Analitycy wyliczyli szanse Polski na wyjście z grupy. Nie jest dobrze

35 procent szans na awans do 1/8 finału mistrzostw świata daje reprezentacji Polski amerykańska firma "FiveThirtyEight", specjalizująca się w analityce. To najmniej spośród drużyn grupy C.

Biało-czerwoni na inaugurację mundialu w Katarze zremisowali 1:1 z Katarem. To pierwszy raz, kiedy polska reprezentacja nie przegrała spotkania otwarcia na najważniejszej piłkarskiej imprezie w XXI wieku. Nie przełożyło się to jednak na zwiększenie prawdopodobieństwa wyjścia z grupy.

Zobacz wideo Zmiana składu? Thomas Mueller reprezentacji Polski ma pomóc Lewandowskiemu

Arabia Saudyjska i Argentyna do wyjścia. Polska z najmniejszymi szansami

Najwięcej szans na zagranie w 1/8 finału, z grona ekip w grupie C, analitycy "FiveThirtyEight" dają Arabii Saudyjskiej, która sensacyjnie pokonała Argentynę 2:1. Dzięki temu zwycięstwu oraz remisowi w drugim meczu, podopieczni Herve Renarda mają aż 68 procent szans na wyjście z grupy, mimo iż w początkowym rankingu, przed pierwszym meczem, byli czwartą najsłabszą drużyną. Druga pod tym prawdopodobieństwa gry dalej jest nadal Argentyna z 54 procentami. 

Bruksela, 08.06.2022. Jakub Kamiński podczas meczu Ligi Narodów w piłce nożnej Belgia - PolskaKadrowicz nie spodziewał się powołania na mundial. "Zaczęli mówić na mnie 'maszyna'"

Zdecydowanie gorzej wyglądają szansę reprezentacji Meksyku - 43 procent oraz Polski - 35. Różnica, mimo iż oba zespoły teoretyczne prawdopodobieństwo awansu powinny mieć na takim samym poziomie, bierze się z algorytmu obliczającego początkową ich siłę. Pod tym względem ekipa "El Tri" plasowana była wyżej.

Aż 25 procent szans na triumf w całej imprezie ma Brazylia. Tuż za nią największymi faworytami są Hiszpanie z 15 procentami, oraz obrońcy tytułu Francja - 11. Ciekawostką jest, iż analitycy dają tylko 33 procent szans reprezentacji Niemiec na wyjście z grupy.

Więcej o: