PZPN ostro tnie budżet. Reakcja na gigantyczne straty po meczu z Węgrami

Polski Związek Piłki Nożnej w przypadku braku awansu reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Katarze straci szansę na zarobienie 70 mln złotych. W związku z tym Cezary Kulesza planuje cięcie budżetu o 30 procent - informuje Polsat Sport.

Reprezentacja Polski nie jest rozstawiona w marcowych barażach o awans do mistrzostw świata w Katarze. Biało-czerwoni przegrali 1:2 z Węgrami w ostatnim meczu eliminacji, a decyzją Paulo Sousy w tym meczu nie zagrał zarówno Kamil Glik, jak i Robert Lewandowski. To oznacza, że biało-czerwoni zagrają pierwsze spotkanie na wyjeździe, a rywalem będzie ktoś z grona: Portugalia, Szkocja, Włochy, Rosja, Szwecja, Walia.

Zobacz wideo Co Polska musi zrobić, żeby pojechać na mundial? Baraże grozy i wielkie pieniądze

PZPN musi okroić budżet o 30 procent. Łącznie może stracić nawet 70 mln złotych

Polsat Sport informuje, że na poniedziałkowym spotkaniu zarządu PZPN poszczególne departamenty zostały poproszone o okrojenie budżetu na 2022 rok o 30 procent. Decyzję wydał wiceprezes ds. finansowo-organizacyjnych Henryk Kula oraz Eugeniusz Nowak, który w dwóch poprzednich kadencjach był prawą ręką Zbigniewa Bońka. Niektóre departamenty szybko wypracowały plan oszczędności, a niektóre nie wiedzą, jak się za to zabrać. Prawdopodobnie najwięcej ucierpi departament szkolenia, który nie wprowadzi nowych pomysłów i musi okroić obecne aktywności.

Budżet Polskiego Związku Piłki Nożnej w 2021 roku wynosił 250 mln złotych. Epidemia koronawirusa oraz spadek dochodów sprawia, że polska federacja może stracić 20 mln złotych. Brak rozstawienia w barażach, a co za tym idzie brak przychodów z tytułu dnia meczowego, uszczupla przyszłoroczny budżet PZPN-u o kolejne 10 mln złotych. Największy wpływ na budżet wywoła jednak brak awansu na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Katarze. Brak premii od FIFA i uszczuplenie kontraktów sponsorskich wywoła stratę na poziomie 40 mln złotych, co sprawia, że PZPN łącznie może stracić aż 70 mln złotych.

Prawdopodobnie sporo kwestii nt. przyszłorocznego budżetu wyjaśni się w piątek 26 listopada, kiedy to reprezentacja Polski pozna swojego rywala w barażach. To wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Półfinały baraży zostaną rozegrane 24 i 25 marca 2022 roku, a finały 28 i 29 marca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.