Polki na Euro 2025 mogą zagrać bez eliminacji. PZPN przedstawił szczegóły

PZPN potwierdził w czwartek, że chce zorganizować mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet, które zaplanowano na 2025 rok. Oficjalnie przedstawiono także szczegóły kandydatury, złożoną w UEFA.

W lipcu tego roku pisaliśmy, że Polski Związek Piłki Nożnej, a w szczególności jego były prezes Zbigniew Boniek, starają się o organizację mistrzostw Europy kobiet, które mają się odbyć w 2025 roku. W tym celu PZPN pod koniec października miał się skontaktować z UEFA, aby przekazać swoją kandydaturę na gospodarza turnieju.

Zobacz wideo "Skupienie się na samym wyniku nic nie daje. Najważniejsze, by zagrać dobry mecz". Rozmowa z selekcjonerką reprezentacji Polski w piłce nożnej

PZPN ogłosił szczegóły kandydatura na gospodarza kobiecego Euro 2025

W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że stara się o organizację mistrzostw Europy kobiet w 2025 roku. Jak potwierdzono, wstępnie zgłoszono dziewięć miast, które mogą pełnić rolę miast-gospodarzy turnieju. Wybrane lokalizacje to Białystok, Bielsko-Biała, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź (stadion ŁKS), Tychy, Warszawa (stadion Legii) oraz Wrocław. Jak podkreślono, oprócz stadionów konieczne będzie przygotowanie także ponad 40 hoteli i 34 obiektów treningowych.

Nicola Brzęczek podczas rozgrzewki przed meczem reprezentacji PolskiNicola z tych Brzęczków i jej trudna droga do kadry. "Jestem tak uparta jak Jurek i Kuba"

W ramach turnieju rozegranych zostanie aż 31 spotkań - 24 spotkania grupowe, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz finał, który wyłoni najlepszy zespół z szesnastu, które wystąpią w turnieju finałowym w 2025 roku.

PZPN poinformował także o swoich rywalach w walce o organizację tego turnieju. Kontrkandydatami są Francja, Szwajcaria, Ukraina, a także zbiorcza kandydatura Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. Wybór gospodarza kobiecego Euro 2025 zostanie podjęty w grudniu 2022 roku.

Wielkie plany Anglików na Euro 2022

Piłka nożna kobiet w Europie cały czas się polepsza i podnosi poziom. Ostatnie mistrzostwa Europy zostały zorganizowane w Holandii w 2017. Wtedy triumfatorkami turnieju zostały Holenderki. Finał kobiecego Euro obejrzało ponad 28 tys. kibiców, co pokazuje tylko wzrost zainteresowania tymi rozgrywkami.

Premie dla polskich piłkarzy za awans na MŚ? Premie dla polskich piłkarzy za awans na MŚ? "Nie słyszeliśmy"

Następne mistrzostwa Europy kobiet odbędą się natomiast w czerwcu 2022 roku. Gospodarzem turnieju będzie Anglia, a finał zostanie rozegrany - tak jak w przypadku Euro 2020 - na stadionie Wembley w Londynie. Organizatorzy zakładają, że będzie to największe wydarzenie kobiecej piłki w Europie, jeżeli tylko pandemia koronawirusa nie przeszkodzi w jego starcie.

Polki jeszcze nigdy nie grały na mistrzostwach Europy. Organizacja turnieju w 2025 r. byłaby wielką okazją na debiut w tym turnieju. Jako gospodarz Polki miałyby zapewniony udział w finałach.

Więcej o: