Szalona sytuacja w grupie D. Kto poleci na mundial? Kto zagra w barażach? Ależ walka

Eliminacje mistrzostw świata w Katarze wkraczają w decydującą fazę. Kolejne spotkania odbędą się w październiku, ale już teraz jesteś w stanie wytypować faworytów do awansu. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych grupach? Kto ma największe szanse na awans bezpośredni? Kto zagra w barażach?

Do dwustopniowych baraży wejdą wszystkie zespoły z drugich miejsc oraz dwaj najwyżej sklasyfikowani wygrani grup z Ligi Narodów (jeśli oczywiście nie awansują bezpośrednio). 12 drużyn zostanie podzielonych na ekipy rozstawione i nierozstawione na podstawie bilansów z wyłączeniem meczów z najsłabszym rywalem w grupach sześciozespołowych. Dodatkowo zespołu, które awansują z Ligi Narodów, na pewno nie będą rozstawione. 

Zobacz wideo Tak wyglądają relacje na linii Sousa-Lewandowski [SEKCJA PIŁKARSKA]

Eliminacje MŚ 2022. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto ma największe szanse na awans?

Najciekawsza sytuacja w kontekście walki o miejsce gwarantujące grę w barażach jest w grupie D, gdzie właściwie wszystkie drużyny mogą wywalczyć szanse gry w dalszym etapie eliminacji MŚ. Pewna swojej pierwszej pozycji jest Francja, która z 12 punktami prowadzi w tabeli. Drugie i trzecie miejsce zajmują natomiast Ukraina i Finlandia (obie 5 pkt), a za nimi znajdują się Bośnia i Hercegowina oraz Kazachstan (po 3 pkt). To właśnie między tymi czterema drużynami odbędzie się w najbliższych miesiącach walka o drugie miejsce w tabeli. 

Kiedy reprezentacja Polski gra kluczowe mecze el. MŚ? To spotkanie może zdecydowaćKiedy reprezentacja Polski gra kluczowe mecze el. MŚ? To spotkanie może zdecydować

Pewni awansu do kolejnego etapu mogą być Serbowie (11 pkt), którzy zajmują drugie miejsce w grupie A. Choć do rozegrania zostały im jeszcze trzy mecze, w dwóch zmierzy się z Luksemburgiem i Azerbejdżanem, które nie sprawiły drużynie problemów w pierwszych starciach. Liderem jest Portugalia, która ma na koncie 13 pkt. 

W grupie B walka o miejsce w barażach mistrzostw świata w Katarze będzie się toczyła głównie między Grecją (3. miejsce; 6 pkt) a Szwecją (2. miejsce, 9 pkt). Najbliższe spotkania będą kluczowe w kontekście klasyfikacji końcowej. W bezpośrednim starciu lepsi okazali się Grecy (2:1), jednak Szwedzi będą mieli szansę odegrać się im już w październiku. Na pierwszym miejscu w tej grupie jest natomiast Hiszpania z 13 punktami na koncie. 

Roy Keane wydał wyrok ws. interwencji Wojciecha Szczęsnego przy golu Kane'aRoy Keane wydał wyrok ws. interwencji Wojciecha Szczęsnego przy golu Kane'a

Podobnie sytuacja wygląda w grupie C, gdzie Włosi odskoczyli rywalom (14 pkt), a Irlandia Północna i Bułgaria (po 5 pkt) będą się starały wyprzedzić drugą w tabeli Szwajcarię (8 pkt). W grupie E za plecami Belgów (16 pkt) toczy się równa walka pomiędzy Walią a Czechami (obie ekipy mają po 7 pkt). W grupie F Dania ma zdecydowanie najbardziej komfortową sytuację. Reprezentacja wygrała wszystkie sześć spotkań z bilansem bramek 22:0 i ma przewagę siedmiu punktów nad wiceliderem, którymi są Szkoci (11 pkt). Ekipa z Wysp Brytyjskich nie jest jednak pewna awansu do kolejnej fazy eliminacji, gdyż trzeci Izrael ma na koncie 10 pkt. 

Dokładnie taki sam dorobek punktowy, jak 2. i 3. miejsce w grupie F mają Armenia i Rumunia w ostatniej grupie eliminacji MŚ. Tuż za nimi znajduje się jednak Mołdawia, która do miejsca dającego awans do barażów traci dwa punkty. 

W grupie H Chorwacja i Rosja z kolei wydają się być spokojne swoich miejsc (1. i 2.), ponieważ to między nimi będzie się toczyła walka o to, kto awansuje bezpośrednio, a kto będzie musiał walczyć w barażach. Obie reprezentacje mają na swoim koncie 13 punktów, cztery więcej od trzeciej w tabeli Słowacji. Nieco trudniejsze zadanie czeka Holendrów i Norwegów (1. i 2. miejsce w grupie G). Wszystko przez Turcję, która ma tylko jedno zwycięstwo mniej i dwa punkty straty do głównych rywali. 

Kamil GlikKamil Glik mógł doznać poważnej kontuzji. A po meczu? Rozbrajający komentarz. Mistrz

Eliminacje MŚ 2022. Liderzy i wiceliderzy poszczególnych grup:

  • Grupa A: Portugalia, Serbia
  • Grupa B: Hiszpania, Szwecja
  • Grupa C: Włochy, Szwajcaria
  • Grupa D: Francja, Ukraina
  • Grupa E: Belgia, Czechy
  • Grupa F: Dania, Szkocja
  • Grupa G: Holandia, Norwegia
  • Grupa H: Chorwacja, Rosja
  • Grupa I: Anglia, Albania
  • Grupa J: Niemcy, Armenia

Polska. Jak wygląda realna tabela eliminacji MŚ 2022? 

Według oficjalnej tabeli reprezentacja Anglii pozostaje liderem grupy I z 16 punktami. Na drugim miejscu znajduje się Albania, mająca na koncie 12 punktów, a trzecią lokatę okupują Polacy z 11 punktami. Obraz jest jednak w tym przypadku nieco zamazany, ponieważ Albania i Węgry rozegrały o jeden mecz więcej z San Marino lub Andorą.

Dlatego zakładając, że cała czwórka walcząca o awans i miejsce w barażach - czyli Anglia, Polska, Albania i Węgry - wygra mecze z Andorą i San Marino, to tabela wygląda już zgoła inaczej. Niezmiennie prowadzi w niej Anglia, która zgromadziła 10 punktów. Zespół Paulo Sousy w "realnej" tabeli ma na koncie pięć punktów po remisach z Anglią oraz Węgrami, a także wygranej 4:1 z Albanią. Polska ma lepszy dorobek punktowy i zdecydowanie lepszy bilans bramkowy od Albańczyków (3 pkt) oraz Węgrów (1 pkt).

Więcej o: