Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Jasne stanowisko prezydenta UEFA ws. Euro 2020! Ceferin wydał oświadczenie

Czy jest możliwość przesunięcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej na rok 2021 oraz wydłużenia sezonu ligowego? UEFA monitoruje sytuację z koronawirusem, ale zaprzeczyła takiemu rozwiązaniu.

Zawieszenie Ligi Mistrzów od jej ćwierćfinałów, przesunięcie Euro 2020 na kolejne lato – takich informacji, czy też nacisków na prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina było w europejskich mediach sporo.

Zobacz wideo Kubica o odwołaniu GP Chin z powodu koronawirusa:

Na razie na trzy miesiące przed planowanym rozpoczęciem mistrzostw Starego Kontynentu (12 czerwca w Rzymie) zaplanowane są play-offy o ostatnie cztery wolne miejsca na imprezie. Rozpoczną się pod koniec marca. W tym momencie nie są zagrożone, chociaż ich organizatorzy mają swoje problemy. Planowany na 26 marca w Bratysławie mecz między Słowacją a Irlandią ma odbyć się bez udziału publiczności. W przypadku spotkania między Bośnią i Hercegowiną a Irlandią Północną sprzedaż biletów została na razie wstrzymana. Jeden z tych czterech zespołów będzie rywalem Polski w grupie E Euro 2020. Więcej problemów UEFA ma jednak z krajowymi rozgrywkami.

"Nie ma potrzeby zmiany harmonogramu imprezy"

We Włoszech, Szwajcarii i Austrii zmagania ligowe są zawieszone do początku kwietnia. Jeśli decyzja o ich dalszym zawieszeniu będzie podtrzymana, to znalezienie wolnych terminów na ich dokończenie przed Euro 2020 wydaje się niemożliwe.

UEFA odrzuciła jednak wszystkie pogłoski, że najbliższe mistrzostwa Europy byłyby odsunięte w czasie.

- EURO 2020 rozpocznie się w Rzymie 12 czerwca 2020 r. UEFA jest w kontakcie z odpowiednimi władzami międzynarodowymi i lokalnymi w sprawie koronawirusa i rozwoju choroby. Nie ma potrzeby zmiany zaplanowanego harmonogramu imprezy - oznajmił dość stanowczo Ceferin w komunikacie dla Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA).

51 meczów mistrzostw Europy planowanych jest od 12 czerwca do 12 lipca w 12 krajach. Trzy starcia fazy grupowej i ćwierćfinał mają odbyć się w Rzymie oraz Monachium. Inne lokalizacje Euro to Amsterdam, Kopenhaga, Bilbao, Petersburg, Bukareszt, Budapeszt, Baku, Glasgow, Dublin i Londyn, gdzie zaplanowano zarówno półfinał, jak i finał imprezy.

Oprócz Euro 2020 i rozgrywek ligowych UEFA ma jeszcze kilka innych kłopotów.

Mecze kadry i Szwajcarzy w LE

Nadal nie jest jasne, gdzie może się odbyć towarzyski mecz reprezentacji Niemiec i Włoch zaplanowany na 31 marca w Norymberdze. Nie chce go tam burmistrz miasta. Boi się rozwoju choroby. Italia z prawie 9 tys. zakażonych i ponad 630 ofiarami jest szczególnie mocno dotknięta kryzysem koronawirusa.

Nie ustalono też jeszcze miejsca zastępczego dla spotkania Ligi Europy Eintrachtu Frankfurt z FC Bazyleą. Szwajcarskie władze zakazały bowiem organizacji meczów w kraju.

Polska ekstraklasa ma do odwołania grać przy pustych trybunach. Towarzyskie marcowe mecze Polaków (we Wrocławiu i Chorzowie) również odbędą się bez kibiców.

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ