Paulo Sousa powiedział, jaki styl gry mu imponuje. Tak będzie grała reprezentacja Polski?

- Odrzuciłem wiele ofert spoza Europy, na razie cieszę się moją rodziną. Wkrótce wrócę jednak do trenowania - mówił dziennikarzom "La Gazzetta Dello Sport" Paulo Sousa dzień przed zwolnieniem Jerzego Brzęczka.

Włoscy dziennikarze rozmawiali z Sousą głównie o zbliżającym się meczu Interu z Juventusem. Sousa grał w Juventusie razem z Antonio Conte, a w Interze jego kolegą był Andrea Pirlo. W dodatku wiele lat później, gdy był już trenerem Fiorentiny, pokonał trenowany przez Conte Juventus.

Czasu na dyskusję miał sporo, bo od pół roku jest bez pracy i odpoczywa w swoim domu między Coimbrą a Porto. Wywiad ma jednak wiele wątków poboczne, które interesują polskich fanów najbardziej, bo mogą dać pewne wskazówki, jak za kadencji Paulo Sousy będzie próbowała grać nasza reprezentacja.

Zobacz wideo "Decyzja Bońka o zwolnieniu Brzęczka, jeśli nie ma się alternatywy, byłaby szaleństwem"

Paulo Sousie podoba się styl gry RB Lipsk i Bayernu Monachium 

- Mnie jako trenera interesuje, żeby na każdy mecz mieć pomysł - mówił. - Śmieję się, że zostawiłem w Serie A pewien ślad. Widzę coraz więcej drużyn stosujących hybrydowe systemy, które wykorzystywaliśmy we Fiorentinie. Chodzi o odważnie naciskających na rywali i dynamiczne posiadanie piłki w ofensywie. Ale nie przywłaszczam sobie tego, bo już Fabio Capello powiedział, że każdy trener trochę kradnie pomysły innym. Dzisiaj włoski futbol na pewno jest bardziej kreatywny. Nie myślimy już tylko o obronie i ofensywie, ale bardziej o organizacji całej gry i stosowaniu różnych wariantów. Dzisiaj nie ma jednego sposobu na wygrywanie - tłumaczył w rozmowie z "La Gazzettą".

Jak Polska wybiera selekcjonera? Jak Polska wybiera selekcjonera? "Wtedy Boniek powiedział: Może ja bym to wziął?"

Zapytany o zespoły, których gra najbardziej mu się podoba, wskazał na RB Lipsk i Bayern. - Lipsk ma odważny styl, który swoją charakterystyką przypomina Atalantę. Z ciekawością śledzę też Bayern, który wygrywa, bo znakomicie zarządza całą złożonością gry. W razie potrzeby wiedzą, jak i kiedy naciskać na rywali, żeby otwierać sobie przestrzenie. Potrafią budować grę, pionizować akcje, zarządzać rytmem meczu: podwyższają go i obniżają. Jeśli pytasz o styl gry, który mnie inspiruje, to zdecydowanie ten - powiedział.

Paulo Sousa: "Na razie cieszę się moją rodziną, wkrótce jednak wrócę do trenowania" 

Wywiad ukazał się w niedzielę, dzień przed zwolnieniem Jerzego Brzęczka. Możemy przypuszczać, że został przeprowadzony wcześniej. Na koniec Sousa przyznaje w nim, że odrzucił wiele ofert spoza Europy. - Na razie cieszę się moją rodziną. Wkrótce wrócę jednak do trenowania - powiedział.

Zbigniew BoniekKto zostanie nowym trenerem reprezentacji Polski? Gdzie i o której oglądać konferencję PZPN? Transmisja TV, stream

Paulo Sousa nigdy nie pracował jako selekcjoner, ale jako trener klubowy zdobywał mistrzostwa Węgier (z Videotonem, 2011/12), Izraela (z Maccabi Tel Awiw, 2013/14) i Szwajcarii (z FC Basel, 2014/15).

Ma jednak łatkę trenera, z którym nie warto wiązać się na dłużej. Od 2008 r. pracował w dziewięciu klubach, najdłużej - dwa lata - we Fiorentinie, w której prowadził Jakuba Błaszczykowskiego i Bartłomieja Drągowskiego. Ostatnio był szkoleniowcem Bordeaux, gdzie spotkał się z Igorem Lewczukiem. Z pracy we francuskim klubie zrezygnował w sierpniu ubiegłego roku.

Sousa jest jednym z kandydatów na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Czy nim zostanie, okaże się najpewniej w czwartek. O godz. 15 zaplanowano konferencję PZPN w tej sprawie.

Więcej o: