Przełom! Polska już wie, co musi zrobić, by być rozstawiona w barażach el. MŚ 2022

Reprezentacja Polski jest już pewna udziału w barażach el. MŚ 2022, ale poniedziałkowy mecz z Węgrami może zdecydować o tym, czy ekipa Paulo Sousy będzie rozstawiona, a przez to trafi na teoretycznie słabszego rywala. Co musi się stać, by Polska znalazła się w gronie rozstawionych drużyn? Przed ostatnią kolejką sytuacja nie jest już tak skomplikowana, jak jeszcze kilka dni temu.

O tym, jak trudne są eliminacje mistrzostw świata, świadczą podstawowe fakty: na mundial pojedzie tylko 13 drużyn (10 zwycięzców grup i trzy ekipy z baraży), podczas gdy na mistrzostwa Europy kwalifikują się aż 24 drużyny, a do fazy pucharowej wychodzi aż 16 ekip (a jak doskonale pamiętamy, Polsce się to ostatnio nie udało). Polacy od początku eliminacji byli faworytami do zajęcia 2. miejsca i tak też się stanie (Anglia musiałaby wysoko przegrać z San Marino, a Polska wysoko wygrać z Węgrami, by to Polacy bezpośrednio awansowali na mundial, ale taki scenariusz nie zasługuje nawet na chwilę uwagi). Mecz z Węgrami będzie jednak bardzo ważny, bo Polska musi obronić swoją pozycję w czołowej szóstce ekip z drugich miejsc.

Zobacz wideo Ojrzyński: Widać, że niektórzy piłkarze nie dorośli do tej sytuacji

Najpierw wytłumaczmy podstawowe zagadnienia: w barażach zagra 12 drużyn, 10 z drugich miejsc oraz dwaj najwyżej sklasyfikowani zwycięzcy grup Ligi Narodów (na pewno będzie to Austria oraz Czechy lub Walia). Jako że pięć grup jest pięciozespołowych, a pięć sześciozespołowych, odliczane są wyniki (punkty oraz bramki) z drużynami z 6. miejsca (w przypadku Polski nie liczą się więc wyniki z San Marino).

Rozstawione ekipy nie dość, że trafią na teoretycznie słabszych, nierozstawionych rywali, to jeszcze w półfinale baraży zagrają na własnym boisku - podczas losowania, które odbędzie się w piątek 26 listopada, wszystkie ekipy od razu poznają potencjalnych rywali w finale (o tym, kto będzie gospodarzem, zdecyduje losowanie).

Norway Latvia WCup 2022 Soccer "Śmiech". Najbardziej rozczarowująca reprezentacja Europy grzebie szanse na MŚ

O kolejności w tabeli drugich miejsc decydują kolejno:

  1. punkty
  2. bilans bramkowy
  3. gole strzelone
  4. gole strzelone na wyjeździe
  5. zwycięstwa
  6. zwycięstwa na wyjeździe
  7. klasyfikacja fair play (gdzie liczone są żółte i czerwone kartki)
  8. pozycja w Lidze Narodów

Przez co tabela wygląda następująco (trzeba pamiętać, że drużyny z drugich miejsc mogą się jeszcze zmienić w ostatniej kolejce, np. zamiast Serbii w barażach może zagrać Portugalia. Dodatkowo wszystkie zespoły rozegrały po siedem meczów):

  1. Serbia 17 pkt bramki 16:8 (+8) / walczy z Portugalią o 1. miejsce w grupie A
  2. Szwajcaria 15 pkt 11:2 (+9) / walczy z Włochami o 1. miejsce w grupie C
  3. Szwecja 15 pkt 12:5 (+7) / walczy z Hiszpanią o 1. miejsce w grupie B
  4. Chorwacja 14 pkt 16:4 (+12) / walczy z Rosją o 1. miejsce w grupie H
  5. Polska 14 pkt 17:8 (+9) / walczy z Anglią o 1. miejsce w grupie I (ale musiałby się zdarzyć cud)
  6. Walia 14 pkt 13:8 (+5) / walczy z Czechami o 2. miejsce w grupie E
  7. Szkocja 14 pkt 7 12:7 (+5) / na pewno zajmie 2. miejsce w grupie F
  8. Turcja 12 pkt 16:15 (+1) / walczy z Holandią i Norwegią o 1. i 2. miejsce w grupie G
  9. Finlandia 11 pkt 10:8 (+2) / walczy z Ukrainą o 2. miejsce w grupie D
  10. Macedonia Północna 9 pkt 11:10 (+1) / walczy z Rumunią i Armenią o 2. miejsce w grupie J, ale nie ma szans na rozstawienie

Jak na razie pewne są tylko trzy rzeczy:

  • Serbia lub Portugalia na pewno będą rozstawiona w półfinale baraży (obie ekipy grają bezpośredni mecz o 1. miejsce w grupie A i bezpośredni awans)
  • Macedonia Północna - lub Rumunia albo Armenia (która ma jednak tylko czysto matematyczne szanse na drugie miejsce) - na pewno będzie nierozstawiona
  • Austria oraz trzecia ekipa z grupy E (Czechy lub Walia) na pewno będą nierozstawione, jako że wejdą do baraży dzięki wynikom z Ligi Narodów

Polska po wygranej z Niemcami Niemcy donoszą o zachowaniu Polaków w szatni po demolce

Reprezentacji Polski zwycięstwo da pewne rozstawienie. A remis?

Jak więc wygląda sytuacja Polaków? Zwycięstwo z Węgrami da nam pewne rozstawienie, nie oglądając się na inne ekipy (nie ma znaczenia to, które miejsce zajmiemy w tabeli drugich miejsc, pod warunkiem, że będziemy w czołowej szóstce). 

A co w przypadku remisu? Polska będzie miała wtedy 15 pkt i zachowa bilans bramkowy +9. Będzie mogła zostać wyprzedzona przez:

  • Walię, jeśli pokona Belgię
  • Szkocję, jeśli pokona Danię
  • Turcję, jeśli pokona Czarnogórę ośmioma golami i zajmie drugie miejsce w grupie (wtedy Turcja wyprzedzi Polskę większą liczbą strzelonych goli) - stanie się tak, jeśli jednocześnie Holandia wygra z Norwegią. Polskę może wyprzedzić również mająca znakomity bilans bramkowy Holandia, ale tylko pod warunkiem, że zajmie drugie miejsce w grupie 

By Polska wypadła poza czołową szóstkę, musiałyby zdarzyć się dwie z trzech wyżej wymienionych rzeczy (ekipy z grup D i J nie miałyby szans na wyprzedzenie Polaków). Jednak trzeba pamiętać, że Polskę mogłyby jeszcze uratować inne wyniki: np. Chorwacja spadłaby za Polaków w przypadku porażki z Rosją (przy remisie miałaby lepszy bilans bramkowy), Szwecja w przypadku porażki z Hiszpanią też spadłaby za Polaków, tak jak i Szwajcaria, gdyby przegrała z Bułgarią czy Włosi, gdyby przegrali z Irlandią Płn. - możliwych kombinacji jest bardzo wiele.

Więcej o el. MŚ 2022 przeczytasz też na Gazeta.pl

Patrząc jednak na te scenariusze, wydaje się, że remis da Polakom rozstawienie - musiałoby się wydarzyć zbyt wiele mało prawdopodobnych wyników (jak zwycięstwa Walii i Szkocji z Belgią i Danią czy Turcja wygrywająca z Czarnogórą ośmioma golami), by Polacy spadli poniżej 6. miejsca.

WCup Costa Rica Canada Soccer Prawie 40-milionowy kraj oszalał. Może wrócić na MŚ po 36 latach! "Złote pokolenie"

A jeśli Polska przegra z Węgrami?

Sytuacja wtedy stanie się dużo bardziej skomplikowana. Polacy będą mogli zostać wyprzedzeni przez:

  • Szkotów, jeśli zremisują z Danią 
  • Turcję lub Norwegię, jeśli jedna z nich wygra swój mecz (z Czarnogórą i Holandią)
  • Walię, jeśli zremisuje z Belgią
  • Finlandię, jeśli pokona Francję i będzie miała lepszy bilans bramkowy (to akurat jest bardzo mało prawdopodobne)

By Polska straciła rozstawienie, musiałyby wydarzyć się dwie z tych rzeczy - teoretycznie biało-czerwonych mogłaby uratować wysoka porażka Chorwacji z Rosją, ale to bardzo mało prawdopodobny scenariusz, którego nie biorę pod uwagę (tak jak i wysokiej porażki Polski z Węgrami, np. 0:6, przez którą Szkocja mogłaby wyprzedzić Polaków nawet w przypadku porażki z Danią). 

Podsumowując te skomplikowane rozważania: zwycięstwo da Polakom rozstawienie na 100 procent niezależnie od innych wyników. Przy remisie ryzyko wypadnięcia poza czołową szóstkę istnieje, ale nie jest zbyt duże. W przypadku porażki nadal zachowujemy szanse, choć wtedy musielibyśmy nerwowo spoglądać na spotkania Szkocja - Dania, Walia - Belgia i ostateczne rozstrzygnięcia w grupie G (gdzie o pierwsze dwa miejsca walczą Holandia, Turcja oraz Norwegia).

Więcej o: