FIFA mocno zabezpiecza się na MŚ 2022. "Naprawdę ekstremalne scenariusze"

- W FIFA zakładają naprawdę ekstremalne scenariusze i chcą wszystko poukładać, żeby nie było sytuacji, w której nikt nie wie, jak należy postąpić - mówi Marcin Bator, fizjoterapeuta reprezentacji Polski. Jego zdaniem mistrzostwa świata w Katarze będą jedną z lepiej zabezpieczonych medycznie imprez na świecie.

Odprawa medyczna dla sztabów drużyn narodowych nie jest niczym nadzwyczajnym, ale jak podkreśla Marcin Bator w rozmowie z Onetem Sport, FIFA przygotowuje się na każdą ewentualność. Tegoroczne mistrzostwa świata rozpoczną się 21 listopada i potrwają do 18 grudnia. W tym czasie obowiązywać będą specjalne zasady dla lekarzy podczas meczów oraz piłkarzy wymagających pomocy w ekstremalnych przypadkach. 

Zobacz wideo Michniewicz nic nie ukrywa przed dziennikarzami. Podejrzeliśmy, jak wygląda trening reprezentacji

- Na początku lipca odbyło się dwudniowe FIFA Medical Workshop, podczas których teoria była połączona z praktyką. Chodziło o kwestie dotyczące procedur udzielania pierwszej pomocy podczas meczu. Takie szkolenia dzieją się zawsze, ale teraz został ustalony i uściślony protokół postępowania w sytuacjach wyjątkowych. Każdy wie, co trzeba zrobić w przypadkach skrajnych, FIFA dmucha na zimne, nikt nie chce powtórki z Euro 2020 - mówi fizjoterapeuta reprezentacji Polski, który jest już po pierwszym szkoleniu w tej kwestii.

FIFA nie chce powtórki z Euro 2020. "Zakładają naprawdę ekstremalne scenariusze"

Bator podkreślił, że odprawy medyczne będą odbywać się przed każdym meczem. Na mistrzostwach świata w Katarze będzie dodatkowy element w postaci przydzielania ról osobom, które mają reagować w skrajnych sytuacjach boiskowych. Czym są takie sytuacje?

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Jeszcze raz zostanie powiedziane, co i jak należy robić, gdyby w trakcie meczu pojawił się nagły problem, czyli: nagłe zatrzymanie akcji serca, poważny uraz głowy, twarzy, kręgosłupa szyjnego czy piersiowego, otwarte złamania kończyny górnej lub dolnej, itp. Chodzi o sytuacje ekstremalne. Każdy ma nadzieję, że do niczego takiego nie dojdzie, ale tu bardziej chodzi o profilaktykę i gotowość na każdą sytuację - powiedział. 

Pamiętamy przecież mecz Dania - Finlandia na Euro 2020, gdy nagle na murawę upadł Christian Eriksen. Doszło u niego do zatrzymania akcji serca. Udało się ją szybko przywrócić, ale każda sekunda zwłoki w takiej sytuacji mogłaby doprowadzić do tragedii. Dlatego FIFA chce się odpowiednio zabezpieczyć jeszcze przed MŚ 2022.  

- Każdy sztab medyczny dostał torbę ze sprzętem niezbędnym do udzielenia pierwszej pomocy oraz defibrylatorem. W FIFA zakładają naprawdę ekstremalne scenariusze i chcą wszystko poukładać, żeby nie było sytuacji, w której nikt nie wie, jak należy postąpić. Chcą uniknąć chaosu w trakcie trudnej sytuacji - komentuje fizjoterapeuta.

W trakcie mistrzostw świata w Katarze każda reprezentacja będzie miała dostępną klinikę Aspetar. Będzie ona otwarta przez 24 godziny na dobę. W niej pracować będą lekarze-specjaliści, którzy natychmiast zajmą się problemem. Do tego uruchomiony zostanie specjalny numer telefonu, gdzie będzie można skonsultować problem. 

Lekarze zostali też uczuleni na nowe zasady. Zgodnie z nimi lekarz wezwany na murawę do piłkarza, u którego doszło do zderzenia głową np. z innym zawodnikiem, będzie miał prawo wstrzymać grę na trzy minuty. - Ten przepis już jest, ale mało kto z niego korzysta. Zupełną nowością będzie możliwość zmiany zawodnika na wniosek doktora ekipy. W przypadku urazu głowy, jeśli zajdzie podejrzenie np. wstrząśnienia mózgu, lekarz może powiedzieć, że piłkarz musi zejść z boiska - dodaje Bator. Warto podkreślić, że w takiej sytuacji opcji zmiany nie traci selekcjoner drużyny. Wciąż pozostanie mu maksymalna (5) liczba zmian w trakcie meczu. Sztaby medyczne drużyn i lekarzy organizatorów czeka jeszcze jedno takie szkolenie. 

Reprezentacja Polski awansowała w marcu na MŚ 2022 w Katarze. Wylosowano ją do grupy C, gdzie zmierzy się 22 listopada z Meksykiem, 26 listopada z Arabią Saudyjską i 30 listopada z Argentyną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.