UEFA ukarała 16 tureckich piłkarzy za salutowanie. "Szczególny kontekst polityczny"

16 tureckich piłkarzy został upomnianych przez UEFA za salutowanie na tle politycznym podczas spotkań reprezentacji. Turecka federacja otrzymała karę grzywny.

Europejska federacja przeprowadziła śledztwo w sprawie sposobu, w jaki piłkarze reprezentacji Turcji celebrowali zdobyte gole podczas dwóch meczów eliminacji do Euro 2020: z Albanią 11 października i Francją 14 października. Zawodnicy salutowali, co zdaniem wielu obserwatorów było formą wsparcia dla wojskowych działań Turcji w północnej Syrii. Kilka dni przed tymi meczami prezydent Recep Erdogan rozpoczął działania militarne wobec Kurdów.

Tomasz Ćwiąkała: Na tych pozycjach mamy lepszych piłkarzy niż Hiszpania

Zobacz wideo

UEFA ukarała piłkarzy i turecką federację

- Piłkarze wykorzystali spotkania do manifestacji o charakterze niesportowym. Wykonano saluty wojskowe uznane za nieodpowiednie ze względu na szczególny kontekst polityczny w czasie wyżej wspomnianych meczów - tłumaczy UEFA. Organizacja podkreśliła, że reprezentacje i kluby nie mogą odwoływać się do polityki i religii podczas oficjalnych spotkań rozgrywanych pod egidą UEFA.

Za salutowanie upomniani zostali: Merih Demiral, Umut Meras, Burak Yilmaz, Mert Gunok, Mehmet Zeki Celik, Cenk Tosun, Mahumut Tekdemir, Ugurcan Cakir, Yusuf Yazici, Hakan Calhanoglu, Okay Yokuslu, Ozan Tufan, Sinan Bolat, Emre Belozoglu, Deniz Turuc i Irfan Can Kahveci.

Karę otrzymała także turecka federacja - 50 tys. euro. To efekt zakłócania porządku przez tureckich fanów podczas wyjazdowego spotkania z Francją w ramach eliminacji do Euro 2020. 

Więcej o: