El. M¦ 2022. Czy Polska może wyprzedzić Anglię? Analizujemy możliwe scenariusze

Sytuacja w "polskiej" grupie el. M¦ 2022 jest bardzo ciekawa. Ekipa Paulo Sousy jest prawie pewna awansu do barażów, ale także wci±ż zachowała szansę na pierwsze miejsce w grupie. Co musi się stać, aby reprezentacja Polski wyprzedziła Anglików na ostatniej prostej eliminacji?

Reprezentacja Polski rozegra w listopadzie mecze z Andorą na wyjeździe oraz Węgrami u siebie w ramach eliminacji mistrzostw świata 2022. Głównym celem Polaków jest zapewnienie sobie udziału w barażach, ale sytuacja w grupie ułożyła się tak, że wciąż mamy szansę na bezpośredni awans na mundial. 

Zobacz wideo Paulo Sousa o krok za poprzednimi selekcjonerami kadry. Oto liczby Portugalczyka

Albania - Polska 0:1. Piłkarze fetują wygranąTVP podała, kto skomentuje najbliższe mecze reprezentacji Polski

El. MŚ 2022. Co musiałoby się stać, aby Polska wyprzedziła Anglię? Jeden możliwy scenariusz 

W tym momencie Polska zajmuje drugie miejsce w grupie z 17 punktami na koncie po ośmiu spotkaniu. Liderem są Anglicy z 20 punktami, zaś na trzecim miejscu jest Albania (15 punktów). Sporą stratę do czołowej trójki i czysto matematyczne szanse na awans do barażów mają czwarte w tabeli Węgry (11 punktów). 

Sytuacja w tabeli ułożyła się w ten sposób, że Polska wciąż ma szansę zarówno bezpośrednio awansować na mundial, a także spaść poza miejsce dające baraże. W tym drugim scenariuszu sprawa jest prosta - główne zadanie to utrzymać dwupunktową przewagę nad Albanią, która w listopadzie zagra z Anglią na Wembley oraz Andorą w Tiranie. Co jednak musiałoby się stać, aby zespół Sousy wyprzedził faworyzowanych Anglików? 

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl!

Drużyna Southgate'a zagra z Albanią u siebie oraz San Marino na wyjeździe. Realnie patrząc na ocenę siły poszczególnych ekip, Anglicy mają więc tylko jedną okazją na stratę punktów, bo trudno sobie wyobrazić, że zaliczyliby wpadkę z totalnym outsiderem grupy. W związku z tym awans Polski na pierwsze miejsce w grupie wchodzi w grę tylko w jednym możliwym scenariuszu. Przede wszystkim zespół Sousy musi wygrać oba listopadowe spotkania, a także liczyć na to, że Albania wygra z Anglią na Wembley. W takiej sytuacji obie ekipy zrównałyby się ze sobą punktami. To jednak dopiero pierwsza część zadania.

Brutalny faul Kamila Glika w meczu Benevento z Forsinone"Messiego mi robił. Bez kitu". Glik skomentował czerwoną kartkę po brutalnym faulu

Jako że o kolejności zespołów w eliminacjach decyduje bilans bramkowy, to dodatkowo Polacy musieliby w dwóch ostatnich meczach odrobić stratę do Anglii w tym aspekcie. W tym momencie bilans bramkowy Polski to +17, z kolei Anglii +21. Oznacza to, że nawet porażka wyspiarzy z Albanią przy wygranej Polski z Andorą pozwoli zachować im spore szanse na bezpośredni awans, zwłaszcza że w ostatniej kolejce eliminacji zagrają z San Marino, które jest idealnym zespołem, aby podbudować sobie bilans bramkowy. Nas w ostatniej kolejce czeka spotkanie z Węgrami. 

Decydujące mecze el. MŚ 2022. Gdzie i kiedy oglądać? [Transmisja TV, stream online] 

Reprezentacja Polski zagra z Andorą w piątek 12 listopada. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:45. Transmisja spotkania będzie dostępna w TVP 1, TVP Sport oraz w Polsacie Sport Premium 1. W tym samym czasie Anglia zmierzy się z Albanią na Wembley. Zapraszamy do śledzenia relacji z tych spotkań na Sport.pl oraz w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE. 

Więcej o: