Portugalczycy zdziwieni wyborem Sousy. "To dobry trener z trudnym charakterem"

Jakub Kręcidło
Paulo Sousa to naprawdę dobry trener, który ma też bardzo silną osobowość. Nie pozwoli sobie wejść na głowę. Jest niezależny. I nie zgodzi się, by ktoś podejmował decyzje za niego - mówi Sport.pl Sergio Krithinas, zastępca redaktora naczelnego portugalskiego "Recordu".

Paulo Sousa został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. W czwartek jego zatrudnienie potwierdził prezes PZPN, Zbigniew Boniek. 50-letni Portugalczyk popoprowadzi naszą drużynę w eliminacjach mistrzostw świata oraz w mistrzostwach Europy. – Paulo ma romantyczny pogląd na futbol. Zależy mu nie tylko na wygrywaniu, ale też na efektownym stylu – ocenia w rozmowie ze Sport.pl Sergio Krithinas, zastępca redaktora naczelnego portugalskiego "Recordu".

Zobacz wideo Boniek tłumaczy wybór Paulo Sousy. "Wykonałem kilka telefonów. Wszyscy mówili jedno"

"Zdziwiłem się, że Sousa zdecydował się podjąć pracę w Polsce"

Dwukrotny triumfator Ligi Mistrzów (z Juventusem i Borussią Dortmund) w ojczyźnie cieszy się niezłą estymą, ale jest tam postacią trochę zapomnianą. Rozegrał w reprezentacji 51 meczów, ale z Portugalii wyjechał w 1994 roku (miał wówczas 24 lata) i wrócił tylko na chwilę, by po zakończeniu sportowej kariery pracować z reprezentacją do lat 16. Spędził z nią trzy lata, a później rozpoczął karierę obieżyświata, zaliczając dziewięć klubów między 2008 a 2020 rokiem.

Trener Paulo SousaPaulo Sousa powiedział, jaki styl gry mu imponuje. Tak będzie grała reprezentacja Polski?

– Zdziwiłem się, że zdecydował się podjąć pracę w Polsce – mówi Krithinas. – Zawsze widziałem w nim trenera, który woli poświęcić się długoterminowym projektom, rozwijać piłkarzy i codziennie się z nimi kontaktować, rozmawiając z nimi. W reprezentacji nie będzie miał na to czasu, ale to naprawdę dobry trener, który ma też bardzo silną osobowość. Nie pozwoli sobie wejść na głowę. Jest niezależny. I nie zgodzi się, by ktoś podejmował decyzje za niego – zaznacza dziennikarz.

Portugalczyk ma trudny charakter, ale "to naprawdę dobry trener"

Sousa ma twardy, trudny charakter. Z Girondins Bordeaux odszedł w sierpniu skłócony z zarządem. Portugalczyk nie ma doświadczenia jako selekcjoner, a jego szkoleniowe CV nie jest tak dobre jak to piłkarskie, jednak nie zmienia to faktu, że był asystentem Carlosa Queiroza w reprezentacji, że udawało mu się odnosić sukcesy z Maccabi Tel Awiw (Izrael), FC Basel (Szwajcaria) czy Videotonem (Węgry). – Jego drużyny zawsze były oparte o posiadanie piłki i dominowanie rywala. Powtórzę się, ale to naprawdę dobry trener – podsumowuje Krithinas.

Więcej o: