Adam Nawałka- sukcesy i porażki. Co dalej? Mundial 2018

Adam Nawałka już ie jest selekcjonerem Reprezentacji Polski. Zobacz jak przebiegała jego kariera.

Adam Nawałka, ostatni selekcjoner reprezentacji narodowej, karierę piłkarską rozpoczął już w 1969 w Krakowie, w 1975 zadebiutował w ekstraklasie, w Wiśle Kraków. Do 1985 rozegrał 190 spotkań w Polskiej lidze, a w kadrze Narodowej, do której został powołany przez Jacka Gmocha wystąpił 34 razy, z czego 5 na Mistrzostwach Świata 1978.

Adam NawałkaAdam Nawałka KUBA ATYS

Kiedy Nawałka został trenerem

Karierę trenerską rozpoczął w 1996 roku, po ukończeniu Akademii Trenerskiej Polskiego Związku Piłki Nożnej, w zasadzie bez przerw i z różnymi wynikami pracował w wieloma drużynami, aż 1 stycznia 2010 objął Górnik Zabrze, z którym awansował do Ekstraklasy. Przed ukończeniem kontraktu z zespołem z Zabrze został ogłoszony selekcjonerem reprezentacji Polski, którą to funkcję objął 1 listopada 2013.

Awans do Euro 2016

11 października 2015 po zwycięstwie 2:1 nad Irlandią Nawałka wywalczył z reprezentacją Polski awans do turnieju finałowego Euro 2016. Jest jedynym polskim trenerem w historii, którego zespół pokonał reprezentację Niemiec. Jest także pierwszym w historii szkoleniowcem Reprezentacji Polski, który awansował z nią do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

Selekcjoner Adam Nawałka podczas Euro 2016Selekcjoner Adam Nawałka podczas Euro 2016 Sport.pl

Adam Nawałka na Mundialu

6 lipca 2016 PZPN poinformował, że przedłużył kontrakt z Adamem Nawałką do zakończenia eliminacji Mistrzostw Świata, a w razie awansu (który wywalczył 8 października 2017) – do końca tego turnieju.

Emocje po przegranej fazie grupowej są jeszcze świeże, ale nie wiadomo kto może teraz zostać dobrym następcą dotychczasowego selekcjonera, nie wiadomo też, jaką drużynę obejmie teraz i dokąd z nią dotrze.

Więcej o: