Mecz z Anglią miał dać odpowiedź na kluczowe pytanie. Lubański o kontuzji Lewandowskiego

Jakub Balcerski
- Mecz z Anglią miał być odpowiedzią na pytanie: gdzie jesteśmy w Europie i świecie? Z powodu absencji Lewandowskiego nie dostaniemy odpowiedzi - mówi o urazie kapitana kadry Włodzimierz Lubański.

Robert Lewandowski doznał kontuzji kolana w trakcie niedzielnego spotkania eliminacji mistrzostw świata z Andorą (3:0). Wcześniej strzelił dwa gole. Zszedł z boiska po ponad godzinie gry, a na ławce rezerwowych jego kolano obłożono lodem. 

Zobacz wideo Interaktywny Quiz Sport.pl - odc.1

Lewandowski nie zagra na Wembley! Lubański: Tracimy najważniejsze ogniwo

"Badania kliniczne i obrazowe wykazały uszkodzenie więzadła pobocznego prawego kolana. Krótki czas pozostający do kolejnego meczu kadry wyklucza udział kapitana reprezentacji w tym spotkaniu. Wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem pogłębienia urazu" - czytamy w komunikacie PZPN. Lewandowski kontuzji miał doznać w ostatniej swojej akcji w meczu

- To ogromne osłabienie. Tracimy najważniejsze ogniwo przed kluczowym meczem - mówi Sport.pl 75-krotny reprezentant Polski Włodzimierz Lubański. - Żeby wystąpić, Robert musiałby być dysponowany, nie wyobrażam sobie jego gry z problemem z kolanem, nawet gdyby ten uraz okazał się nieco mniej poważny. Sytuacja była jednak zbyt trudna, uszkodzenie więzadła pobocznego to zbyt groźna kontuzja, żeby pozwolić mu zagrać z Anglią - tłumaczy Lubański. 

Zbigniew BoniekBoniek punktuje po kontuzji Lewandowskiego. "Info dla znawców"

"Ten mecz miał być odpowiedzią na pytanie: gdzie jesteśmy w Europie i świecie? Brak Lewandowskiego nie da nam na to tak spojrzeć"

Były piłkarz Górnika Zabrze, Valenciennes czy Lokeren smuci się, że kontuzja Lewandowskiego przyszła w tak ważnym momencie dla polskiej kadry. - To spotkanie będzie dla nas zapewne decydujące w kontekście awansu i układu grupy w eliminacjach. Ten mecz miał być odpowiedzią na pytanie: gdzie jesteśmy w Europie i świecie? Z powodu absencji Lewandowskiego nie dostaniemy odpowiedzi. Wielka szkoda - opisuje Lubański. 

Czy warto było ryzykować zdrowiem Lewandowskiego? Plan Sousy właśnie się rozsypałCzy warto było ryzykować zdrowiem Lewandowskiego? Plan Sousy właśnie się rozsypał

Kto zastąpi Lewandowskiego? "Tu nie będzie niespodzianki"

Włodzimierz Lubański stara się jednak zachować spokój i choć minimalny optymizm. - Z Robertem, czy bez niego ja zawsze widzę szanse dla naszej reprezentacji, bo wszystko zależy od tego, jak się rozegra mecz. Oczywiście jest kluczowym zawodnikiem i jego brak jest dużym uszczerbkiem dla tej drużyny, ale teraz muszą się pokazać inni zawodnicy. Tak się to ułożyło, że piłkarz, na którego w Polsce wszyscy najbardziej wszyscy liczyli, nie zagra, ale nie jest jedynym powołanym napastnikiem - ocenia Lubański. - Inni dostaną szansę, to będzie ich mecz i muszą powalczyć. Paulo Sousa analizował grę Anglików, więc teraz przyjdzie moment, gdy musi bez Lewandowskiego ułożyć nasz skład tak, żeby stworzyć im jak największe trudności. Tu nie będzie niespodzianki: wiemy, kto jest w roli napastnika powołany przez Sousę, że są Arkadiusz Milik i Krzysztof Piątek i to z nich trener musi skorzystać na Wembley

- Gra zespół, Lewandowski nie jest reprezentacją Polski, tylko jej częścią. Bardzo ważną, ale mamy zdolną grupę zawodników i ich gra będzie kwestią tego, jak zostali przygotowani, jakie zostaną im nakreślone zadania i jak tego dnia wykorzystają swoje umiejętności. Nie ma co gdybać, czy teraz nasze możliwości w meczu z Anglikami są niewielkie. Możemy powiedzieć, że wszystko już stracone, a bez Roberta nie mamy szans, ale to tylko gadanie. Trzeba wyjść na boisko i walczyć o punkty - podsumowuje Włodzimierz Lubański

Lekarz reprezentacji ujawnił, kiedy Lewandowski doznał kontuzji. Lekarz reprezentacji ujawnił, kiedy Lewandowski doznał kontuzji. "Wykręcił je"

Początek spotkania z Anglią na Wembley w Londynie o godzinie 20:45 w środę, 31 marca. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE. 

Więcej o: