Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Mistrzostwa Europy U-21. Jak zagrać z Hiszpanią?

Hiszpania to nieco inna ekipa, niż wcześniejsi rywale podopiecznych Czesława Michniewicza, lepiej stwarzająca sobie miejsce i z większą liczbą świetnych techników. Nadal jednak starająca się brać sprawy w swoje ręce, a to dla Polaków dobra wiadomość.

1. Gra na wyczekanie
Nie ma wątpliwości co do tego, że Hiszpanie będą dyktować warunki tego meczu. Należy się spodziewać, że podczas wyprowadzania akcji wszyscy zawodnicy z pola będą ustawieni na naszej połowie i będą podejmować próby rozmontowania polskiej defensywy przy użyciu szybkich podań i akcji indywidualnych. Dzisiejsi rywale potrafią operować piłką szybciej, co sprawie, że dopasowanie ustawienia do sytuacji na boisku może być nieco trudniejsze niż dotychczas. Celem powinno być przede wszystkim niedopuszczanie zagrań w strefę bezpośredniego zagrożenia. Przy zagęszczonej defensywie Polaków nie powinno być to wyzwaniem ponad siły, a dodatkowo niewielka skłonność Hiszpanów do ryzyka może powodować, że mecz ten będzie poniekąd przypominać dotychczasowe mecze kadry - dużo podań wszerz jej pola karnego, ale niewiele do środka.

Zobacz wideo

2. Wykorzystanie bocznych sektorów
W takich okolicznościach, gdy Hiszpanie będą angażować większą liczbę graczy na naszej połowie (i to od początku meczu, musząc wygrać), będą zostawiać sporo miejsca w głębi pola. Najwięcej Polacy będą go mieli do dyspozycji w bocznych sektorach boiska. Skrajni obrońcy rywali na pewno będą podłączać się pod akcję, zapewniając szerokość, jednak mało prawdopodobne, by ktokolwiek ich asekurował. W okolicy koła środkowego pozostaną jedynie stoperzy, ewentualnie defensywny pomocnik, którzy nie będą w stanie zabezpieczyć całej szerokości boiska. Przy odpowiednio szybkim wyprowadzeniu akcji, które jest znakiem firmowym naszej drużyny, powinno się udawać przedzierać co jakiś czas na połowę rywali.

3. Ostrożność przy wyprowadzaniu akcji
Szybkie rozgrywanie jest istotne jeszcze z innego powodu. Hiszpanie mianowicie starają się pressować wysoko i są w tym skuteczni, grając agresywnie i dobrze przesuwając się względem siebie. Na dobrą sprawę to może się okazać dla Polaków największym zagrożeniem. Nasi reprezentanci wydają się być nie do zaskoczenia w grze bez piłki, jednak gdy przychodzi moment jej rozprowadzenia i szeregi staną się nieco mniej luźne, strata wskutek pressingu może być bardzo dotkliwa. Z tego względu konieczna jest duża ostrożność i możliwie szybkie wyprowadzenie piłki z okolic pola karnego, by nie dać przeciwnikom szansy na założenie wysokiego pressingu.

4. Próby przeszkadzania wyżej
Choć przy atakowaniu wyżej Hiszpanów w momencie wyprowadzania przez nich akcji o odzyskanie piłki ciężko, takie wypady w wykonaniu 1-2 zawodników może pozwolić na chwilowe chociaż zelżenie naporu na bramkę Polaków, pozwolić na ustawienie szeregów i na moment oddechu. Nasi rywale raczej nie będą angażować większej liczby graczy w rozegranie w głębi pola, stąd też stosunkowo łatwo powinno być o czasowe chociaż zatrzymanie ich poczynań, zanim więcej zawodników nie pojawi się w okolicy piłki. Oczywiście po takiej próbie wyższego zablokowania przeciwników, gdy tylko zawodnicy pressujący zostaną minięci, niezbędne będzie ich ponowne wycofanie się za linią piłki.

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ