Orban wyjaśnia kwestię gry dla reprezentacji Polski. Mówi też o Lewandowskim

Piłkarz RB Lipsk i reprezentant Węgier, Willi Orban udzielił wywiadu węgierskiemu "Nemzeti Sport" w którym wyjaśnił, dlaczego nie gra dla reprezentacji Polski. Wypowiedział się także na temat Roberta Lewandowskiego.

28-letni Willi Orban w 2018 rok stanął przed trudnym wyborem i musiał zdecydować, w jakiej reprezentacji zamierza grać. W Polsce spekulowano, że mógłby występować w naszej kadrze, czemu zaprzeczał jednak Zbigniew Boniek. - Nie ma żadnego tematu. My mamy inną filozofię, według której w reprezentacji Polski chcemy grać wyłącznie Polakami - twierdził prezes PZPN w programie "Cafe Futbol" w 2017 roku. Orban urodził się w Kaiserslautern i w czasach młodzieżowych występował w kadrach niemieckich. Jednak jego ojciec jest Węgrem, a matka Niemką polskiego pochodzenia. Ostatecznie obrońca zdecydował, że będzie reprezentował Węgry. 

Zobacz wideo "Kadra Sousy jest w stanie dawać nam emocje. Są powody do optymizmu"

Decyzja ta wzbudziła niemałe zdziwienie, ponieważ jeszcze rok wcześniej obrońca miał zupełnie inne plany. - Niemcy byłyby moim pierwszym wyborem. W przypadku Węgier lub Polski pewnie szybciej dostałbym szansę, ale nie jestem tego typu osobą, która wybiera najprostszą ścieżkę - mówił w jednym z wywiadów. 

Willi Orban tłumaczy, dlaczego nie gra dla Polski. "Nie mogłem być brany pod uwagę w reprezentacji Polski"

Willi Orban po swojej decyzji od razu został powołany przez selekcjonera Węgrów Marco Rossiego na mecze Ligi Narodów. Zadebiutował 12 października 2018 roku w przegranym 0:1 spotkaniu z Grecją na stadionie w Atenach. Od tamtej pory dla swojej drużyny narodowej rozegrał 20 spotkań, w których zdobył pięć bramek. Ostatnio trafił w zremisowanym 3:3 meczu eliminacji do mundialu w Katarze z reprezentacją Polski

Teraz po trzech latach od podjęcia decyzji o grze dla Węgier Orban postanowił wytłumaczyć, dlaczego nie zagrał dla Polski w wywiadzie dla "Nemzeti Sport". - Moja mama jest obywatelką Niemiec, której ojciec był Polakiem. Z tego powodu zwróciła się kiedyś do polskich władz, czy mogłaby uzyskać oprócz niemieckiego obywatelstwo polskie, ale z jakiegoś powodu nie było to możliwe. Ponieważ moja mama jest Niemką, a ojciec jest Węgrem, nigdy nie mogłem być brany pod uwagę w reprezentacji Polski - uciął temat piłkarz. 

28-latek wypowiedział się także na temat Roberta Lewandowskiego. Opowiedział, jak się gra przeciwko Polakowi, ale także Erlingowi Haalandowi. - Obaj strzelają dużo bramek, ale mówimy o dwóch różnych stylach gry. Lewandowski jest trochę sprytniejszy. Obserwuje uważnie ruchy obrońców, szuka wolnej przestrzeni, podąża wszędzie, gdzie tylko może przejąć piłkę - ocenił. - Norweski napastnik ma świetne parametry fizyczne. Jest bardzo silny i niesamowicie szybki, a do tego maksymalnie wykorzystuje swoje mocne strony. Z pewnością żadnego z nich nie należy zostawić bez opieki - zakończył Orban.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.