Tak wygląda sytuacja w "polskiej" grupie. Znakomite wiadomości

Argentyna wygrała z Meksykiem 2:0 i przedłużyła swoje szanse na awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Ten wynik oznacza, że liderem grupy C jest reprezentacja Polski. W ostatniej kolejce może się zdarzyć, że Polacy przegrają z Argentyną, a i tak wyjdą z grupy.

Tak komfortowej sytuacji polscy kibice nie mieli od lat. Reprezentacja Polski po dwóch meczach grupowych na mistrzostwach świata ma cztery punkty. Od sobotniego zwycięstwa 2:0 z Arabią Saudyjską, fani mogli z większym spokojem oglądać drugi, wieczorny mecz w naszej grupie, w którym Meksyk zagrał z Argentyną. Już przed rozpoczęciem tego spotkania było wiadomo, że Polakom wystarczy remis w ostatnim meczu z Argentyną do awansu do 1/8 finału. Nóż na gardle mieli za to Argentyńczycy, którzy nie mogli przegrać, bo w przeciwnym wypadku odpadliby z turnieju.

W pierwszej połowie nie było widać, żeby Argentyna grała o życie. Leo Messi i spółka nie stworzyli sobie w zasadzie żadnej klarownej sytuacji. Meksykanie też nie zachwycili, aczkolwiek oni byli w lepszej sytuacji i remis z Argentyną nie był dla nich złym wynikiem. Ale ten zmienił się w drugiej połowie. W 65. minucie ładnym, płaskim strzałem z dystansu popisał się Messi i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Meksykanie nie byli już w stanie zagrozić bramce Argentyny, a mistrzowie Ameryki Południowej podwyższyli prowadzenie w 87. minucie za sprawą Enzo Fernandeza. Argentyńczycy odnieśli kluczowe zwycięstwo w walce o awans do 1/8 finału.

Tabela "polskiej" grupy C na mistrzostwach świata w Katarze:

1. Polska – 4 punkty, bramki 2:0
  2. Argentyna – 3 punkty, bramki 3:2
  3. Arabia Saudyjska – 3 punkty, bramki 2:3
  4. Meksyk – 1 punkt, bramki 0:2

Co musi zrobić reprezentacja Polski, żeby awansować do 1/8 finału? Oto warianty

Zwycięstwo Argentyny to nie jest najlepszy wynik dla reprezentacji Polski, ale jedno się nie zmienia – remis lub zwycięstwo da Biało-Czerwonym awans do 1/8 finału bez względu na wszystko. Mało tego - Polska może awansować do 1/8 finału nawet w przypadku porażki z Argentyną. W takim przypadku jednak istotne będą rozmiary ewentualnej porażki i to, co wydarzy się w meczu Arabii Saudyjskiej z Meksykiem.

Jeśli Polska przegra jednym golem, to będzie musiała liczyć na remis Arabii Saudyjskiej z Meksykiem lub jak najniższą wygraną Meksyku. Przez "jak najniższą" mamy na myśli to, żeby w tym meczu padło jak najmniej goli.

Jeśli Polska przegra dwoma golami, to znowu trzeba liczyć na remis w drugim meczu lub wygraną Meksyku, ale wyłącznie jedną bramką. Jeśli Meksyk wygra dwoma golami, to liczyć będą się bramki zdobyte w całym turnieju, a może nawet klasyfikacja fair play. Porażka trzema golami będzie oznaczała, że trzeba będzie liczyć na remis Meksyku z Arabią Saudyjską, albo wygraną Meksyku, ale nie wyżej niż jedną bramką.

W przypadku porażki trzema bramkami Polacy będą mieli taki sam bilans bramkowy jak Saudyjczycy. Kluczowe będzie więc to, kto strzeli więcej goli. W interesie Polaków byłoby więc nie przegrać do zera i liczyć, że w meczu Saudyjczyków z Meksykiem padnie jak najmniej goli. Jeśli Polska i Arabia Saudyjska będą miały identyczny wynik punktowy i bramkowy, to Polacy będą górą dzięki wygranej w bezpośrednim meczu. Porażka co najmniej czterema golami wyrzuci Polaków z turnieju.

Zasady klasyfikacji w fazie grupowej:

1. punkty zdobyte w trzech meczach
  2. bilans bramkowy ze wszystkich meczów w grupie
  3. liczba bramek strzelonych we wszystkich meczach w grupie
  4. jeśli nadal nie ma rozstrzygnięcia, tworzy się małą tabelę między zainteresowanymi
  5. jeśli w dalszym ciągu jest remis, pod uwagę bierze się klasyfikację fair play (żóte i czerwone kartki)