"Niech Albania gra, jak chce - nie mamy z kim rywalizować, bo jesteśmy zdecydowanie lepsi!"

Czy Polska wygra z Albanią i awansuje na mundial do Kataru? Jakie błędy popełnił Paulo Sousa? Dlaczego ktoś inny powinien prowadzić naszą kadrę? Czy był w historii lepszy polski piłkarz od Roberta Lewandowskiego? Legendy AWF Warszawa po raz pierwszy w takim składzie, czyli Jerzy Engel, Andrzej Strejlau i Jerzy Talaga w premierowym odcinku "Drogi na szczyt".
Zobacz wideo

W sumie mają 242 lata! Niezwykle utytułowane trenerskie trio. Absolwenci AWF Warszawa i legendy AZS AWF Warszawa, którzy stanowią imponującą piłkarską sztafetę pokoleń. Jeden wychował aż ośmiu selekcjonerów reprezentacji Polski, drugi ma na koncie medal mistrzostw świata, a trzeci wprowadził biało-czerwonych na mundial po 16 latach przerwy.

W premierowym odcinku nowej serii wywiadów „Droga na szczyt" spotkali się w jednym miejscu: Jerzy Talaga (rocznik 1929), guru niemal wszystkich polskich trenerów, który pamięta nasz mundialowy debiut w 1938 roku i to co się działo w naszym kraju po minimalnej porażce Polski z Brazylią 5:6 i czterech golach Ernesta Wilimowskiego!

Andrzej Strejlau (1940), w młodości piłkarz ręczny i nożny. Od czasów szkolnych, związany z klubem AZS AWF Warszawa, asystent Kazimierza Górskiego i Jacka Gmocha na dwóch mundialach oraz Jerzy Engel, były selekcjoner reprezentacji Polski, z którą awansował na mundial w Korei i Japonii.

W rozmowie z Damianem Bąbolem opowiedzieli m.in. o swoich wspomnieniach z czasów studenckich, jaką trenerską drogę musieli przejść, a także jakie największe zastrzeżenia mają do Paolo Sousy? Kto według nich powinien prowadzić drużynę narodową? Jak oceniają nasze szanse na awans do mistrzostw świata w Katarze? Postarali się również wytłumaczyć dlaczego Robert Lewandowski według nich… nie jest najwybitniejszym piłkarzem w historii polskiej piłki nożnej.

„Droga na szczyt", to nowa seria rozmów ze znanymi sportowcami, legendami, uczestnikami i medalistami mistrzostw świata, związanymi też z Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA