Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Narodów. Polska w drugiej dywizji. Z kim może zagrać?

Reprezentacja Polski rozegrała swój ostatni mecz w Lidze Narodów 2018/19. Spadła do drugiej dywizji tych rozgrywek i znamy już potencjalnych rywali. Dodatkowo Liga Narodów może jeszcze wpłynąć na szanse awansu Polski na eliminacje Euro 2020.

Reprezentacja Polski zremisowała 1:1 w wyjazdowym meczu z Portugalią. Nie uchroniło ją to przed spadkiem z najwyższej dywizji Ligi Narodów - uczyniła to jako pierwsza reprezentacja w historii tych rozgrywek - ale punkt zapewnił jej rozstawienie w pierwszym koszyku eliminacji Euro 2020.

Liga Narodów 2020/21. Potencjalni rywale Polaków

Jak na razie nie wiadomo jak zostaną rozstawione drużyny w każdej z dywizji w kolejnej edycji Ligi Narodów - czy według wyników z pierwszej edycji czy na podstawie rankingu UEFA. Liga Narodów 2020/21 może być powiązana z awansem na mistrzostwa świata 2022 w taki sam sposób, jak trwająca obecnie edycja z eliminacji Euro 2020, ale żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Liga Narodów 2020/21 zostanie rozegrana od 31 sierpnia do 17 listopada 2020 roku (faza grupowa), a faza finałowa odbędzie się w dniach 31 maja - 8 czerwca 2021 roku.

Dywizja A: Belgia, Anglia, Francja, Włochy, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i drużyny, które awansowały z dywizji B: Bośnia i Hercegowina, Dania, Szwecja, Ukraina

Dywizja B: Chorwacja, Niemcy, Islandia, Polska (spadły z dywizji A), Finlandia, Norwegia, Szkocja, Serbia (awansowały z dywizji C) i Austria, Czechy, Rosja, Walia

Dywizja C: Irlandia Północna, Irlandia, Słowacja, Turcja (spadły z dywizji B), Białoruś, Gruzja, Kosowo, Macedonia (awansowały z dywizji D) oraz Albania, Bułgaria, Grecja, Węgry, Izrael, Czarnogóra, Rumunia

Dywizja D: Cypr, Estonia, Litwa, Słowenia (spadły z dywizji C) i Andora, Armenia, Azerbejdżan, Wyspy Owcze, Gibraltar, Kazachstan, Łotwa, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Mołdawia, San Marino

Liga Narodów ma jeszcze wpływ na eliminacje Euro 2020

Liga Narodów może mieć jeszcze wpływ na reprezentację Polski. Jak to możliwe? Na Euro 2020 pojadą po dwie najlepsze drużyny z dziesięciu grup eliminacyjnych. Pozostałe cztery drużyny zostaną wyłonione z baraży, w których decydowała będzie pozycja z Ligi Narodów. 

Każda z czterech dywizji Ligi Narodów będzie miała swoje baraże, których zwycięzca awansuje na Euro. Cztery najlepsze ekipy z każdej dywizji, które nie awansowały na Euro 2020, zagrają w barażach. Odbędą się one w marcu 2020 roku. To oznacza, że jeżeli Polska - która zajęła 10. miejsce w Lidze Narodów - nie awansuje na Euro 2020 przez regularne eliminacje, to może dostać szansę w barażach. Stanie się tak, jeśli sześć lepszych drużyn z Ligi Narodów (z pozycji 1-9) zapewni sobie awans na Euro dzięki zwykłym eliminacjom. Jeśli tych drużyn będzie mniej, to Polska straci szanse na awans na Euro przez baraże.

Losowanie baraży odbędzie się 22 listopada 2019 roku. Odbędą się one w formie czterech turniejów, jednym dla każdej dywizji. Gospodarz każdego turnieju zostanie wybrany przez losowanie. Rozegrane zostaną dwa półfinały i finał. Najwyżej notowany zespół w Lidze Narodów zagra z czwartą ekipą, a drugi z trzecią. Gospodarzem finału będzie jeden ze zwycięzców półfinału. W ten sposób cztery drużyny dołączą do grona 20, które awansowały na mistrzostwa Europy bezpośrednio.

Z dywizji A pewny udział w barażach mają już Anglia, Holandia, Portugalia i Szwajcaria. Z dywizji B będą to Bośnia i Hercegowina, Dania, Szwecja i Ukraina. Z C to Finlandia, Norwegia, Szkocja i Serbia. Z D to Białoruś, Gruzja, Macedonia oraz Kosowo. Jedna drużyna z każdej z tych czwórek na pewno zagra na Euro 2020, co oznacza, że na mistrzostwach kontynentu na pewno zadebiutuje jakiś kopciuszek z dywizji D.

Możliwa jest sytuacja, w której w jednej z dywizji zabraknie drużyn do baraży. Na przykład jeśli z dywizji A na Euro 2020 od razu awansuje 10 drużyn, to w barażach wystąpią dwie pozostałe ekipy z tej dywizji wraz z dwoma najwyżej sklasyfikowanymi drużynami z niższej dywizji. Tu w grę wchodzi jednak obostrzenie - zwycięzcy swoich grup nie mogą grać z zespołami z wyższej ligi, by nie byli poszkodowani.

 

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ