UEFA zmieniła zasady eliminacji do mistrzostw świata! Trudniejsza droga dla Polaków

UEFA w środę poinformowała o nowym formacie eliminacji do mistrzostw świata, które rozegrane zostaną w Katarze w 2022 roku. Oprócz tradycyjnej rywalizacji w grupach, 13 zespołów, które wywalczą awans, wyłoni także faza play-off.

W środę odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA w szwajcarskim Nyonie. Jednym z punktów obrad było ustalenie formatu eliminacji mistrzostw świata w 2022 roku, które zostaną rozegrane w Katarze, na którym wystąpi 13 europejskich reprezentacji.

Zobacz wideo, w którym Tomasz Ćwiąkała zdradza, na których pozycjach reprezentacja Polski ma lepszych piłkarzy niż Hiszpania:

Zobacz wideo

Po jego zakończeniu ogłoszono format eliminacji. Dziesięciu zwycięzców grup eliminacyjnych bezpośrednio awansuje na mistrzostwa, a zespoły z drugich miejsc plus dwa najlepsze zespoły z Ligi Narodów, której kolejna edycja zostanie rozegrana na przełomie 2020 i 2021 roku, będą walczyć w fazie play-off o uzyskanie kolejnych trzech miejsc.

W fazie play-off decydować będą o wszystkich pojedyncze spotkania, bez meczów rewanżowych. 12 zespołów utworzy 6 par, których zwycięzcy powalczą ze sobą o awans na mistrzostwa świata. Wszystkich europejskich finalistów katarskiego mundialu poznamy 29 marca 2022 roku, gdy zaplanowany jest koniec fazy play-off.

To oznacza znacznie trudniejszą drogę dla reprezentacji Polski. Gdyby brać pod uwagę obecny ranking FIFA, Polacy byliby rozstawieni w drugim koszyku przed losowaniem fazy grupowej eliminacji i mogliby trafić na jedną z europejskich potęg. W przypadku zajęcia 2. miejsca w grupie, o losach awansu decydowałaby faza play-off, w której wcale nie musi być łatwo o wywalczenie awansu.

Więcej o: