Są bilety na mecz Polska - Szwecja. Przyjezdni zostali na lodzie. Sprytny zabieg PZPN?

Kacper Sosnowski
Szwedzkich kibiców praktycznie nie będzie na meczu Polska - Szwecja przesądzającym o awansie do mistrzostw świata w Katarze. Czy to dzięki sprytnemu zabiegowi PZPN? Tak czy inaczej, nowa pula wejściówek już została przekierowana do polskich fanów.

Okazuje się, że jest jeszcze szansa na żywo zobaczyć finał baraży o mundial z udziałem biało-czerwonych. Szwedzi mieli przydzieloną pulę 2,5 tysiąca biletów, ale z niej nie skorzystali. Jak ustaliliśmy, bilety te już od tego weekendu trafiają do polskich kibiców. Nad Wisłą to towar mocno deficytowy. Pierwszą pulę wejściówek wystawiono w sobotę - wszystkie zostały sprzedane. Kolejna partia ma być widoczna w systemie biletowym PZPN w niedzielę. Przypomnijmy, że karty wstępu na finał baraży MŚ rozgrywany w Chorzowie związek zaczął sprzedawać 11 marca. Cała pula rozeszła się w kilka godzin jeszcze w nocy. - Dosłownie kilka sztuk dotrwało do rana - mówił nam wtedy Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy reprezentacji Polski. Dlaczego zatem teraz na rynku pojawi się prawie 2,5 tys. wejściówek?

Zobacz wideo Długa lista problemów Michniewicza. "Będziemy obserwować go z drżącym sercem"

Wzięli tylko 250 biletów

PZPN miał obowiązek przeznaczyć 5 proc. z pojemności stadionu dla fanów gości. To w przeliczeniu na krzesełka około 2500 miejsc. Tak też zrobił. Jeszcze przed startem baraży napisał do federacji czeskiej i szwedzkiej czy te są zainteresowane taką liczbą i poprosił o złożenie konkretnego zamówienia. Czesi od razu przekazali, że skorzystają z wszystkich dostępnych dla nich miejsc, Szwedzki Związek Piłki Nożnej (SvFF) umieścił na swej stronie informacje dla kibiców o zapisach na bilety. Oczywiście były to zamówienia w ciemno, wtedy nikt nie wiedział, kto 29 marca pojedzie do Chorzowa i czy zagra tam towarzysko, czy o mundial. Po pewnym czasie Szwedzki Związek Piłki Nożnej zadeklarował, że kupi 250 biletów. Jak się okazało tylu, kibiców złożyło wówczas zamówienia na wejściówki. Oficjalne zamówienie z taką liczbą poszło do Polski, co równało się z rezygnacją z pełnej puli.  

Totalny absurd przed MŚ. FIFA właśnie zmieniła zasady. Zabrakło drużyn do gryTotalny absurd przed MŚ. FIFA właśnie zmieniła zasady. Zabrakło drużyn do gry

Sprawa biletów powróciła jednak po 24 marca, czyli tuż po wygraniu przez Skandynawów barażu z Czechami (1:0 po dogrywce). Tylko że wtedy na zamówienia było już trochę za późno.

- Problemem dla nas było to, że polska federacja chciała sprzedać nam bilety na finał baraży zanim rozegraliśmy spotkanie z Czechami i nie byliśmy pewni naszego awansu do tej fazy turnieju - mówi nam jeden z pracowników tamtejszego związku odpowiedzialny za bilety. - Nie mogliśmy wtedy zadeklarować, że będzie nam potrzeba 2,5 tys. Wejściówek i kupić tyle biletów w ciemno. Po awansie zapytaliśmy jeszcze PZPN, czy byłaby możliwość, aby pierwotnie przeznaczona dla nas pula biletów trafiła jeszcze do szwedzkich kibiców - dodaje nasz rozmówca.

Szwedzi chcieli, by teraz PZPN sprzedał bilety ich kibicom

- Szwedzka federacja w piątek zapytała nas, czy to my moglibyśmy teraz sprzedać bilety z ich pierwotnej puli szwedzkim kibicom. Przekazaliśmy, że nie mamy takiej technicznej możliwości - mówi Sport.pl Kwiatkowski.

"PZPN stoi na stanowisku, że nie sprzedaje biletów bezpośrednio kibicom drużyn przeciwnych i że muszą być one kolportowane tylko za pośrednictwem federacji rywala" - poinformowała swych fanów SvFF jakby odpierając zapytania, gdzie są bilety na mecz? Teraz zainteresowanie biletami w Szwecji jest duże. "Jeśli pojawią się nowe informacje o sytuacji z biletami natychmiast o tym poinformujemy" - dodano.

- Mamy teraz bardzo dużo zapytań o te bilety. To przecież dla nas najważniejszy mecz tego roku. Tłumaczymy kibicom, że czas na ich zamawianie już minął - mówi nam szwedzki rozmówca. Przyznaje, że oficjalnie na trybunach obiektu w Chorzowie zasiądzie 250 Szwedów, którzy zamówili wejściówki w połowie marca. Dodaje jednak, że trochę Szwedów może przyjechać do Chorzowa szukając szczęścia i próbując kupować bilety z drugiej ręki.

Mecz Polska – Szwecja (wtorek 20.45) może zobaczyć około 54 tysięcy fanów.

Ceny biletów na mecz Polska - Szwecja

Kategoria I - 240 złotych
Kategoria II - 180 złotych
Kategoria III - 120 złotych

Bilet rodzinny (opiekun oraz dziecko do lat 12) - 100 + 60 złotych

Osoba niepełnosprawna (na wózku inwalidzkim z opiekunem) - 90 złotych
Easy Access (osoby ze znaczną niepełnosprawnością z opiekunem) - 90 złotych

Więcej o: