PZPN odpowiada na szwedzką krytykę. "I tak chcemy w tym terminie wyjść na boisko"

Dawid Szymczak
FIFA wykluczyła Rosję z eliminacji mistrzostw świata, więc Polska automatycznie awansowała do finału barażów. Szwedzi, potencjalni rywale Polaków, uważają, że to rozwiązanie niesprawiedliwe. - Nie oceniamy decyzji FIFA. Nasze stanowisko od początku było jasne: nie zagramy z Rosją. Ale żadnego scenariusza do FIFA nie podsyłaliśmy i niczego nie sugerowaliśmy - zaznacza Jakub Kwiatkowski, rzecznik PZPN.

Decyzja FIFA jest przyzwoita, ale nie idealna - pisaliśmy o tym TUTAJ. Krótko po jej ogłoszeniu głos zabrali Szwedzi - selekcjoner Janne Andersson i sekretarz generalny federacji Hakan Sjoestrand. Stwierdzili, że postanowienie FIFA jest niesprawiedliwe. 

Zobacz wideo Reprezentacja Polski nie zagra baraży z Rosją [Twitter]

Szwedzi krytykują decyzję FIFA: "Ze sportowego punktu widzenia jest całkowicie niewłaściwa"

- Postawiliśmy sprawę jasno i w kontakcie z FIFA informowaliśmy o tym, jak patrzymy na nadchodzące baraże. Uważamy, że sportowo najrozsądniejsze i najsprawiedliwsze byłoby, gdyby Polska dostała nowego rywala w półfinale. Powinna obowiązywać zasada grania na tych samych warunkach, czyli rozegrania i wygrania dwóch meczów. Teraz Polska uzyska przewagę w finale baraży - powiedział Sjoestrand, a Andersson dodał: - Decyzja FIFA jest słuszna, jeśli chodzi o Rosję, ale całkowicie niewłaściwa ze sportowego punktu widzenia.

Garri Kasparow i Władimir Putin"Dziś Ukraina, jutro Polska". Jak świat nie słuchał Kasparowa

Szwedzkie media też zauważyły, że dzięki walkowerowi w półfinale, Polacy w kluczowym meczu będą mniej zmęczeni i nieobciążeni kartkami. Szwedzi lub Czesi, którzy zmierzą się w półfinale, będą mieli pod tym względem trudniej.

PZPN odpowiada: "Dla nas zagranie półfinałowego meczu nie byłoby żadnym problemem"

- Nie oceniamy decyzji FIFA. Nasze stanowisko od początku było jasne: nie zagramy z Rosją. Ale żadnego scenariusza do FIFA nie podsyłaliśmy i niczego nie sugerowaliśmy. Nie mieliśmy żadnego wpływu na decyzję - zapewnia rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski. 

Szwedzi reagują na decyzję FIFA. Głos ze Szwecji: Całkowity bojkot mundialuSzwedzi reagują na decyzję FIFA. Głos ze Szwecji: Całkowity bojkot mundialu

Polacy nie tylko nie mieli wpływu na decyzję, ale nawet nie wiedzieli, kiedy zostanie opublikowana. FIFA odwlekała ją przez kilka dni aż do wtorkowego wieczoru i trzymała PZPN w niepewności. Po światowej federacji można było spodziewać się wszystkiego: od przeniesienia meczu Rosja - Polska na czerwiec, przez zastąpienie Rosji innym zespołem i rozegranie półfinałowego meczu w planowym terminie 24 marca, aż po scenariusz z walkowerem, na który FIFA ostatecznie się zdecydowała.

- Dla nas zagranie półfinałowego meczu nie byłoby żadnym problemem. I tak chcemy w tym terminie wyjść na boisko, dlatego dążymy do tego, żeby zagrać towarzysko ze Szkocją. Oczywiście, ciężar gatunkowy tego meczu będzie zupełnie inny niż w przypadku spotkania barażowego, ale powtarzam - to konsekwencja decyzji FIFA, na którą nie mieliśmy wpływu - mówi Kwiatkowski.

Polscy negocjują ze Szkotami miejsce rozegrania sparingu. Obu federacjom zależy, by ten mecz zagrać w swoim kraju.

Więcej o: