Zielińskiego z pierwszej połowy. Poza tymi dwoma sytuacjami Polacy niemal nie zagrażali rywalowi. 

Dodatkowo Francuzi mieli w składzie Kyliana Mbappe, który w dwóch nieoczywistych sytuacjach wpakował piłkę do siatki reprezentacji Polski. Mbappe oddał pięć strzałów (trzy celne), a jego xG wyniosło zaledwie 0,29! To niemalże tyle samo ile reprezentacji Polski w meczu z Argentyną. Wtedy Polska miała ten współczynnik na poziomie 0,3 i ani razu nie trafiła do siatki Argentyńczyków.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Mecze 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze:

  • Holandia - USA 3:1
  • Argentyna - Australia 2:1
  • Francja - Polska 3:1
  • Anglia - Senegal 3:0
  • Japonia - Chorwacja (5 grudnia, godz. 16:00),
  • Brazylia - Korea Południowa (5 grudnia, godz. 20:00),
  • Maroko - Hiszpania (6 grudnia, godz. 16:00),
  • Portugalia - Szwajcaria (6 grudnia, godz. 20:00).
Więcej o: