Nawałka ocenia kadrę Michniewicza. "Nie możemy grać jak Hiszpania czy Niemcy"

Adam Nawałka skomentował ostatnie mecze polskiej kadry. - Nie stać nas na wymianę ciosów w starciach z takimi rywalami jak Belgia. Polska nie może grać tak jak Hiszpania, Niemcy, czy Portugalia - stwierdził były selekcjoner na łamach "Interii".

Na początku kadencji Cezarego Kuleszy wydawało się, że Adam Nawałka ma duże szanse na powrót do kadry. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Czesława Michniewicza. I ten wykonał najważniejsze zadanie, czyli pokonał Szwedów w barażu o mundial w Katarze. Czerwcowe zgrupowanie nie było jednak już tak udane. Co prawda Polacy zaczęli od wygranej z Walią (2:1), ale później rozgromili ich Belgowie 6:1. Następnie biało-czerwoni zremisowali 2:2 z Holandią, by kilka dni później znowu ulec Belgii (0:1). 

Zobacz wideo Różalski: Będzie mi ta walka siedziała w głowie. Nie wróciłem dla pieniędzy

Czesław MichniewiczDlaczego Michniewicz nie został oskarżony? "Śledczy nie byli właściwie przygotowani"

O komentarz do tych spotkań został poproszony Nawałka. - Nie stać nas na wymianę ciosów w starciach z takimi rywalami jak Belgia. Polska nie może grać tak jak Hiszpania, Niemcy, czy Portugalia, które starają się dominować w każdym meczu. My musimy grać sposobem. Na fantazję możemy sobie pozwolić z rywalami równorzędnymi - stwierdził Nawałka na łamach "Interii".

Nawałka ocenia pomysł Michniewicza

Były selekcjoner odniósł się również do faktu, że Michniewicz powołał aż 38 zawodników na czerwcowe zgrupowanie.

- Podchodzę pozytywnie do strategii, jaką przyjął selekcjoner. Trener ma doskonały materiał do analizy. Teraz musi wyciągnąć właściwe wnioski i odpowiedzieć sobie samemu na pytania: jaką strategię przyjąć na MŚ, jaką taktykę i jaki skład na poszczególne mecze. Korzystając z doświadczenia, jakie wynieśliśmy po Euro i mundialu, w czerwcowych meczach oparłbym się na wyselekcjonowanej grupie, przykładowo 26-30 zawodników i doskonalił w jednym ustawieniu automatyzmy. Mając na uwadze cały czas plan na poszczególne mecze mundialu - powiedział Nawałka.

I dodał: - Trener musi szybko zdecydować czy mamy na tyle potencjału, aby zmieniać ustawienie pod każdego przeciwnika, czy jednak bardziej powinniśmy budować automatyzmy w jednym ustawieniu i tylko kwestia małych rotacji wśród zawodników, by wykorzystać ich optymalnie. (...) Ważne jest wprowadzenie zasad, jakie obowiązują po stracie i odzyskaniu piłki. Na tym polega sztuka i odpowiedzialność trenera, aby owa współpraca wyglądała dobrze. Dlatego ważne jest optymalne wykorzystanie czasu do zgrania drużyny, w ramach ustawienia. Wyrobienie automatyzmów. Jednocześnie należy maksymalnie wykorzystać potencjał kadry, aby znaleźć alternatywy na poszczególne pozycje. Zwłaszcza na te deficytowe. W tym momencie nie wolno już iść szerokim łukiem. Należy skupić się na konkretach.

Netherlands Poland Nations League SoccerEksperci wskazują następcę Łukasza Piszczka. "Będzie wartością przez długie lata"

Nawałka na zawodowym zakręcie

Nawałka pracował z kadrą w latach 2013-18. Wywalczył awans na Euro 2016, gdzie dotarliśmy do ćwierćfinału. Gorzej poszło nam na mundialu w Rosji, bo nie wyszliśmy nawet z grupy. Później Nawałka pracował w Lechu Poznań, ale zaledwie po jedenastu meczach został zwolniony. Od marca 2019 nie pracuje w zawodzie.

Więcej o: