Polska wie, co musi zrobić, by awansować. Kibicujemy Meksykowi [WARIANTY]

Łukasz Cegliński
Po zwycięstwie Polski z Arabią Saudyjską, wieczorem, w drugim sobotnim meczu grupy C, powinniśmy trzymać kciuki, by Meksyk wygrał z Argentyną. Ale niezależnie od innych wyników, awans da nam już remis w trzeciej kolejce z Argentyną. Przy ewentualnej porażce, zaczyna się liczenie rozmaitych wariantów.

Po wygranej 2:0 Polski z Arabią Saudyjską sytuacja w tabeli grupy C wygląda następująco:

 1. Polska 4 pkt. bramki 2:0
 2. Arabia Saudyjska 3 bramki 2:3
 3. Meksyk 1 bramki 0:0
 4. Argentyna 0 bramki 1:2

W sobotę wieczorem, o godz. 20 czasu polskiego, w drugim meczu tej grupy zmierzą się Meksyk z Argentyną. Przeanalizowaliśmy, co oznaczają trzy możliwe rozstrzygnięcia tego spotkania pod kątem sytuacji Polaków.

Zobacz wideo "Katarski koszmar" za milion dolarów za godzinę. Nie do zniesienia

Meksyk wygrywa z Argentyną

Wówczas tabela po dwóch kolejkach wyglądałaby tak:

 1. Polska 4 pkt.
 2. Meksyk 4
 3. Arabia Saudyjska 3
 4. Argentyna 0

W takim układzie zwycięstwo lub remis Polski z Argentyną gwarantują nam awans z grupy. W 1/8 finału możemy się jednak znaleźć nawet w przypadku porażki z Argentyną, o ile Meksyk w ostatniej kolejce pokona Arabię Saudyjską.

Jeśli natomiast w tym meczu padnie remis lub wygrają Saudyjczycy, to któryś z tych zespołów będzie miał cztery punkty tak, jak Polska – albo Meksyk, albo Arabia Saudyjska. I wtedy będą liczyły się bramki ze wszystkich spotkań - najpierw bilans, potem liczba strzelonych. A jeśli one będą równe, to pod uwagę będzie brany bezpośredni mecz.

Remis w meczu Meksyk - Argentyna

 1. Polska 4
 2. Arabia 3
 3. Meksyk 2
 4. Argentyna 1

W tej sytuacji zwycięstwo lub remis Polski z Argentyną gwarantują awans z grupy. W teorii możemy jednak nawet przegrać i wyjść z grupy – w zależności od wyniku Arabii Saudyjskiej z Meksykiem, po cztery punkty mogą mieć Polska i Argentyna (wygrana Meksyku lub Arabii, które byłyby pierwsze) lub nawet Polska, Argentyna i Arabia Saudyjska (remis w meczu Meksyku z Arabią). Wtedy pod uwagę bierzemy bramki z całego turnieju – ich bilans i liczbę strzelonych, a w dalszej kolejności mecze bezpośrednie.

Argentyna wygrywa z Meksykiem

 1. Polska 4
 2. Arabia 3
 3. Argentyna 3
 4. Meksyk 1

W tej sytuacji awans do 1/8 finału też zapewni nam wygrana lub remis z Argentyną. W razie porażki będziemy musieli liczyć, że Arabia Saudyjska nie wygra z Meksykiem. Jeśli będzie remis lub wygrają Meksykanie, to któraś z tych drużyn będzie miała - tak jak Polska - cztery punkty i znów liczyć się będą bramki. Ich bilans, potem liczba. Jeśli będą równe - przejdziemy do meczów bezpośrednich.

Zasady klasyfikacji w fazie grupowej:

 • punkty zdobyte w trzech meczach
 • bilans bramkowy ze wszystkich meczów w grupie
 • liczba bramek strzelonych we wszystkich meczach w grupie
 • jeśli nadal nie ma rozstrzygnięcia, tworzy się małą tabelę między zainteresowanymi
 • jeśli w dalszym ciągu jest remis, pod uwagę bierze się klasyfikację fair play (żóte i czerwone kartki)
 • ostatecznym rozwiązaniem jest losowanie
Więcej o: