Co się musi stać, aby Polska zaklepała Gabriela Sloninę? "1A" przy nazwisku to sporo za mało

Utalentowany bramkarz Gabriel Slonina nadal stoi przed możliwością wyboru reprezentacji, w której chciałby zagrać. O zawodnika rywalizują kadry USA oraz Polski. Co musi się stać, aby jedna z ekip go "zaklepała"?

Na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski powołany został 18-latek Gabriel Slonina. Mający polskie pochodzenie zawodnik grający w USA, ma poznać, jak wygląda gra i funkcjonowanie kadry Polski, co powinno pomóc mu w podjęciu decyzji o wyborze reprezentacji. 

Zobacz wideo Borek: Lewandowski chyba dojrzał do tego, by zmienić otoczenie

Cezary KucharskiWażny moment w leczeniu Cezarego Kucharskiego. "Ależ to przyjemność"

Gabriel Slonina zagra dla Polski? Zawodnik może jeszcze wybrać reprezentację

Slonina występował do tej pory w młodzieżowych reprezentacjach USA. Bramkarz otrzymał także powołanie do dorosłej kadry, jednak tam nie zadebiutował. W takim przypadku zawodnik posiada pełne prawo do wyboru reprezentacji, dla której będzie chciał grać. 

W internecie błyskawicznie pojawiły się liczne opinie, że trzeba zawodnika jak najszybciej "zaklepać", aby nie mógł on w przyszłości zmienić reprezentacji. Michniewicz w jednym z wywiadów mówił, że wybór będzie należał do niego, a najbliższe powołanie ma pomóc mu w podjęciu decyzji. 

Obecne przepisy FIFA są dość elastyczne w kwestii dokonania wyboru reprezentacji. Piłkarz staje się "zaklepany" przez daną reprezentację wtedy, gdy zagra w meczu oficjalnego turnieju, czyli np. fazie grupowej albo finałach mistrzostw Europy. 

W innym wypadku może on dokonać zmiany reprezentacji narodowej, nawet gdyby wystąpił w innym oficjalnym meczu danej reprezentacji. Statut FIFA zakłada taką możliwość, gdy zawodnik zgłosi taką chęć: 

  • przed ukończeniem 21. roku życia, 
  • w momencie gry w innej reprezentacji, posiadał obywatelstwo kraju drużyny, w której chciałby grać (bądź w szczególnych przypadkach uzyskał je tak szybko, jak jest to możliwe), 
  • nie rozegrał więcej niż trzech oficjalnych spotkań w barwach danej reprezentacji.

Wyżej wymienione zasady są kluczowymi, dla procesu zmiany reprezentacji, więc pełne "zaklepanie" zawodnika następuje dopiero po rozegraniu trzech oficjalnych spotkań dla danej reprezentacji. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Robert Lewandowski i Oliver KahnHoeness krytykuje Olivera Kahna za sprawę Lewandowskiego. "Musi się zmienić"

Slonina kuszony jest również przez reprezentację USA. Sam zawodnik był bardzo zadowolony, gdy otrzymał od Michniewicza koszulkę kadry Polski i niewykluczone, że jego ostateczna decyzja będzie pozytywna dla "Biało-Czerwonych". 18-latek może otrzymać szansę na debiut, w czasie najbliższych starć w Lidze Narodów: 1 czerwca z Walią, 8 czerwca z Belgią, 11 czerwca z Holandią lub 14 czerwca z Belgią.

Więcej o: