Tak ma wyglądać skład Polski na Walię. Debiutant zagra od pierwszej minuty

Bartłomiej Kubiak
W mocnym składzie, ale też z jednym debiutantem od pierwszej minuty. Tak Czesław Michniewicz chce zainaugurować Ligę Narodów. Początek meczu Polska - Walia w środę o 18.

- Mógłbym dzisiaj powiedzieć wam skład, ale mamy przed sobą jeszcze dwa treningi, więc zobaczymy, co się na nich wydarzy. Oby nic złego, a dobrego - uśmiechał się w poniedziałek Czesław Michniewicz. I choć składu wtedy faktycznie dziennikarzom nie wyjawił, to we wtorek - dzień przed meczem z Walią - nie miał przed nimi wiele do ukrycia.

Zobacz wideo Grosicki odbył szczere rozmowy z Michniewiczem. "Jak nie będzie szło, to mam wejść"

Michniewicz nigdy nie robił wielkich tajemnic

Ale to u Michniewicza akurat normalne. Selekcjoner reprezentacji Polski nie robi z kadry oblężonej twierdzy. Jak mało kto rozumie prace mediów i potrafi z nimi współpracować. Kiedy jesienią 2020 roku zostawał trenerem Legii Warszawa, też od razu zapowiedział, że nie ma z tym żadnego problemu - dziennikarze mogą pojawiać się u niego na każdym treningu.

Ten wtorkowy kadry we Wrocławiu też otworzył praktycznie w całości, przez godzinę. Wyprosił dziennikarzy dopiero pod koniec zajęć, kiedy chciał z piłkarzami przećwiczyć różne warianty stałych fragmentów gry. Podobnie było już w marcu, kiedy Michniewicz swoją otwartością zaskoczył nawet nie tyle polskich, ile szkockich dziennikarzy, bo to oni najbardziej dziwili się, że dzień przed meczem w Glasgow mogą podglądać rywali przez cały trening, a nie tylko pierwszy kwadrans.

Michniewicz ujawnia plan na mecz z Walią

- Z Walią wystąpimy w optymalnym składzie. Będziemy starali się zagrać w trzech ustawieniach, zmieniać je w trakcie meczu - powiedział Michniewicz już na wstępie konferencji, która odbyła się chwilę przed wtorkowym treningiem. A później doprecyzował, że od pierwszej minuty jego zespół wyjdzie w ustawieniu z czwórką obrońców, które w trakcie meczu zmieniać będzie się na trójkę i piątkę.

- Będą też dwa debiuty. Po poniedziałkowym treningu w tej kwestii wiele się nie zmieniło. No może tyle, że niekoniecznie będą to debiuty od pierwszej minuty - dodał Michniewicz i zapowiedział, że w środę przeciwko Walii będzie chciał wykorzystać także wszystkie pięć zmian.

Kamil Grabara zadebiutuje w reprezentacji

Tym pierwszym debiutantem, który rozpocznie mecz z Walią od początku, ma być Kamil Grabara. - Ma za sobą bardzo dobry sezon w lidze duńskiej, co w ogóle mnie nie dziwi, bo wcześniej zdążył zebrać dużo doświadczenia i rozgrywa już kolejny rok na poziomie piłki seniorskiej - mówi Michniewicz o 23-letnim bramkarzu, którego doskonale zna z młodzieżówki, gdzie Grabara był jego kapitanem.

W środę Grabara kapitańskiej opaski na pewno nie założy. Ta bezapelacyjnie należy do Roberta Lewandowskiego, który przeciwko Walii także ma wystąpić od początku. Wraz z Adamem Buksą, który we wtorek pojawił się wraz z Michniewiczem na konferencji. - Czuję się dobrze. Jestem gotowy i bardzo chciałbym wystąpić w tym spotkaniu - podkreślił Buksa, który debiut w kadrze ma już za sobą. Rozegrał w niej siedem meczów i strzelił pięć goli. - Chcę być coraz ważniejszą postacią w tej drużynie - zapowiedział.

Nie tylko Grabara ma zadebiutować z Walią

Drugim piłkarzem, który w środę powinien zadebiutować w kadrze, jest Kamil Pestka. Lewy obrońca Cracovii, ale też zawodnik, którego Michniewicz doskonale pamięta z młodzieżówki. Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że jest bliżej podstawowego składu, ale po wtorkowym treningu jest dalej. Z lewej strony obrony od początku z Walią ma zagrać Tymoteusz Puchacz, a Pestka pojawić się na boisku z ławki.

- To, że ktoś jest gwiazdą ekstraklasy, nie znaczy, że będzie od razu błyszczał też na europejskim poziomie. Ale mecz z Walią i czwartkowy trening, kiedy rozegramy gierkę wewnętrzną, będą dla mnie bardzo istotne pod kątem wyborów na kolejne spotkania. Mamy na zgrupowaniu bardzo dużo zawodników, a ci młodsi będą mogli sprawdzić się na tle liderów kadry. Zobaczyć, jak wiele im do nich brakuje - zapowiada Michniewicz.

Polska - Walia. Takim składem zagra reprezentacja Polski

Gdyby sugerować się wtorkowym treningiem, który przez godzinę był otwarty dla dziennikarzy, Michniewicz na Walię wybierze następujący skład: Kamil Grabara - Bartosz Bereszyński, Jan Bednarek, Kamil Glik, Tymoteusz Puchacz - Mateusz Klich, Jacek Góralski, Grzegorz Krychowiak - Piotr Zieliński - Adam Buksa, Robert Lewandowski.

Ale sugerujemy się nie tylko nim, bo we wtorek wieczorem już po treningu ludzie ze sztabu Michniewicza potwierdzili nam, że właśnie na taki skład ma zdecydować się selekcjoner. Początek meczu Polska - Walia w środę o 18.

Więcej o:
Copyright © Agora SA