Gigantyczne pieniądze. Tyle PZPN zarobił za awans do 1/8 finału

Reprezentacja Polski awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze, gdzie o grę w dalszej fazie turnieju powalczy z Francją. Wyjście z grupy pozwoliło zgarnąć PZPN duże pieniądze, z których niemal połowa ma trafić do piłkarzy. Mowa o kwocie blisko 60 milionów złotych.

Polski Związek Piłki Nożnej za awans piłkarzy na mistrzostwa świata w Katarze otrzymał od FIFA około 9 milionów dolarów, a więc około 40 milionów złotych. 11,5 miliona trafiło wtedy do piłkarzy, z których najwięcej otrzymali Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny, którzy zagrali w ośmiu meczach eliminacyjnych. Obaj otrzymali niemal 700 tysięcy złotych, o czym informował Kacper Sosnowski, dziennikarz Sport.pl. Teraz, po awansie do fazy pucharowej katarskiego turnieju, PZPN zapewnił sobie kolejne pieniądze. 

Zobacz wideo Głos kibica po meczu z Argentyną. Do studia zadzwoniła kobieta, która była przy porodzie syna Szczęsnego

Duże pieniądze za awans Polski do 1/8 finału mistrzostw świata

FIFA przewidziała kolejne pieniądze dla federacji krajów, które przedostaną się do fazy pucharowej mundialu. Dzięki temu PZPN dostanie dodatkowe 4 miliony dolarów, a więc około 18 milionów złotych. Z tej puli połowa ma trafić do piłkarzy, o czym informował sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski. Ponadto światowa federacja zapłaciła krajowym związkom już po 1,5 miliona dolarów, na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem w mistrzostwach. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na 

stronie głównej Gazeta.pl.

Polacy mają już na koncie 13 milionów dolarów, ale w przypadku ewentualnego pokonania Francji mogą liczyć na kolejne pieniądze. Ćwierćfinaliści katarskiego turnieju otrzymają kolejne 4 miliony dolarów, a więc łącznie 17 milionów dolarów (ok. 76 milionów złotych). Za półfinał krajowe federacje nie otrzymają kolejnych pieniędzy, ponieważ te czekają na uczestników meczu o 3. miejsce i finalistów. Wygrani mistrzostw świata zgarną łącznie 42 miliony dolarów, a więc około 190 milionów złotych. 

Pełna lista zarobków uczestników mistrzostw świata w Katarze: 

  • Faza grupowa – 9 mln dolarów (ok. 40 mln zł),
  • Faza pucharowa – 13 mln dolarów (ok. 58 mln zł),
  • ·Ćwierćfinały – 17 mln dolarów (ok. 76 mln zł),
  • Czwarte miejsce – 25 mln dolarów (ok. 112 mln zł),
  • 3. miejsce – 27 mln dolarów (ok. 121 mln zł),
  • Startujący w finale – 30 mln dolarów (ok. 135 mln zł),
  • Zwycięzca finału – 42 mln dolarów (ok. 189 mln zł).

Reprezentacja Polski o awans do ćwierćfinału zagra z Francją, w niedzielę 4 grudnia o godzinie 16:00. Spotkanie odbędzie się na Al Thumama Stadium w Dosze. 

Więcej o: