Lato liczy, że Lewandowski rozwiązał worek z bramkami. "W końcu"

Agnieszka Niedziałek
Pierwszego gola zdobytego w mistrzostwach świata Grzegorz Lato strzelił prawie 50 lat temu, ale wciąż go pamięta i nie dziwi się wzruszeniu Roberta Lewandowskiego w meczu z Arabią Saudyjską. - Brakowało mu jej. W końcu strzelił na mundialu. Oby teraz rozwiązał worek z bramkami - mówi Sport.pl król strzelców piłkarskich MŚ 1974.

Wzruszenie, jakie ogarnęło Roberta Lewandowskiego po zdobyciu tej długo wyczekiwanej bramki, zapamiętamy pewnie na długo. Dwa pierwsze mecze w mistrzostwach świata w Katarze to dla kapitana Polaków podróż z piekła do nieba. We wtorek z Meksykiem (0:0) wywalczył rzut karny, którego nie wykorzystał. W sobotnim pojedynku z Arabią Saudyjską (2:0) odkupił jednak winy. W pierwszej połowie asystował przy bramce Piotra Zielińskiego, a w drugiej sam wpisał się na listę strzelców.

Zobacz wideo Polska - Arabia Saudyjska. Oceniamy Polaków po meczu!

Szczęsny najjaśniejszą postacią na boisku, ale Lewandowskiego też jest za co chwalić

Po pierwszym spotkaniu nie tylko Lewandowski musiał mierzyć się z krytyką. Spadła ona też m.in. na Piotra Zielińskiego, narzekano na styl zespołu i taktykę. W drugiej kolejce trener Czesław Michniewicz zmienił ustawienie, co z radością przyjął m.in. Grzegorz Lato.

- W końcu trener wystawił dwóch napastników. Wyglądało to zdecydowanie lepiej niż we wtorek. System z jednym napastnikiem, niestety, nam nie pasuje. Wiadomo, że wtedy Roberta mocno pilnują, a tak ten drugi go asekuruje. Ale właściwie szkoleniowiec nie miał wyjścia. Bo co by było, gdybyśmy grali na remis i przegrali? - analizuje słynny przed laty piłkarz.

Nie ma on wątpliwości, że pierwszoplanowym bohaterem w biało-czerwonej ekipie był Wojciech Szczęsny.

- Zdecydowanie. Obronił rzut karny i dobitkę oraz poradził sobie dobrze w kilku innych sytuacjach. Z pewnością był najjaśniejszą postacią na boisku. Dobrze, że obronił karnego, go gdyby nie to, to nie wiem, czy byśmy ten mecz wygrali - zaznacza.

Ale Lato od razu dodaje, że innych też warto pochwalić. I tu w pierwszej kolejności wspomina o Lewandowskim. 

- Pięknie wykorzystał błąd obrońcy. Bardzo się cieszę, że mój młodszy kolega w końcu strzelił bramkę na mistrzostwach świata - podkreśla.

Zawodnik Barcelony ma w dorobku ponad 600 trafień, ale na to pierwsze w mundialu czekał aż do teraz. Wyraźnie się tym wzruszył.

- Głos mu się nawet załamał podczas wywiadu telewizyjnego. Widać było, jak bardzo szczęśliwy był. Tej bramki mu brakowało. Życzę mu, by za nią poszły kolejne - zaznacza brązowy medalista MŚ z 1974 i 1982 roku.

"Robert chciał się odbudować i się odbudował". Lato krytykuje Polaków za ostrą grę

On sam w mundialu brał udział trzykrotnie. Zdobył łącznie 10 bramek, co jest rekordem reprezentacji Polski. W debiucie sprzed 48 lat siedmiokrotnie pokonał bramkarza rywali, co dało mu tytuł króla strzelców. Mimo upływu czasu wciąż dobrze pamięta pierwszego gola, którego zdobył w meczu otwarcia z Argentyną.

-  Był tam błąd bramkarza i obrońcy. Temu pierwszemu piłka wypadła z rąk i spadła mi praktycznie pod nogi. Bez problemu strzeliłem z bodajże 1,5 metra do pustej bramki. Czy towarzyszyły mi takie emocje jak Robertowi? Raczej nie - wspomina gwiazda polskiej piłki.

Lato jednak nie miał czasu na przeżywanie pierwszego gola, bo jeszcze w tym samym spotkaniu zdobył drugiego. Jego zdaniem nieraz po pierwszej bramce szybko przychodzą kolejne.

- Rozwiązuje się ten worek. Życzę Robertowi, by jako kolejny Polak napisał historię. Nie w piłce klubowej, bo w tej już ma swoje miejsce, ale w tej reprezentacyjnej. Niech jak najdalej doprowadzi naszą kadrę, bo to przecież jej kapitan. Choć tak naprawdę nieważne, kto zdobywa gole. Liczy się drużyna i jej zwycięstwo - podkreśla.

Lewandowski bardzo przeżywał, że zawiódł kolegów z kadry, marnując rzut karny w meczu z Meksykiem. Tym większą wartość zapewne miało dla niego sobotnie trafienie.

- Podnosi to człowieka na duchu. Ale warto też pamiętać, że wielu wielkich piłkarzy nie wykorzystywało karnych w MŚ. Kazio Deyna chociażby. Robert chciał się odbudować i się odbudował. Walczył, podawał. Wykorzystał błąd obrońcy, spokojnie popatrzył i strzelił. W końcu nasz najlepszy piłkarz strzelił bramkę na MŚ - powtarza Lato.

Wytknął także Polakom jednak także coś w pojedynku z Arabią Saudyjską. Miał zastrzeżenia do zbyt ostrej gry w pierwszej części spotkania. W ciągu czterech minut zarobili trzy żółte kartki.

- Trzeba nieraz myśleć na tym boisku. To były takie głupie faule, ostre zagrania z tyłu. Trzeba mieć wyobraźnię - kwituje.

Cieszy go sobotnie zwycięstwo, 4 punkty na koncie po dwóch kolejkach oraz brak straconej bramki. Ale przestrzega przed hurraoptymizmem przed ostatnim meczem, który - wbrew temu, do czego mogli się przyzwyczaić młodsi kibice - nie będzie tylko meczem honor.

- Awansu ta wygrana nam jeszcze nie dała i różnie się to jeszcze może potoczyć. Pojedynek z Argentyną będzie meczem o wszystko - zaznacza były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA