Niemcy wątpią w porozumienie Merkel i Morawieckiego. Ale polski rząd już się chwali

Niemiecki portal tz.de przytoczył wypowiedzi osób z polskiego rządu, które miały przyczynić się do występu Roberta Lewandowskiego w meczu z Anglią w el. MŚ 2022 w wyniku tajnego porozumienia zawartego między kanclerz Niemiec, Angelą Merkel a polskim rządem. Niemcy podchodzą jednak do tego spceptycznie. "Mówi się, że dwóch szefów rządów doprowadziło do zmiany zasad dot. koronawirusa, jednak jest to bardzo wątpliwe" - napisali dziennikarze tz.de.

Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy reprezentacji Polski, oficjalnie potwierdził, że trzech napastników reprezentacji Polski - Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik będzie mogło polecieć do Londynu na mecz z Anglią w ramach eliminacji mistrzostwa świata.

Zobacz wideo Robert Lewandowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

- Bayern i Hertha potwierdziły zwolnienie Lewego i Piony na mecz w Anglii. Również federacja francuska przysłała zgodę na zwolnienie z kwarantanny dla Arka Milika. Do Anglii w komplecie, ale i tak najważniejszy póki co dobry start w Budapeszcie - napisał Jakub Kwiatkowski na Twitterze.

Zgrupowanie kadry zbiega się szczęśliwie z generalnym poluzowaniem niemieckich reguł dotyczących przyjazdów z Wielkiej Brytanii. W piątek wieczorem Instytut Roberta Kocha ogłosił, że Wielka Brytania od niedzieli zostanie przesunięta z listy krajów najwyższego ryzyka, czyli tych zagrożonych mutacją wirusa, do grupy podlegającej mniejszym obostrzeniom wjazdowym. W przypadku zawodowych sportowców wracających z Wielkiej Brytanii oznacza to, że kwarantanny nie będzie w ogóle, wystarczy testowanie. Oprócz reprezentacji Niemiec i Polski najbardziej skorzystała na tej zmianie reprezentacja Austrii, która na liście powołań na mecz ze Szkocją miała aż 17 piłkarzy z niemieckiej ligi i obawiała się, że nie będzie mogła z nich skorzystać w Glasgow.

Niemiecki portal podważa tajne porozumienie, dzięki któremu Lewandowski pojedzie na mecz z Anglią. "Bardzo wątpliwe"

Portal tz.de powołał się na kilka wypowiedzi osób z polskiego rządu, które twierdzą, że decyzja o zgodzie dla Roberta Lewandowskiego dot. gry na Wembley była możliwa dzięki interwencji premiera Polski u Angeli Merkel. - Mateusz Morawiecki osobiście interweniował u kanclerz - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który jest cytowany przez niemiecki serwis. 

Według Jabłońskiego sygnały ze strony niemieckiej były początkowo raczej negatywne, ale po interwencji osiągnięto porozumienie. - Do Londynu pojedziemy w pełnym składzie. Dziękuje wszystkim, którzy nam pomogli. Dodatkowe słowa podziękowania dla Kancelarii Premiera - napisał w piątek wieczorem na Twitterze Zbigniew Boniek, prezes PZPN

Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller również potwierdził kontakt Morawieckiego z Merkel. - Potwierdzam, że premier Mateusz Morawiecki osobiście kontaktował się z kanclerz Niemiec, aby umożliwić naszym piłkarzom udział w nadchodzącym meczu - cytuje portal tz.de wypowiedź PAP. "Mówi się, że dwóch szefów rządów faktycznie doprowadziło do zmiany zasad dot. koronawirusa, jednak jest to bardzo wątpliwe" - dodaje portal.

Wielka Brytania ze względu na mutacje wirusa była w ostatnich tygodniach uważana przez niemieckie władze sanitarno-epidemiologiczne za jeden z obszarów najwyższego ryzyka (na tej liście były też m.in. Czechy oraz Tyrol). Wszystkie osoby, które w ciągu 10 dni przed wjazdem do Niemiec odwiedziły Wielką Brytanię, musiały poddawać się najsurowszemu wariantowi kwarantanny: 14-dniowemu, bez możliwości skrócenia. Stąd wynikały ogromne obawy, czy Bayern Monachium i Hertha Berlin zgodzą się na wyjazd Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka na mecz z Anglią na Wembley. Ostatecznie jednak piłkarze dostaną taką zgodę, tak samo jak grający w Marsylii Arkadiusz Milik. Nie będzie ich obowiązywała wspomniana kwarantanna. Już w czwartek sanepid w Duisburgu zwolnił z niej grających w angielskiej lidze piłkarzy reprezentacji Niemiec, którzy przyjechali na zgrupowanie.

Rozpoczynają się eliminacje do MŚ

Zanim reprezentacja Polski poleci do Londynu, czekają ją w marcu dwa mecze: eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw świata w Katarze rozpocznie od spotkań z Węgrami (25 marca w Budapeszcie) i Andorą (28 marca w Warszawie). Spotkanie na Wembley - 31 marca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.