"WP" ujawnia skandal w PZPN. Neofaszysta ochroniarzem Lewandowskiego?

Dominik G., pseudonim "Grucha", ochroniarz reprezentacji Polski, według prokuratury należał do gangu terroryzującego Białystok - ustaliła Wirtualna Polska.

Z Białegostoku pochodzi także Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, który kilka miesięcy temu zatrudnił "Gruchę" jako ochroniarza kadry. Szymon Jadczak, autor głośnego tekstu Wirtualnej Polski, informuje, że ochroniarz miał stać na czele jednej z frakcji gangu, która słynęła z propagowania neofaszystowskiej ideologii. I na poparcie swojej hipotezy publikuje m.in. zdjęcia sprzed lat, na których "Grucha" stoi wśród mężczyzn, z których część trzyma ręce geście hitlerowskiego pozdrowienia. Mało tego, Jadczak dodaje, że w domu ochroniarza reprezentacji Polski podczas policyjnego przeszukania znaleziono różne przedmioty z symboliką faszystowską oraz neofaszystowskie książki. I tu warto dodać, że Białystok od wielu lat uchodzi za miasto, w którym nie brakuje skrajnie prawicowych bojówek, słynących z rasizmu. 

Zobacz wideo Tak będzie wyglądać skład Polski na Meksyk?

"Grucha" jest od dawna znany organom ścigania. A na pewno od 2014 roku, gdy usłyszał zarzuty, za które trafił na kilka miesięcy do aresztu (jego sprawa dalej się toczy). Kibole Jagiellonii (m.in. "Grucha") prowadzili wiele nielegalnych interesów.

"Grupa opanowała m.in. ochronę w klubach i dyskotekach, czerpała też zyski z prostytucji - była powiązana z dwoma białostockimi domami publicznymi. A oprócz tego siała strach i terror na całym Podlasiu" - można przeczytać w akcie oskarżenia, który trafił do sądu w listopadzie 2020 r. A "Grucha" stał na bramce w klubie "Prognozy", który znajdował się w kamienicy należącej do... Kuleszy. I tu warto otworzyć nawias, bo Kulesza to legendarna postać w Białymstoku. 

"W Białymstoku mówią, że byłby w stanie sprzedać nawet piasek na pustyni. Chciał być jak Gary Lineker, ale piłkarska kariera wyhamowała przez złamany piszczel. Potem było disco polo, inwestycje w nieruchomości, chłopak ze wsi Wnory-Wiechy stał się podlaskim Midasem" - pisał o prezesie PZPN Bartłomiej Kubiak ze Sport.pl.

Jaki będzie finał historii "Gruchy"?

Dominik G. nie przyznaje się do postawionych mu zarzutów, zaś Kulesza jedynie stwierdza, że wcześniej nie miał wiedzy o kontrowersyjnym życiorysie "Gruchy". Pogłębionego komentarza odmawia też środowisko Lewandowskiego. Z tekstu Jadczaka wynika jednak, że "Grucha" cieszy się w kadrze - wśród zawodników i członków sztabu - renomą.

Za kilka dni "Grucha" ma wylecieć z Robertem Lewandowskim i spółką do Kataru. Cały tekst Jadczaka znajdziecie TUTAJ.

Terminarz Polaków

Przed mistrzostwami świata reprezentacja Polski zmierzy się 16 listopada w meczu towarzyskim z Chile. Dzień później kadra Michniewicza ma udać się do Kataru. Zmagania na mundialu Biało-Czerwoni rozpoczną 22 listopada meczem z Meksykiem, 26 listopada zmierzą się z Arabią Saudyjską, a 30 listopada z Argentyną.

Meczem otwarcia MŚ będzie starcie Kataru z Ekwadorem 20 listopada, a wielki finał zostanie rozegrany w niedzielę 18 grudnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.