Historyczny wyczyn Andory. Takiego zwycięstwa jeszcze nie było

Andora wygrała 3:0 z San Marino we wtorkowym meczu eliminacji mistrzostw świata 2022. Dla Andorczyków to najwyższe zwycięstwo w historii. W trakcie trwających eliminacji reprezentantom tego kraju udało się pobić także kilka innych rekordów.

We wtorek rozegrane zostały spotkania ósmej kolejki "polskiej" grupy eliminacji mistrzostw Europy. W spotkaniu outsiderów Andora wygrała 3:0 z San Marino na wyjeździe. Taki wynik to dla reprezentacji kraju z Pirenejów to historyczny wyczyn.

Historyczny wyczyn Andory. Najwyższe zwycięstwo w historii

Choć Andora nie ma większych szans w spotkaniach z Polską, Anglią, Węgrami czy Albanią, to do meczu z San Marino przystępowała jako faworyt. W pierwszym spotkaniu Andora wygrała 2:0, co było dla niej dopiero czwartym zwycięstwem w meczu o punkty w historii. Wcześniej udało im się jeszcze pokonać Macedonię Północną (1:0 w 2004 roku), Węgry (1:0 w 2017) oraz Mołdawię (1:0 w 2019).

We wtorek Andorczycy nie pozostawili złudzenia rywalom, wygrywając aż 3:0. W 10. minucie wynik otworzył Marc Pujol, na początku drugiej połowy (53. minuta) podwyższył Sergi Moreno, a na 3:0 strzelił Ricard Fernandez Betriu w 89. minucie. Gol w końcówce przejdzie do historii, gdyż dzięki niemu Andora osiągnęła najwyższe zwycięstwo w oficjalny meczach międzypaństwowych (spotkania towarzyskie nie są brane pod uwagę). Wcześniejszy rekord to wygrana 2:0 we wrześniowym meczu z San Marino. Trzy trafienia w jednym spotkaniu strzelone przez reprezentantów tego kraju robi tym większe wrażenie, że w przeszłości tylko dwukrotnie udało im się pokonać bramkarzy rywali dwa razy w ciągu 90 minut

W trakcie eliminacji mistrzostw świata 2022 Andora pobiła także kilka innych rekordów. Zespół z południowej Europy nigdy wcześniej nie zgromadził sześciu punktów w grupie (poprzedni rekord to cztery w eliminacjach Euro 2020). Nigdy wcześniej nie strzelił tak dużo goli. W tym momencie Andora ma ich na koncie siedem, podczas gdy poprzedni rekord to cztery. W listopadzie Andorczycy zmierzą się z Polską Albanią.

Andora zajmuje 158. miejsce w rankingu FIFA. Zespół jest piątym od końca pod względem liczby mieszkańców krajem zrzeszonym w UEFA. Pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy rozegrali w 1996 roku.