Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Austria - Polska. Z reprezentacją Austrii mierzyliśmy ośmiokrotnie. 25 lat temu gola strzelił jej... Jerzy Brzęczek

Austria - Polska. Dziś wieczorem w eliminacjach mistrzostw Europy 2020 Polska zagra w Wiedniu z Austrią. Do tej pory z Austriakami spotykaliśmy się siedmiokrotnie - ostatni raz w 2008 podczas Euro w Austrii i Szwajcarii.
Zobacz wideo

Reprezentacja Polski. Przed wojną w oficjalnych meczach mierzyliśmy się z Austrią dwukrotnie

Pierwszy oficjalny mecz między Polską a Austrią rozegrano w 1935 roku. W Wiedniu Polacy ulegli 2:5. Na listę strzelców dwukrotnie wpisał się wtedy piłkarz Pogoni Lwów – Michał Matyas. W tym samym roku spotkaliśmy się z Austriakami ponownie. Bramkę znów zdobył Matyas, a spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polaków 1:0. W obu meczach reprezentację Polski prowadził legendarny trener Cracovii – Józef Kałuża. 

Obie kadry rozegrały jeszcze spotkanie podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936 r., Austria wygrała 3:1), jednak FIFA nie uznaje tego meczu za oficjalny. 

Reprezentacja Polski w 1933 roku. Józef Kałuża stoi 2. od prawejReprezentacja Polski w 1933 roku. Józef Kałuża stoi 2. od prawej Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jacek Gmoch, Jerzy Brzęczek i Igrzyska Olimpijskie. Historia zaczyna się ponownie w 1977 roku

Na kolejny mecz pomiędzy obiema reprezentacjami trzeba było poczekać aż do 1977 roku. Reprezentacja prowadzona przez Jacka Gmocha przegrała wtedy w Wiedniu 1:2 (gol Kazimierza Kmiecika).

Po porażce w 1977 r. los zetknął kadry Polski i Austrii po... 15 latach. Spotkaliśmy się bowiem dopiero podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992 r.). Przyszli wicemistrzowie ograli wtedy Austriaków 4:2, a bramki zdobywali: Roman Kosecki (2), Krzysztof Warzycha i Wojciech Kowalczyk. 

Szczęście odwróciło się od nas w 1994 r., gdy po zaciętym meczu przegraliśmy w Katowicach 3:4. Jedną z bramek strzelił wtedy obecny selekcjoner kadry – Jerzy Brzęczek. Dwie kolejne dołożyli Andrzej Juskowiak i Kazimierz Moskal. To było ostanie spotkanie polsko-austriackie w XX wieku. 

Jerzy Brzęczek podczas meczu z Anglią (1999 r.)Jerzy Brzęczek podczas meczu z Anglią (1999 r.) KRZANOWSKI ROBERT/AGENCJA GAZETA

W XXI nie reprezentacja Polski nie przegrała z Austrią. Remis podczas Euro 2008 pamiętamy do dziś

W nowym tysiącleciu po raz pierwszy zagraliśmy z Austrią w 2004 roku, w ramach eliminacji mistrzostw świata. Drużyna Pawła Janasa triumfowała w Wiedniu po golach Radosława Kałużnego, Jacka Krzynówka i Tomasza Frankowskiego. Rok później Austriacy znów musieli uznać naszą wyższość. Mecz na na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończył się wynikiem 3:2, a do siatki trafiali: Euzebiusz Smolarek, Kamil Kosowski i Maciej Żurawski.

Bez wątpienia najbardziej pamiętne spotkanie między naszymi reprezentacjami miało miejsce podczas mistrzostw Europy w 2008, które zorganizowała Austria i Szwajcaria. 12 czerwca w Klagenfurcie zremisowaliśmy z gospodarzami 1:1. W 31. minucie bramkę dla Polski zdobył Roger Guerreiro. Gdy wydawało się, że po porażce z Niemcami, w drugim meczu zgarniemy trzy punkty, sędzia Howard Webb podyktował niezwykle kontrowersyjny rzut karny. Artura Boruca, swoją drogą najlepszego piłkarza na boisku, pokonał w 93. minucie Ivica Vastić. Podopieczni Leo Beenhakkera straciła szansę na wyjście z grupy, a w Webb stał się w Polsce wrogiem publicznym numer jeden.

 

W XXI wieku nie doznaliśmy porażki z reprezentacją Austrii. Niech to będzie dobry prognostyk przed dzisiejszym meczem w eliminacjach Euro 2020. 

Austria - Polska. Bilans meczów obu reprezentacji

Liczba meczów: 8

Zwycięstwa reprezentacji Polski: 4 (18 zdobytych bramek)

Zwycięstwa reprezentacji Austrii: 3 (17 zdobytych bramek)

Remisy: 1

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ