Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Polska - Łotwa. W eliminacjach ME już zaliczyliśmy wpadkę z Łotwą. Historia meczów przemawia jednak za nami

Polska - Łotwa. W niedzielę reprezentacja Polski rozegra mecz z Łotwą w ramach eliminacji mistrzostw Europy 2020. Do tej pory z Łotyszami mierzyliśmy 13 razy i wyniki zdecydowanie przemawiają na naszą korzyść.
Zobacz wideo

Polska - Łotwa. Wspólna historia rozpoczęła się w 1930 roku

Po raz pierwszy Polska rozegrała oficjalny mecz z Łotwą w 1930 roku, wygrywając w Warszawie aż 6:0. Na listę strzelców wpisywali się wtedy: Józef Nawrot (4 gole), Leonard Malik i Mieczysław Balcer. Kadrę Polski prowadził wówczas Stefan Loth. Po roku, tym razem na wyjeździe, Polacy ponownie rozbili Łotyszy - 5:0 (gole strzelali wtedy: Karol Kossok [2], Walerian Kisieliński [2], Henryk Reyman). 

Reprezentacja Polski w 1933 roku. Józef Nawrot stoi 1. z prawejReprezentacja Polski w 1933 roku. Józef Nawrot stoi 1. z prawej Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przed wojną spotykaliśmy się z Łotwą dość regularnie. Poza wspomnianymi spotkaniami, przed wojną nasza reprezentacja jeszcze 6 razy, a pierwszy punkt rywale urwali nam dopiero w 1935 roku. Natomiast pierwsza porażkę ponieśliśmy rok przed wybuchem II wojny światowej:

1932 r. Polska 2 - Łotwa 1 (bramki dla Polski: Karol Kossok, Leon Radojewski)

1934 r. Łotwa 2 - Polska 6 (Gerard Wodarz [3], Karol Pazurek, Ryszard Łysakowski, Teodor Peterek)

1935 r. Polska 3 - Łotwa 3 (Józef Smoczek, Stanisław Malczyk, Antoni Komendo-Borowski)

1936 r. Łotwa 3 - Polska 3 (Jerzy Wostal, Michał Matyas, Hieronim Schwartz)

1938 r. Łotwa 2 - Polska 1 (Bolesław Habowski)

Po wojnie na kolejny polsko-łotewski pojedynek musieliśmy poczekać ponad pół wieku 

Reprezentacja Polski rozegrała oficjalny mecz z Łotwą po bagatela 54 latach. W spotkaniu rozgrywanym w Iławie okazaliśmy się lepsi o jedną bramkę, którą strzelił Grzegorz Mielcarski. W ostatnim meczu między naszymi reprezentacjami w XX wieku również triumfowaliśmy - spotkanie zakończyło się rezultatem 3:2 (Radosław Kałużny, Piotr Jegor, Waldemar Kryger).

Jeden z bardziej meczów miał miejsce w 2002 roku. W eliminacjach mistrzostw Europy kadra prowadzona przez obecnego prezesa PZPN - Zbigniewa Bońka - zaliczyła poważną wpadkę przegrywając 0:1. Po roku reprezentacja Polski, której selekcjonerem był już Paweł Janas, wzięła rewanż - 2:0 (Mirosław Szymkowiak, Tomasz Kłos). Łotwa sensacyjnie awansowała wtedy do mistrzostw Europy w Portugalii. Ostatnie boiskowe spotkanie między naszymi krajami to towarzyski mecz w 2012 (1:0 dla Polski bo bramce Artura Sobiecha).

Polska - Łotwa. 13 meczów, 9 zwycięstw Polski, 2 remisy, 2 zwycięstwa Łotyszy. 

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ