Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MME U21. Polska wśród najlepszych! Z kim zagramy? Kiedy losowanie? Jak awansować na igrzyska?

Reprezentacja Polski do lat 21 awansowała na młodzieżowe mistrzostwa Europy, które zostaną rozegrane we Włoszech i w San Marino (16-30 czerwca 2019). Jeżeli zespół Czesława Michniewicza awansuje w turnieju do półfinału, to zagra na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Wielki sukces, wielkie emocje i fenomenalna pierwsza połowa! Reprezentacja Polski wygrała z Portugalią 3:1 i awansowała na MME. Zespół Czesława Michniewicza odrobił straty z pierwszego meczu. W Zabrzu Polacy przegrali 0:1.

Euro U21. Z kim zagra Polska?

W turnieju weźmie udział 12 drużyn. Losowanie trzech czterozespołowych grup odbędzie się w piątek 23.11 o godz. 18 w Bolonii. Tak prezentuje się lista wszystkich uczestników:

Włochy
Hiszpania
Francja
Anglia
Serbia
Niemcy
Chorwacja
Dania
Belgia
Rumunia
Polska
Austria

Igrzyska olimpijskie w Tokio

Gra w młodzieżowych mistrzostw Europy może dać Polakom awans na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Co musi zrobić zespół Michniewicza? Przepustkę na wyjazd do Japonii wywalczą półfinaliści turnieju we Włoszech i w San Marino, czyli zwycięzcy trzech grup oraz jedna drużyna z drugiego miejsca z najlepszym bilansem.

Na IO w Tokio zagra 16 reprezentacji. Oprócz gospodarzy będą to cztery drużyny z Europy, po trzy z Azji i Afryki, po dwie z obu Ameryk oraz jedna z Oceanii. Turniej piłkarski na IO w 2020 roku trwać będzie od 22 lipca do 8 sierpnia. Mecze rozgrywane będą na stadionach w Ibaraki, Saitamie, Sapporo, Sendai i Yokohamie. Przed czterema laty mistrzami olimpijskimi zostali Brazylijczycy.

Historyczny sukces

W rozgrywanych od 1978 roku mistrzostwach Europy do lat 21 Polska grała sześć razy. Pięciokrotnie kwalifikowała się do imprezy, raz była jej gospodarzem i miejsce w turnieju miała zapewnione. Do 2000 roku, czyli reformy turnieju, która zniosła rywalizację w systemie mecz i rewanż, a wprowadziła podział na grupy i gospodarza finałów, Polacy zawsze odpadali w ćwierćfinale.

Nasze reprezentacje wygrywały kwalifikacje w trzy lub czterozespołowych grupach, jednak kolejni rywale okazywali się za mocni. W latach 1982-1986 (turnieje rozgrywane są co dwa lata), przegrywaliśmy kolejno dwumecze z Anglią (3:4), Hiszpanią (3:6) i Węgrami (1:5). W 1992 roku zlała nas Dania (1:6), a dwa lata później Portugalia (1:5).

Przed rokiem byliśmy gospodarzami MME, na których po reformie z 2000 roku po raz pierwszy wystąpiło 12 zespołów. Ani własne stadiony, ani większa liczba drużyn nie pomogły jednak reprezentacji Marcina Dorny. Polacy przegrali ze Słowacją (1:2) i Anglią (0:3) oraz zremisowali ze Szwecją (2:2), zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z rywalizacji.

Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ