Paulo Sousa rozpływa się nad jednym piłkarzem. "System jest stworzony pod niego"

Paulo Sousa mógł odetchnąć z ulgą po tym, jak prowadzona przez niego reprezentacja Polski pokonała w Tiranie Albanię 1:0. Portugalczyk wyróżnił po meczu kilku zawodników.

We wtorek reprezentacja Polski pokonała na wyjeździe Albanię 1:0 i mocno przybliżyła się do gry w barażach o awans na mundial, który za rok odbędzie się w Katarze. W 77. minucie jedynego gola dla drużyny Paulo Sousy strzelił Karol Świderski.

Tuż po trafieniu napastnika PAOK-u mecz został przerwany na kilkanaście minut z powodu niepokoju na trybunach. W cieszących się z gola Polaków z trybun poleciały plastikowe butelki, zapalniczki, a na jednym zdjęciu widać nawet telefon komórkowy. Obie drużyny zeszły do szatni i mimo że istniała realna groźba zakończenia meczu przed czasem, to ostatecznie został on dograny do końca.

- Czy to był najważniejszy mecz w eliminacjach? Sytuacja przed nim była taka sama, jak np. przed meczem z Anglią. Wszystkie mecze są najważniejsze, bo wpływają na układ drużyn w tabeli. Po prostu trzeba wygrywać i zdobywać punkty - powiedział po meczu Sousa w rozmowie z TVP.

Albania - Polska 0:1. Piłkarze fetują wygranąAlbańskie media w rozpaczy. Doceniły Polaka. "To boli bardziej od porażki"

I dodał: - To był trudny mecz, kibice popychali piłkarzy do dużego wysiłku. Boisko jest zupełnie inne niż to w Warszawie, trzeba było się do tego przystosować i przyzwyczaić. Musieliśmy stoczyć tutaj bardzo dużo bitew i być skoncentrowani. Cały zespół musiał chcieć dobrego występu.

Sousa pochwalił kilku kadrowiczów

Portugalczyk zdecydował się też na indywidualne pochwały względem kilku zawodników. - Piotr Zieliński daje nam jakość w momencie budowania akcji, daje nam coś ekstra. System, który zbudowaliśmy w naszej reprezentacji, jest zrobiony także pod niego. Chcemy, aby zarządzał naszą grą - powiedział selekcjoner.

- Kiedy wszedł Mateusz Klich, dał nam sporo mobilności i jakości. Mieliśmy trzech zawodników w środku, zespół grał coraz lepiej z minuty na minutę. Podjęliśmy też dobrą decyzję, jeśli chodzi o napastników. Zdjęcie Adama Buksy i wpuszczenie Świderskiego okazało się kluczowe dla meczu - dodał Portugalczyk.

Albania Poland WCup 2022 SoccerBohater Polski wziął na siebie winę za wybuch Albańczyków. "Trudno, stało się"

I zakończył: - Pamiętam, jak było sporo krytyki, że powołuję Świderskiego. On ma zupełnie inną mobilność, jest coraz bardziej skoncentrowany, jeśli chodzi o zdobywanie bramek, coraz bardziej mobilny, lepiej dogrywa i współpracuje z kolegami z zespołu. Po prostu się rozwija.

Na dwie kolejki przed końcem eliminacji Polacy zajmują drugie miejsce w grupie ze stratą trzech punktów do Anglii i z przewagą dwóch punktów nad Albanią. 12 listopada kadra Sousy zagra na wyjeździe z Andorą, a Anglicy podejmą Albanię. To wtedy nasz zespół będzie mógł zapewnić sobie udział w barażach do mundialu.