Decyzja Paulo Sousy może kosztować PZPN miliony. Porażająca kwota

Reprezentacja Polski przegrała 1:2 z Węgrami w ostatnim meczu fazy grupowej el. MŚ, przez co skomplikowała sobie sytuację w kontekście rozstawienia w barażach. Poza aspektami sportowymi może to mieć także konsekwencje z ekonomicznego punktu widzenia. A kwota, którą może stracić PZPN jest porażająca.

Przed rozpoczęciem poniedziałkowego meczu udział biało-czerwonych w barażach był pewny. Z tego powodu Paulo Sousa postanowił dać odpocząć m.in. Robertowi Lewandowskiemu, a na boisku pojawiło się kilku rzadziej wykorzystywanych piłkarzy. To była decyzja selekcjonera, która teraz może bardzo drogo kosztować

Zobacz wideo POLSKA - WĘGRY 1:2. Porażka w beznadziejnym stylu. Koniec marzeń o rozstawieniu w barażach?

Olbrzymie straty w przypadku braku rozstawienia

Okazuje się, że porażka i potencjalny brak rozstawienia w barażach mogą kosztować PZPN aż 15 milionów złotych, o czym w studio TVP Sport poinformował Mateusz Borek. Jest to kwota, na jaką szacowane są wpływy z tytułu organizacji meczu reprezentacji na Stadionie Narodowym.

Karol Świderski podczas meczu Polska - Węgry. Warszawa, 15 listopada 2021Węgrzy reagują po meczu z Polską. "Wszystko oddaliśmy"

Gdyby podopieczni Paulo Sousy wygrali z Węgrami, byliby wówczas pewni rozstawienia w barażach. Dzięki temu pierwszy mecz w fazie play-off rozegraliby na własnym obiekcie. W takiej sytuacji zainteresowanie kibiców z pewnością byłoby olbrzymie, co przełożyłoby się na pokaźne zyski dla PZPN-u z dnia meczowego.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Co musi się stać, aby Polacy byli rozstawieni?

Przed wtorkowymi meczami istnieją trzy potencjalne scenariusze, które pozwolą na to, aby reprezentacja Polski była rozstawiona w marcowych barażach. Aby tak się stało:

 • Walia musi przegrać u siebie, a Czesi nie pokonają Estonii w grupie E więcej niż pięcioma golami.
 • Turcja nie wygra z Czarnogórą, a Holandia w przypadku porażki z Norwegią w grupie G przegra co najmniej dwoma lub trzema bramkami,
 • Finlandia nie wygra z Francją więcej niż sześcioma golami w grupie D.

Obecnie klasyfikacja drużyn z drugich miejsc w el. MŚ 2022 wygląda następująco (czołowa szóstka będzie rozstawiona):

 1. Portugalia: 8 meczów - 17 punktów - bramki 17:6
 2. Szkocja: 8 meczów - 17 punktów - bramki 14:7
 3. Włochy: 8 meczów - 16 punktów - bramki 13:2
 4. Rosja: 8 meczów - 16 punktów - bramki 14:5
 5. Szwecja: 8 meczów - 15 punktów - bramki 12:6
 6. Polska: 8 meczów - 14 punktów - bramki 18:10
 7. Walia: 7 meczów - 14 punktów - bramki 13:8
 8. Macedonia Północna: 8 meczów - 12 punktów - bramki 14:11
 9. Turcja: 7 meczów - 12 punktów - bramki 16:15
 10. Finlandia: 7 meczów - 11 punktów - bramki 10:8

"To są jaja. Jak junior". Były kapitan reprezentacji Polski punktuje

Wychodzi więc na to, że kwestia rozstawienia Polaków w barażach leży całkowicie w rękach innych zespołów. Odpowiedź na pytanie, czy biało-czerwoni będą mogli liczyć na rozegranie pierwszego meczu w fazie play-off u siebie poznamy we wtorkowy wieczór.

Więcej o: