Piłkarze Izraela złożyli hołd przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Ważny moment

Dzień przed ważnym meczem z Polską w Warszawie piłkarze Izraela złożyli hołd przed Pomnikiem Bohaterów Getta. "Jesteśmy tu po to, by uhonorować tych, którzy zginęli i nagłaśniać wartości, które zapewnią, że wszyscy wygramy. Zarówno na boisku jak i poza nim" - mówił prezes Izraelskiego Związku Piłki Nożnej.

„Krwawa przeszłość, wynik nienawiści, rasizmu, myśli o supremacji jednej rasy nad drugą, spotyka się tutaj dzisiaj z reprezentacją piłkarzy Izraela prowadzoną przez swego kapitana oraz austriackiego trenera” - relacjonowały niedzielną wizytę pod Pomnikiem Bohaterów Getta, izraelskie media. To był bardzo ważny moment dla tamtejszej federacji. Ta złożenie hołdu ofiarom walk z hitlerowcami w czasie powstania w warszawskim getycie planowała już od dawna. Do piłkarzy przemawiał prezes związku Shino Zuaretz.

Zobacz wideo

- To unikalne miejsce pamięci, które symbolizuje bohaterstwo tych, którzy włożyli rozpaczliwy wysiłek w walkę o swe życie. Jako przewodniczący związku piłki nożnej, jestem dumny, że mogę być tu z dojrzałym izraelskim zespołem, jednym z piękniejszych symboli naszego kraju – mówił w podniosłym tonie.

- Jesteśmy tu po to, by uhonorować tych, którzy zginęli i nagłaśniać wartości, które zapewnią, że wszyscy wygramy. Zarówno na boisku jak i poza nim. Jesteśmy tutaj, aby zapewnić, że zawsze będziemy walczyć o zasady tolerancji, równości i szacunku dla innych. Jesteśmy tutaj jako drużyna narodowa Izraela i jest to ogromne zwycięstwo każdego z nas i ukłon dla tych, którzy walczyli tutaj w imię ludzkości 76 lat temu – zakończył Zuaretz.

Po krótkiej ceremonii piłkarze w ciszy przespacerowali się placem przed Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie spotkali się też z turystami ze swojego kraju. Był też czas na wspólne zdjęcia. To oprócz konferencji prasowej i oficjalnego treningu na PGE Narodowym jedyna niedzielna aktywność naszych rywali. Mecz el. ME 2020 Polska Izrael w poniedziałek o 20:45. Nasz rywal ma dwa punkty mniej w kwalifikacjach. Jeśli wygra to on wskoczy na pierwsze miejsce w grupie G.

Więcej o: