Nawałka ocenia kadrę Michniewicza. "Nie możemy grać jak Hiszpania czy Niemcy"

Adam Nawałka skomentował ostatnie mecze polskiej kadry. - Nie stać nas na wymianę ciosów w starciach z takimi rywalami jak Belgia. Polska nie może grać tak jak Hiszpania, Niemcy, czy Portugalia - stwierdził były selekcjoner na łamach "Interii".

Na początku kadencji Cezarego Kuleszy wydawało się, że Adam Nawałka ma duże szanse na powrót do kadry. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Czesława Michniewicza. I ten wykonał najważniejsze zadanie, czyli pokonał Szwedów w barażu o mundial w Katarze. Czerwcowe zgrupowanie nie było jednak już tak udane. Co prawda Polacy zaczęli od wygranej z Walią (2:1), ale później rozgromili ich Belgowie 6:1. Następnie biało-czerwoni zremisowali 2:2 z Holandią, by kilka dni później znowu ulec Belgii (0:1). 

Zobacz wideo Różalski: Będzie mi ta walka siedziała w głowie. Nie wróciłem dla pieniędzy

O komentarz do tych spotkań został poproszony Nawałka. - Nie stać nas na wymianę ciosów w starciach z takimi rywalami jak Belgia. Polska nie może grać tak jak Hiszpania, Niemcy, czy Portugalia, które starają się dominować w każdym meczu. My musimy grać sposobem. Na fantazję możemy sobie pozwolić z rywalami równorzędnymi - stwierdził Nawałka na łamach "Interii".

Nawałka ocenia pomysł Michniewicza

Były selekcjoner odniósł się również do faktu, że Michniewicz powołał aż 38 zawodników na czerwcowe zgrupowanie.

- Podchodzę pozytywnie do strategii, jaką przyjął selekcjoner. Trener ma doskonały materiał do analizy. Teraz musi wyciągnąć właściwe wnioski i odpowiedzieć sobie samemu na pytania: jaką strategię przyjąć na MŚ, jaką taktykę i jaki skład na poszczególne mecze. Korzystając z doświadczenia, jakie wynieśliśmy po Euro i mundialu, w czerwcowych meczach oparłbym się na wyselekcjonowanej grupie, przykładowo 26-30 zawodników i doskonalił w jednym ustawieniu automatyzmy. Mając na uwadze cały czas plan na poszczególne mecze mundialu - powiedział Nawałka.

I dodał: - Trener musi szybko zdecydować czy mamy na tyle potencjału, aby zmieniać ustawienie pod każdego przeciwnika, czy jednak bardziej powinniśmy budować automatyzmy w jednym ustawieniu i tylko kwestia małych rotacji wśród zawodników, by wykorzystać ich optymalnie. (...) Ważne jest wprowadzenie zasad, jakie obowiązują po stracie i odzyskaniu piłki. Na tym polega sztuka i odpowiedzialność trenera, aby owa współpraca wyglądała dobrze. Dlatego ważne jest optymalne wykorzystanie czasu do zgrania drużyny, w ramach ustawienia. Wyrobienie automatyzmów. Jednocześnie należy maksymalnie wykorzystać potencjał kadry, aby znaleźć alternatywy na poszczególne pozycje. Zwłaszcza na te deficytowe. W tym momencie nie wolno już iść szerokim łukiem. Należy skupić się na konkretach.

Nawałka na zawodowym zakręcie

Nawałka pracował z kadrą w latach 2013-18. Wywalczył awans na Euro 2016, gdzie dotarliśmy do ćwierćfinału. Gorzej poszło nam na mundialu w Rosji, bo nie wyszliśmy nawet z grupy. Później Nawałka pracował w Lechu Poznań, ale zaledwie po jedenastu meczach został zwolniony. Od marca 2019 nie pracuje w zawodzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.