Co to jest VAR? Kiedy ma działać i w jakich sytuacjach?

Jak działa VAR? Do czego służy system VAR, który na Mundialu w Rosji po raz pierwszy pojawi się na mistrzostwach świata 2018.

Co to jest VAR i na czym polega?

VAR to jest skrót od angielskiego Video Assistant Referee, inaczej zwany również systemem wideoweryfikacji.

 

 Gdzie VAR już działa?

W piłce nożnej trwa prawdziwa rewolucja. W kolejnych krajach wprowadzany jest system wideoweryfikacji, pomaga sędziom rozstrzygać w kluczowych momentach.

Szef FIFA, Gianni Infantino,wprowadził ten system do rozgrywek mistrzostw świata w Rosji. Pierwszy raz w historii mundialu sędziowie będą mogli korzystać z VARu.

Mistrzostwa Świata to nie będą pierwsze rozgrywki FIFA, w których będzie używany VAR. Wcześniej używano system podczas wspomnianych Klubowych Mistrzostw Świata w 2016 roku, a także rok później podczas mundialu u-20 oraz w Pucharze Konfederacji.

Zobacz więcej o VAR na Mundialu w Rosji

VAR - największy wygrany mundialu?
VAR - największy wygrany mundialu? Screen z TV

Kiedy używa się VAR

Są tylko cztery przypadki, w których sędzia może skorzystać z wideoweryfikacji

1. Gol (uznanie lub nie uznanie strzelonej bramki)

2. Rzut karny (należy się czy nie)

3. Czerwona kartka (mowa jednak o bezpośredniej czerwonej kartce, czerwona w wyniku dwóch żółtych nie może być sprawdzona)

4. Kiedy ukarany kartką został niewłaściwy zawodnik



Terminarz Mistrzostw Świata w piłce nożnej

VAR ROOM na Mundialu

Sędziowie obserwują mecz w pokoju VAR ROOM gdzie na dużych telewizorach mają stały podgląd na 32 kamery z różnych kątów. Dodatkowo dwie kamery pracują specjalnie by śledzić sytuację spalonego - offside. Teoretycznie daje im to pełny ogląd pola gry, mają pełny widok na boisko. Sędziowie na boisku i sędziowie w VAR Roomie są w stałym kontakcie.

VAR - największy wygrany mundialu?
VAR - największy wygrany mundialu? Screen z TV

AVAR

Na terenie stadionu znajduje się specjalny pojazd, wyglądający podobnie do telewizyjnego wozu transmisyjnego. W trakcie spotkania znajduje się tam jeden lub więcej tzw. asystentów AVAR, który ma dostęp do powtórek telewizyjnych z prowadzonego spotkania. W przypadku gdy dojdzie w meczu do kontrowersji, to za pomocą specjalnego zestawu słuchawkowego sędzia VAR może podpowiedzieć arbitrowi głównemu, jak powinien zareagować. Prowadzący dane spotkanie ma w tym wypadku dwie możliwości:

- zaakceptuje sugestię asystenta VAR

- jeżeli dalej nie jest pewny decyzji, może na specjalnym monitorze ustawionym w pobliżu boiska, obejrzeć przygotowany przez asystentów VAR materiał wideo z danej akcji i samemu podjąć decyzję.

Polska - Kolumbia relacja na żywo

Więcej o: