Hiszpańskie media: Polacy nie mogli odnaleźć siebie, ale wynik był bardzo groźny

Czy przy pięciu golach i tak grającej Hiszpanii, na Półwyspie Iberyjskim ktoś poświęca Polsce większą uwagę w mediach? Niekoniecznie, ale "zmiażdżenie Polski" porównywane jest do magicznej nocy z awansem na ME 1984, kiedy to "La Furia Roja" 12:1 pokonała Maltę. - Mimo zwycięstwa wynik był groźny, jeden gol Polski wystarczył, byśmy pojechali do domu - komentuje "Sport", odnosząc się do tego, że do 71. minuty jeden gol ekipy Czesława Michniewicza wystarczył, by Hiszpanie pojechali do domu.

“Nawet największy optymista nie mógł sobie wyobrazić, że Hiszpania zapewni sobie awans do półfinałów Euro w tak krótkim czasie. Nasi piłkarze jednak odrobili lekcje z poprzednich spotkań i w ciągu kwadransa stworzyli osiem okazji do otworzenia wyniku. Polski mur chwilę później przełamał Fornals” - czytamy w tekście dotyczącym sobotniego spotkania w dzienniku “Marca”. O reprezentacji Polski dodano, że "piłkarze nie mogli odnaleźć siebie" na początku spotkania. Wyrażenie “polski mur” użyte jest chyba z rozpędu, bo lepiej pasowałoby do naszego spotkania z Włochami. W meczu z wicemistrzami U-21 sprzed dwóch lat to był raczej murek.

Zobacz wideo

"Polacy nie mogli odnaleźć siebie", "wynik był groźny"

Na obronie Polaków skupia się kataloński Sport, choć swój komentarz do spotkania ubarwia nieco bardziej niż “Marca”. - Polska już przed początkiem meczu dała sygnał jak będzie grać, wystawiając w defensywie pięciu graczy. Orły zagnieździły się we własnym polu karnym. Przed bramką Grabary ustawiły też piętrowy autobus, co zmusiło Hiszpanię do szukania różnych rozwiązań - piszą dziennikarze dumni z tego, że ich drużyna w tym spotkaniu pokazała “grę bliską perfekcji”. - "Rojita" dokonała cudu. Musiała pokonać Polskę i zrobiła to, prezentując występ bliski perfekcji. Mimo zwycięstwa wynik był groźny, jeden gol Polski wystarczył, byśmy pojechali do domu - czytamy w relacji pomeczowej. Odnosi się to do sytuacji, gdy Hiszpanie prowadzili 3:0 (taki wynik był od 39. do 71. minuty), bo nasi rywale musieli wygrać trzema golami, by zapewnić sobie awans. 

Gumny i Michalak na hiszpańskim plusie

“AS” sobotnie zwycięstwo kwituje słowem “zmiażdżenie Polski” i tłumaczy, dlaczego wysoki wynik był “La Rojita” potrzebny. Młodzi Hiszpanie, by być pewnym awansu, musieli wygrać co najmniej trzema golami. W gazecie jest też jednak kilka słów więcej o samych biało-czerwonych. Dziennikarze piszą, że nasz trener zrobił co mógł, by być w stanie wywalczyć w Bolonii choćby remis dający Polsce awans do półfinałów, ale po puszczonych golach strat nie udało się odrobić.

Buksa był samotną wyspą. Jeśli już dostał piłkę to i tak był daleko od bramki rywala, zmuszony do strzału, lub pomyłki” - czytamy. Jedynymi piłkarzami docenionymi w naszej drużynie zostali Robert Gumny i Konrad Michalak.

- Polska wydawała się być cieniem samej siebie ze spotkania z Włochami. To wszystko dzięki postawie hiszpańskich piłkarzy - napisał "El Espanol". “Mundo Deportivo” opisuje, że sposób gry podopiecznych Luisa de la Fuente przytłoczył Polskę od pierwszego gwizdka. “Szybki futbol całkowicie rozbroił lidera Grupy A” - piszą dziennikarze, którzy mają pewien problem z oceną gry obronnej swojej drużyny i wystawieniu oceny bramkarzowi, który nie miał wiele pracy z “nieszkodliwą Polską”.

5:0 z Polską jak 12:1 z Maltą

Dziennik “ABC” przy okazji meczu z Polską zrobił aluzję do pamiętnego spotkania pierwszej drużyny z … Maltą. W 1983 roku Hiszpanom do kwalifikacji na mistrzostwa Europy we Francji potrzebnych było co najmniej 11 goli w starciu z tym przeciętnym rywalem. Mało kto wierzył w sukces. W Sewilli Malta grała piątką obrońców, ale przegrała 1:12. Upragniony cel zrealizowano, a komentator meczu od krzyczenia stracił głos.

“To nie była zupełna powtórka spotkania z Maltą, z głośnym GOOL, GOOOL SENORA, GOL SENORA, ale młoda drużyna Hiszpanii od dziś też ma swoją magiczną noc, która również dała jej upragniony awans. Tym razem do igrzysk olimpijskich oraz do półfinału Euro” - piszą dziennikarze. To przy słabych występach pierwszej drużyny - rozczarowaniu na mundialu w Brazylii i Rosji oraz ME we Francji jest “sporym pocieszeniem dla hiszpańskiej piłki” - puentują dziennikarze.

Więcej o: