Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kraj Basków chce się odłączyć od piłkarskiej Hiszpanii i grać w eliminacjach mundialu

Kraj Basków chce być członkiem FIFA i UEFA. Prezydent baskijskiej federacji poleci do Szwajcarii rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami światowej piłki.

- Baskijski Związek Piłki Nożnej zwrócił się oficjalnie do FIFA i UEFA o uzyskanie pełnoprawnego członkostwa w tych organizacjach. Związek twierdzi, że "pragnieniem większości społeczeństwa baskijskiego" jest, aby Kraj Basków miał swoją reprezentację uznawaną na świecie - informuje portal abc.es.

Zobacz wideo Została nam walka o baraże? "Anglicy mają najsilniejszą reprezentację od lat"

Baskowie zagrają w eliminacjach MŚ i ME?

Prezydent Luis María Elustondo wraz z członkami rządu baskijskiego polecą do Szwajcarii rozmawiać z działaczami FIFA i UEFA. Chcieliby uzyskać także prawo rozgrywania spotkań przez baskijską reprezentację poza Hiszpanią. Jeśli światowe federacje dadzą zielone światło, drużyna będzie mogła zagrać w eliminacjach do mistrzostw świata i Europy.

Włosi zachwyceni Glikiem. Włosi zachwyceni Glikiem. "Jest jak ściana, to najlepszy gracz w zespole"

Reprezentacja Kraju Basków od 1922 roku rozgrywa wyłącznie mecze towarzyskie. Wygrała 27 z 40 takich pojedynków. W ostatnich latach pokonała Wenezuelę 4:2 (2018) i Kostarykę 2:1 (2020) oraz zremisowała z Panamą 0:0 (2020). Wygrywała także m.in. z Meksykiem, Rosją, Ghaną i Marokiem.

Barcelona znalazła sposób na oszczędzenie 122 mln euroBarcelona znalazła sposób na oszczędzenie 122 mln euro

W drużynie Basków mogłoby wystąpić wielu znanych piłkarzy z czołowych drużyn Europy. Trzon stanowiliby zapewne zawodnicy Athletic Bilbao (Raúl García, Iñaki Williams, Iker Muniain, Unai López, Iñigo Martínez), ale też np. Ander Herrera z PSG, Aymeric Laporte z Manchesteru City czy Javi Martínez z Bayernu Monachium. Nie wiadomo, czy drużyna mogłaby być wylosowana do jednej grupy z Hiszpanią. Na miejscu reprezentacji Polski wolelibyśmy uniknąć takiego rywala w eliminacjach MŚ lub ME.

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ