Sprawdziliśmy, co czeka Polskę, jeśli Rosja zostanie wykluczona z baraży o mundial

Dawid Szymczak
To wciąż scenariusz hipotetyczny, ale co jeśli FIFA jednak wykluczy Rosję z eliminacji mistrzostw świata w związku z jej agresją na Ukrainę? Polska zmierzy się z innym zespołem, czy awansuje bezpośrednio do finałów baraży? - FIFA przyznała sobie pełną swobodę w sytuacji, gdy zespół się wycofuje lub zostaje wykluczony - mówi Sport.pl dr Mateusz Stankiewicz, prawnik.

W piątek o godz. 10 rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA, podczas którego - jak podaje UEFA - "sytuacja zostanie oceniona i podjęte zostaną wszelkie niezbędne decyzje". Można się spodziewać, że z rosyjskiego Sankt Petersburga do innego państwa przeniesiony zostanie finał Ligi Mistrzów. Nie wiadomo natomiast, czy w piątek zapadnie również decyzja, co zrobić z zaplanowanym na 24 marca meczem barażowym Rosja - Polska.

Zobacz wideo Wielki powrót do reprezentacji Polski. Największy beneficjent odejścia Sousy

"FIFA, UEFA, MKOl i inne organizacje sportowe dadzą odpowiedź, czy rządzą nimi skorumpowane łotry, czy też prawdziwi ludzie sportu, którzy wolą, by było skromniej, a godniej. Jeśli naprawdę opowiadają się za wartościami, to powinni wykluczyć Rosję i jej drużyny z międzynarodowej rywalizacji" - pisze w felietonie Michał Kiedrowski ze Sport.pl.

Sprawdziliśmy w regulaminach, czego można spodziewać się, jeśli FIFA zdecyduje się wykluczyć Rosję z eliminacji mistrzostw świata. 

Kochają Rosję, a jeszcze bardziej pieniądze Gazpromu. Gorzka prawda wyszła na jawKochają Rosję, a jeszcze bardziej pieniądze Gazpromu. Gorzka prawda wyszła na jaw

Co z meczem Rosja - Polska? "FIFA przyznała sobie pełną swobodę"

Kluczowy wydaje się artykuł 6. regulaminu eliminacji mistrzostw świata. "Jeśli jakaś federacja wycofa się lub zostanie wykluczona z eliminacji, FIFA podejmie w tej sprawie decyzję według własnego uznania i podejmie wszelkie działania, które uzna za konieczne".

- FIFA przyznała sobie pełną swobodę w sytuacji, gdy zespół się wycofuje lub zostaje wykluczony. Zatem każdy scenariusz jest możliwy: zarówno walkower, jak i to, że inna drużyna zastępuje wykluczoną Rosję w eliminacjach - tłumaczy dr Mateusz Stankiewicz, prawnik sportowy.

Trudno na razie oceniać prawdopodobieństwo różnych scenariuszy. UEFA może postanowić, że mecz w Moskwie odbędzie się zgodnie z planem lub może przenieść to spotkanie na neutralny grunt. W PZPN również nie chcą analizować, która decyzja UEFA i FIFA jest najbardziej możliwa. - Czekamy na oficjalne decyzje - podkreślają przedstawiciele polskiej federacji. Nie wiedzą również, czy w przypadku wykluczenia Rosji reprezentacja Polski automatycznie awansuje do finału barażów, czy wówczas Rosję zastąpi Słowacja, która w eliminacyjnej grupie H zajęła trzecie miejsce - za Chorwacją (bezpośredni awans na mundial) i właśnie Rosją, z którą Polska ma zagrać w barażach.

Cezary Kulesza stanowczo mówi, czego oczekuje ws. RosjiCezary Kulesza stanowczo mówi, czego oczekuje ws. Rosji

Furtką do wykluczenia Jugosławii w 1992 r. była rezolucja ONZ 

Zastąpienie Rosji Słowacją byłoby podobnym krokiem, jaki UEFA wykonała w 1992 r., gdy wykluczyła Jugosławię z udziału w mistrzostwach Europy w ramach sankcji za prowadzenie wojny w Bośni. Zamiast Jugosławii w turnieju wzięła udział Dania i sensacyjnie zajęła pierwsze miejsce. Wówczas Jugosławia - decyzją FIFA - nie mogła również zagrać w eliminacjach mistrzostw świata 1994.

Co jednak istotne - nie były to suwerenne decyzje europejskiej i światowej federacji. Były konsekwencją rezolucji podjętej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, by "wszystkie kraje podjęły niezbędne kroki mające uniemożliwić udział w wydarzeniach sportowych osobom i drużynom reprezentującym Federalną Republikę Jugosławii".

Być może również rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę spotka się ze zdecydowanymi działaniami ONZ.

Więcej o: