Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MME 2019. Polska - Portugalia. Baraż o awans do turnieju i nadzieję na igrzyska olimpijskie

Barażowy dwumecz drużyny Czesława Michniewicza z Portugalią będzie nie tylko walką o awans na młodzieżowe mistrzostwa Europy, ale też przedłużeniem nadziei na wyjazd na igrzyska olimpijskie. Na tych polscy piłkarze nie grali od 1992 roku.

16 listopada o godz. 18.00 w Zabrzu i cztery dni później, o tej samej porze, w Chaves reprezentacja Polski do lat 21 zmierzy się z rówieśnikami z Portugalii. Stawką barażu jest awans na młodzieżowe mistrzostwa Europy, które w przyszłym roku odbędą się we Włoszech i San Marino (16-30 czerwca).

Młodzieżowe mistrzostwa Europy 2019. Czesław Michniewicz podał kadrę reprezentacji Polski U-21 na baraż z Portugalią

Turniej ten nie tylko wyłoni najlepszą drużynę młodzieżową na kontynencie, ale też będzie przepustką do igrzysk olimpijskich w Tokio. Reprezentacja Polski w piłce nożnej nie grała na IO od 1992 roku, kiedy w Hiszpanii zespół Janusza Wójcika wywalczył srebrny medal.

Zaczarowana czwórka

W rozgrywanych od 1978 roku mistrzostwach Europy do lat 21 Polska grała sześć razy. Pięciokrotnie kwalifikowała się do imprezy, raz była jej gospodarzem i miejsce w turnieju miała zapewnione. Do 2000 roku, czyli reformy turnieju, która zniosła rywalizację w systemie mecz i rewanż, a wprowadziła podział na grupy i gospodarza finałów, Polacy zawsze odpadali w ćwierćfinale.

Nasze reprezentacje wygrywały kwalifikacje w trzy lub czterozespołowych grupach, jednak kolejni rywale okazywali się za mocni. W latach 1982-1986 (turnieje rozgrywane są co dwa lata), przegrywaliśmy kolejno dwumecze z Anglią (3:4), Hiszpanią (3:6) i Węgrami (1:5). W 1992 roku zlała nas Dania (1:6), a dwa lata później Portugalia (1:5).

Reprezentacja Polski. Adam Buksa: Być jak Robert Lewandowski [ROZMOWA]

Przed rokiem byliśmy gospodarzami MME, na których po reformie z 2000 roku po raz pierwszy wystąpiło 12 zespołów. Ani własne stadiony, ani większa liczba drużyn nie pomogły jednak reprezentacji Marcina Dorny. Polacy przegrali ze Słowacją (1:2) i Anglią (0:3) oraz zremisowali ze Szwecją (2:2), zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z rywalizacji.

Do Japonii przez Włochy i San Marino

Baraż z Portugalią jest szansą, by reprezentacja Polski po raz pierwszy zakwalifikowała się na zmodyfikowane MME. Bardzo blisko tego byliśmy cztery lata temu, jednak o braku awansu na turniej w 2015 roku zdecydowała porażka w ostatnich minutach ostatniego meczu kwalifikacji przeciwko Grecji (1:3). MME rozegrane w Czechach były przepustką do IO w Rio de Janeiro.

Reprezentacja. Polska - Czechy. Mateusz Klich: Tak dobry jeszcze nie byłem. Marcelo Bielsa wyciska ze mnie maksa [ROZMOWA]

Teraz taką szansę daje włosko-sanmaryński turniej. Co drużyna Michniewicza musi zrobić, by awansować do IO w Tokio? Najpierw pokonać w dwumeczu Portugalię i zakwalifikować się do MME. Przepustkę na wyjazd do Japonii wywalczą półfinaliści włosko-sanmaryńskiego turnieju, czyli zwycięzcy trzech grup i jedna drużyna z drugiego miejsca z najlepszym bilansem.

Na IO w Tokio zagra 16 reprezentacji. Oprócz gospodarzy będą to cztery drużyny z Europy, po trzy z Azji i Afryki, po dwie z obu Ameryk oraz jedna z Oceanii. Turniej piłkarski na IO w 2020 roku trwać będzie od 22 lipca do 8 sierpnia. Mecze rozgrywane będą na stadionach w Ibaraki, Saitamie, Sapporo, Sendai i Yokohamie. Przed czterema laty mistrzami olimpijskimi zostali Brazylijczycy.

Reprezentacja. Polska - Czechy Thiago Cionek: Na mundialu wszystko się rozsypało. Wiem, że zostanę zapamiętany jako ten od samobója w meczu z Senegalem

Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ