Polska wygrała z niepokonanym liderem grupy! Majecki ratuje kadrę w ostatniej minucie!

Młodzieżowa reprezentacja Polski wygrała z Rosją 1:0, liderem grupy piątej eliminacji Euro U21 i zmniejszyła stratę do rywali do zaledwie jednego punktu. Zespół Czesława Michniewicza może jeszcze wywalczyć bezpośredni awans, jeśli wygra trzy ostatnie mecze!
Zobacz wideo Jasna deklaracja Michniewicza! "Chcę zostać selekcjonerem dorosłej reprezentacji Polski"

Dla reprezentacji Polski do lat 21 mecz z Rosją był niezwykle ważny w kontekście walki o młodzieżowe mistrzostwa Europy. W przypadku remisu bądź przegranej zespół Czesława Michniewicza tracił szanse na 1. miejsce, ale mógł się jeszcze dostać do turnieju finałowego Euro U21 jako jeden z pięciu najlepszych zespołów z drugich miejsc, biorąc pod uwagę wszystkie grupy eliminacyjne.

Polacy przystępowali do tego spotkania podbudowani efektowną wyjazdową wygraną z Estonią 6:0. W polskim zespole doszło do trzech zmian w porównaniu z tamtym meczem: za Jakuba Kamińskiego, Przemysława Płachetę i Bartosza Slisza do składu wskoczyli: Karol Fila, Patryk Dziczek i Tomasz Makowski.

Słaba pierwsza połowa młodzieżówki

Od początku lepsze wrażenie sprawiali Rosjanie, którzy już w 5. minucie mogli objąć prowadzenie. Iwan Ignatjew wpadł w pole karne i oddał mocne uderzenie z ostrego kąta, które w kapitalnym stylu obronił Radosław Majecki. W kolejnym minutach Polacy częściej byli przy piłce, ale nic z tego nie wynikało. Natomiast Rosja nastawiona była na niebezpieczne kontrataki i umiejętnie skracała pole gry, uniemożliwiając zespołowi Michniewicza dostęp do własnego pola karnego. 

Największe zagrożenie stanowił Maksim Głuszenkow. Tylko dwie dobre interwencje, najpierw Roberta Gumnego i następnie Jakuba Kiwiora uratowały zespół Michniewicza przed stratą gola. Na pierwsze uderzenie Polski na bramkę trzeba było czekać do 35. minuty, kiedy strzał Tymoteusza Puchacza z ostrego kąta minął bramkę Matwieja Safonowa. Dopiero w doliczonym czasie gry rosyjski bramkarz musiał interweniować po raz pierwszy, gdy pewnie złapał lekki strzał Mateusza Bogusza z rzutu wolnego.

W drugiej połowie groźny strzał oddał w 49. min Puchacz, ale jego uderzenie zbił do boku Safonow. W 57. minucie ponownie z dobrej strony pokazał się gracz Lecha Poznań. Puchacz wpadł z lewej strony w pole karne i dośrodkował na środek, ale zabrakło kolegi, który mógł to skutecznie wykończyć.

Gol Patryka Dziczka na wagę wygranej z niepokonaną Rosją. Awans na Euro U21 możliwy z pierwszego miejsca!

Co nie udało się chwilę wcześniej, przyniosło skutek w 61. minucie. Po rzucie rożnym i ładnym dośrodkowaniu Mateusza Bogusza, Patryk Dziczek kapitalnym strzałem głową pokonał Safonowa. Piłka uderzona przez 22-letniego pomocnika wpadła do siatki tuż pod poprzeczkę.

W 66. minucie Jakub Kiwior popełnił fatalny błąd, wycofując piłkę do Majeckiego. Ignatjew wyszedł sam na sam z polskim bramkarzem, który ruszył z bramki, aby skrócić kąt. Rosyjski napastnik minął Majeckiego, ale strzałem z ostrego kąta nie potrafił umieścić piłki w siatce.

W końcówce spotkania było bardzo nerwowo. Majecki po błędzie Płachety musiał ratować wygraną i w sytuacji sam na sam powstrzymał rywala. Ostatecznie Polska wygrała 1:0 i teraz ma wszystko w swoich rękach, jeśli chodzi o awans na turniej finałowy. Warunkiem wygranie trzech ostatnich spotkań w el. Euro U21.

Polska po 7. kolejkach zajmuje wciąż drugie miejsce, ale traci już tylko jeden punkt do Rosji (ma rozegrany jeden mecz więcej) i wciąż ma szanse na bezpośredni awans na Euro U21 z pierwszej pozycji. W kolejnych meczach Rosja zmierzy się jeszcze z Estonią u siebie (9.10) i Łotwą (13.10) na wyjeździe. Natomiast Polska zagra z Serbią (wyjazd, 9.10), Bułgarią (u siebie, 13.10) i Łotwą (u siebie, 17.11).

Przeczytaj także:

Więcej o: