Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Pierwszy oficjalny mecz między Polską a Austrią rozegrano w 1935 roku. W Wiedniu Polacy ulegli 2:5. Na listę strzelców dwukrotnie wpisał się wtedy piłkarz Pogoni Lwów – Michał Matyas. W tym samym roku spotkaliśmy się z Austriakami ponownie. Bramkę znów zdobył Matyas, a spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polaków 1:0. W obu meczach reprezentację Polski prowadził legendarny trener Cracovii – Józef Kałuża.
Obie kadry rozegrały jeszcze spotkanie podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936 r., Austria wygrała 3:1), jednak FIFA nie uznaje tego meczu za oficjalny.
Reprezentacja Polski w 1933 roku. Józef Kałuża stoi 2. od prawej Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na kolejny mecz pomiędzy obiema reprezentacjami trzeba było poczekać aż do 1977 roku. Reprezentacja prowadzona przez Jacka Gmocha przegrała wtedy w Wiedniu 1:2 (gol Kazimierza Kmiecika).
Po porażce w 1977 r. los zetknął kadry Polski i Austrii po... 15 latach. Spotkaliśmy się bowiem dopiero podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992 r.). Przyszli wicemistrzowie ograli wtedy Austriaków 4:2, a bramki zdobywali: Roman Kosecki (2), Krzysztof Warzycha i Wojciech Kowalczyk.
Szczęście odwróciło się od nas w 1994 r., gdy po zaciętym meczu przegraliśmy w Katowicach 3:4. Jedną z bramek strzelił wtedy obecny selekcjoner kadry – Jerzy Brzęczek. Dwie kolejne dołożyli Andrzej Juskowiak i Kazimierz Moskal. To było ostanie spotkanie polsko-austriackie w XX wieku.
Jerzy Brzęczek podczas meczu z Anglią (1999 r.) KRZANOWSKI ROBERT/AGENCJA GAZETA
W nowym tysiącleciu po raz pierwszy zagraliśmy z Austrią w 2004 roku, w ramach eliminacji mistrzostw świata. Drużyna Pawła Janasa triumfowała w Wiedniu po golach Radosława Kałużnego, Jacka Krzynówka i Tomasza Frankowskiego. Rok później Austriacy znów musieli uznać naszą wyższość. Mecz na na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończył się wynikiem 3:2, a do siatki trafiali: Euzebiusz Smolarek, Kamil Kosowski i Maciej Żurawski.
Bez wątpienia najbardziej pamiętne spotkanie między naszymi reprezentacjami miało miejsce podczas mistrzostw Europy w 2008, które zorganizowała Austria i Szwajcaria. 12 czerwca w Klagenfurcie zremisowaliśmy z gospodarzami 1:1. W 31. minucie bramkę dla Polski zdobył Roger Guerreiro. Gdy wydawało się, że po porażce z Niemcami, w drugim meczu zgarniemy trzy punkty, sędzia Howard Webb podyktował niezwykle kontrowersyjny rzut karny. Artura Boruca, swoją drogą najlepszego piłkarza na boisku, pokonał w 93. minucie Ivica Vastić. Podopieczni Leo Beenhakkera straciła szansę na wyjście z grupy, a w Webb stał się w Polsce wrogiem publicznym numer jeden.
W XXI wieku nie doznaliśmy porażki z reprezentacją Austrii. Niech to będzie dobry prognostyk przed dzisiejszym meczem w eliminacjach Euro 2020.
Austria - Polska. Bilans meczów obu reprezentacji
Liczba meczów: 8
Zwycięstwa reprezentacji Polski: 4 (18 zdobytych bramek)
Zwycięstwa reprezentacji Austrii: 3 (17 zdobytych bramek)
Remisy: 1