Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Reprezentacja Polski może awansować na Euro 2020, nawet jeśli przegra 10 spotkań w eliminacjach

Reprezentacja Polski może awansować na Euro 2020, nawet jeśli przegra wszystkie mecze w eliminacjach - z Austrią, Izraelem, Słowenią, Macedonią i Łotwą. To nie żart. Jak to możliwe?

Grupy el. Euro 2020:

 • Grupa A: Anglia, Czechy, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo
 • Grupa B: Portugalia, Ukraina, Serbia, Litwa, Luksemburg
 • Grupa C: Holandia, Niemcy, Irlandia Północna, Estonia, Białoruś
 • Grupa D: Szwajcaria, Dania, Irlandia, Gruzja, Gibraltar
 • Grupa E: Chorwacja, Walia, Słowacja, Węgry, Azerbejdżan
 • Grupa F: Hiszpania, Szwecja, Norwegia, Rumunia, Wyspy Owcze, Malta
 • Grupa G: Polska, Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia, Łotwa
 • Grupa H: Francja, Islandia, Turcja, Albania, Mołdawia, Andora
 • Grupa I: Belgia, Rosja, Szkocja, Cypr, Kazachstan, San Marino
 • Grupa J: Włochy, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Grecja, Armenia, Liechtenstein

W teorii zasady są bardzo proste - na Euro 2020 awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. To jednak oznacza, że do obsadzenia pozostaną jeszcze cztery miejsca. Zostaną one wyłonione z baraży, ale są one bardzo skomplikowane. Do tej pory było tak, że drużyny trafiały do baraży dzięki wysokiej pozycji w eliminacjach. Tym razem tak nie będzie. Dlatego też reprezentacja Polski może przegrać wszystkie dziesięć spotkań w eliminacjach, ale i tak prawdopodobnie zagra w barażach, w których będzie mogła wywalczyć awans na Euro 2020.

To dlatego, że drużyny awansują do baraży dzięki swojej pozycji w Lidze Narodów. Każda z czterech dywizji będzie miała swoje oddzielne turnieje barażowe, których zwycięzcy awansują na Euro 2020. Zapewniony udział w barażach mają już wszyscy zwycięzcy grup z każdej dywizji.

 • Dywizja A: Anglia, Szwajcaria, Portugalia, Holandia
 • Dywizja B: Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Dania, Szwecja
 • Dywizja C: Serbia, Norwegia, Finlandia, Szkocja
 • Dywizja D: Gruzja, Macedonia, Kosowo, Białoruś

Reprezentacja Polski jest bardzo bliska baraży

10. pozycja reprezentacji Polski w Lidze Narodów oznacza, że do awansu do baraży - jeśli nie uda się awansować z eliminacji Euro 2020 - wystarczy, że bezpośrednio na mistrzostwa Europy awansuje sześć wyżej rozstawionych drużyn. To Anglia, Szwajcaria, Portugalia, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy i Chorwacja. Trudno sobie wyobrazić, by aż cztery z tych ekip miały nie wyjść ze swoich grup, dzięki czemu Polska może być niemal pewna baraży.

Co się jednak stanie, jeśli np. 10 drużyn z najwyższej dywizji awansuje na Euro 2020? Wtedy do baraży w najwyższej dywizji wejdą pozostałe dwie ekipy oraz dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z drugiej dywizji, które nie awansowały na Euro. Jednak jest jedno zastrzeżenie: nie mogą to być zwycięzcy swoich grup w Lidze Narodów (a więc Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Dania oraz Szwecja). Taki system oznacza, że na mistrzostwach Europy zobaczymy jakiegoś debiutanta z grona Gruzja, Macedonia, Kosowo oraz Białoruś. Macedonia jest grupowym rywalem reprezentacji Polski i jako jedyna ekipa w tej grupie wie, że na pewno zagra w barażach. Reprezentacja Polski rozpocznie zmagania w el. Euro 2020 w marcu 2019 roku, a zakończy je w listopadzie. Baraże odbędą się w dniach 26-31 marca 2020 roku. W każdej dywizji zostaną rozegrane dwa półfinały i finał, który wyłoni finalistę Euro. Co ciekawe, grupy turnieju finałowego zostaną wylosowane już w grudniu 2019 roku. 

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ