To oni zastąpią Rosję w barażu z Polską? Błyskawiczna reakcja. "Spodziewamy się"

Konrad Ferszter
Nie wiadomo jeszcze, co czeka reprezentację Polski zamiast meczu barażowego z Rosją. Niewykluczone, że zawieszoną przez FIFA i UEFA drużynę zastąpią albo Słowacy, albo Węgrzy. Ale w tych krajach do tematu barażu podchodzi się diametralnie różnie.

W poniedziałek FIFA i UEFA zawiesiły rosyjskie zespoły w rozgrywkach międzynarodowych. Oznacza to, że mecz Rosja - Polska w barażach o awans na mistrzostwa świata najprawdopodobniej się nie odbędzie. Najprawdopodobniej, bo Rosjanie zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji. Miejscem rozstrzygnięcia sporu będzie najpewniej Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (CAS) w Lozannie.

Zobacz wideo Tak wyglądały kulisy podejmowania decyzji przez FIFA. PZPN ujawnia szczegóły

Na razie nie jest jasne, co czeka reprezentację Polski, jeśli mecz z Rosją rzeczywiście nie dojdzie do skutku. Chociaż agencja AP informowała, że drużyna Czesława Michniewicza automatycznie awansuje do finału, oczekując na zwycięzcę pary Szwecja - Czechy, to ten wariant jest mało prawdopodobny.

Podobnie jak ten, że Polska, Szwecja oraz Czechy zagrają między sobą turniej o awans na MŚ. Rzecznik reprezentacji Polski Jakub Kwiatkowski zwrócił uwagę, że do rozegrania takiego turnieju potrzebne byłyby trzy terminy na mecze reprezentacji. Wolne są jednak tylko dwa.

Robert LewandowskiNiemcy reagują i stawiają Polskę za wzór. "Tylko dzięki ich odwadze"

Zagraniczne media sugerują, że najbardziej prawdopodobną opcją jest to, że Polacy w pierwszym barażu zmierzą się albo ze Słowacją, albo z Węgrami. Pierwsi zajęli trzecie miejsce w grupie eliminacyjnej, tuż za plecami Rosjan. Węgrzy zaś byli pierwszym zespołem, który nie zakwalifikował się na mundial przez dobre wyniki w Lidze Narodów.

Drużyna, która w naszej grupie eliminacyjnej zajęła czwarte miejsce za Anglią, Polską i Albanią, wygrała grupę 3. w Dywizji B Ligi Narodów 2020/21. Węgrzy do barażu mundialu jednak nie awansowali, bo wśród zespołów, które w LN poradziły sobie równie dobrze, a nie uzyskały awansu na MŚ przez kwalifikacje, lepszy bilans miały Austria oraz Czechy. 

Słowacy i Węgrzy o szansach na mecz z Polską

We wtorek do potencjalnej szansy od FIFA odnieśli się Słowacy. W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez tamtejszą federację nasi południowi sąsiedzi nie tylko zapowiedzieli, że w najbliższym czasie nie będą grali z Rosjanami i Białorusinami, ale też skomentowali plotki dotyczące gry w barażu z Polską.

"Pragniemy podkreślić, że Słowacja nie osiągnęła w kwalifikacjach wyniku, jaki uprawniałby ją do dalszej walki o awans do turnieju finałowego. Z tego powodu nie chcemy składać żadnych roszczeń o dodatkową szansę. Jednocześnie stwierdzamy, że uszanujemy każdą decyzję FIFA i UEFA w tej sprawie" - czytamy.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Słowacy z jednej strony nie uważają, że w obliczu zawieszenia Rosji to oni powinni zająć jej miejsce, ale z drugiej nie wykluczają, że jeśli taka propozycja się pojawi, to ją przyjmą. Jedno jest pewne - temat ten jest znacznie poważniejszy na Słowacji niż na Węgrzech.

W tym kraju w ogóle nie mówi się o barażach. Piłkarska federacja Węgier, w przeciwieństwie do słowackiej, nie wydała oświadczenia, a selekcjoner Marco Rossi ani żaden z oficjeli w żaden sposób nie odnieśli się do sprawy. 

Tomasz Kędziora jest już w PolsceTomasz Kędziora opisuje ewakuację z Kijowa. Ten wpis łamie serce. "Dziękuję"

- Widziałem, że temat gry naszej reprezentacji pojawił się w zagranicznych mediach, ale na Węgrzech on w ogóle nie istnieje. Rossi udzielił w poniedziałek długiego wywiadu, ale w żaden sposób nie odniósł się do tej kwestii. Mówił jedynie o meczach towarzyskich i nowych zawodnikach w kadrze - mówi Sport.pl David Kaposi z węgierskiego portalu Infostart.hu.

I dodaje: - Spodziewamy się, że to Słowacja, jako zespół, który ukończył grupę za Rosją, wskoczy w jej miejsce. O ile w ogóle FIFA nie zdecyduje, że Polacy od razu zagrają w finale.

Mecz Rosja - Polska zaplanowany był na 24 marca w Moskwie. Jeśli Polacy zagrają ze Słowacją lub Węgrami, to będzie to dla nas okazja do rewanżu za ostatnie spotkania. 14 czerwca zespół Paulo Sousy przegrał ze Słowakami na Euro 2020 1:2. W eliminacjach MŚ 2022 dwukrotnie graliśmy z Węgrami: w marcu zeszłego roku w Budapeszcie był remis 3:3, w listopadzie w Warszawie przegraliśmy 1:2.

Więcej o: